Kun lueskelee tätä analyysiä sosialidemokratian ja kansallissosialismin yhtäläisyyksiä käsittelevästä kirjasta...
http://www.nykypaiva.fi/default.asp?sa=98785
...niin ei voi olla tyytyväisenä toteamatta, että maltillinen keskustaoikeistolainen, yksilönvapauteen ja vastuuteen nojaava liberalismi ja knsanvaltainen demokratia, jota kokoomus edustaa, on parempi aate kuin valtiojohtoinen totalitarismi, johon sosialidemokratia pyrkii Hitlerin ja Mussolinin oppien kaltaisia menetelmiä toisilla nimillä kutsuen.
-Jäbä
http://www.nykypaiva.fi/default.asp?sa=98785
...niin ei voi olla tyytyväisenä toteamatta, että maltillinen keskustaoikeistolainen, yksilönvapauteen ja vastuuteen nojaava liberalismi ja knsanvaltainen demokratia, jota kokoomus edustaa, on parempi aate kuin valtiojohtoinen totalitarismi, johon sosialidemokratia pyrkii Hitlerin ja Mussolinin oppien kaltaisia menetelmiä toisilla nimillä kutsuen.
-Jäbä
Vastaukset 6
Vanhimmat
on liberaalien.
Mutta, jos sosialistin (=fasistin) kanssa olet maltillinen/suvaitsevainen, olet hävinnyt.
jäänyt lukematta. Mikäli väitätte lukeneenne, niin vielä huonompi > ette ole ymmärtäneet siitä mitään.
Katkeria laiskureita vasemmistolaiset ovat.
Työvoimapula on realismia!
Kirjoittanut: AriKähärä 10.11.2008 klo 15.32
Paperimies ei lähde tekemään kauppaan töitä, tai konepajaukot ei rupea tekemään hoivatyötä, vaikka saisivat koulutuksen siihen. Työvoimapula ja nuo lomautukset kun eivät korreloi keskenään mitenkään, niin se pitää vaan myöntää että maahanmuuttajia tarvitsee vielä useampikin persu saadakseen niitä palveluita joita on pää punaisena vaatimassa.
Jos sanotaan ettei tarvita ulkopuolelta tekijöitä, niin silloin pitää olla velvollisuus ottaa työ kuin työ vastaan, ja tarvittaessa siirryttävä työnperästä sinne, missä niitä on. Vetoaminen keinotekoisiin syihin kotiseudusta, sukulaisista, lasten kavereista ym. ym. eivät siten voi olla este siirtymisille. Oma kansa ensin menttaliteelille pitää löytyä katetta, eikä vain suuria sanoja.
Aamulehti jarruttelee, vaikka kokoomuksen kenttäväki ja ministeritkin tuppaa pullistelemaan.
http://www.aamulehti.fi/teema/paakirjoitukset/harkitsematonta-pullistelua/129545
Tässäpä tämä Kokoomuksen "vastakkain asettelun aika on ohi" valhe kiteytyy. Ei talvisotaa vaan Kansalaissotaa Kokoomuksessa kaivataan.
Hitlerin Saksa, Mussolinin Italia ja Stalinin Neuvostoliitto eivät olleet paljoakaan toisistaan poikkeavia, totalitaarisia yhden puolueen ja yhden johtajan diktatuureja. Kommunismi kuitenkin leimasi kansllissosialismin "äärioikeistolaiseksi fasismiksi", kun se klasteli kannatusta samasta työväestön lammikosta kuin kommunismikin.
Eikä se aivan väärää päättelyä ole, että ns. pohjoismaista hyvinvointivaltiota sosialidemokratian yksinvallassa haaveilevat ihailevat nimenomaan kansallissosialismin hyviä puolia, sitä, että vahva valtio ja oikeudenmukainen puolue pitää huolen alamaisistaan kuin isä pojistaan.
Tuota taustaa vasten ei voi muuta kuin kiittää viisasta Suomen kansaa, joka on jättämässä sosialidemokratian ja liberlisoitumassa juuri nyt, kun keskustaliberaalit voimat kasvattavat kokoomuksen kannatusta ja onneksi ovat keskustankin johdossa kentän konservatiivisista soraäänistä huolimatta.