Kun lueskelee tätä analyysiä sosialidemokratian ja kansallissosialismin yhtäläisyyksiä käsittelevästä kirjasta...
http://www.nykypaiva.fi/default.asp?sa=98785
...niin ei voi olla tyytyväisenä toteamatta, että maltillinen keskustaoikeistolainen, yksilönvapauteen ja vastuuteen nojaava liberalismi ja knsanvaltainen demokratia, jota kokoomus edustaa, on parempi aate kuin valtiojohtoinen totalitarismi, johon sosialidemokratia pyrkii Hitlerin ja Mussolinin oppien kaltaisia menetelmiä toisilla nimillä kutsuen.
-Jäbä
Liberaali kokoomus on
6
138
Vastaukset
- tahtomattaan,
on liberaalien.
Mutta, jos sosialistin (=fasistin) kanssa olet maltillinen/suvaitsevainen, olet hävinnyt.- pojat historia
jäänyt lukematta. Mikäli väitätte lukeneenne, niin vielä huonompi > ette ole ymmärtäneet siitä mitään.
- Virkkunen oikeassa
Katkeria laiskureita vasemmistolaiset ovat.
Työvoimapula on realismia!
Kirjoittanut: AriKähärä 10.11.2008 klo 15.32
Paperimies ei lähde tekemään kauppaan töitä, tai konepajaukot ei rupea tekemään hoivatyötä, vaikka saisivat koulutuksen siihen. Työvoimapula ja nuo lomautukset kun eivät korreloi keskenään mitenkään, niin se pitää vaan myöntää että maahanmuuttajia tarvitsee vielä useampikin persu saadakseen niitä palveluita joita on pää punaisena vaatimassa.
Jos sanotaan ettei tarvita ulkopuolelta tekijöitä, niin silloin pitää olla velvollisuus ottaa työ kuin työ vastaan, ja tarvittaessa siirryttävä työnperästä sinne, missä niitä on. Vetoaminen keinotekoisiin syihin kotiseudusta, sukulaisista, lasten kavereista ym. ym. eivät siten voi olla este siirtymisille. Oma kansa ensin menttaliteelille pitää löytyä katetta, eikä vain suuria sanoja. - (::::::)
Virkkunen oikeassa kirjoitti:
Katkeria laiskureita vasemmistolaiset ovat.
Työvoimapula on realismia!
Kirjoittanut: AriKähärä 10.11.2008 klo 15.32
Paperimies ei lähde tekemään kauppaan töitä, tai konepajaukot ei rupea tekemään hoivatyötä, vaikka saisivat koulutuksen siihen. Työvoimapula ja nuo lomautukset kun eivät korreloi keskenään mitenkään, niin se pitää vaan myöntää että maahanmuuttajia tarvitsee vielä useampikin persu saadakseen niitä palveluita joita on pää punaisena vaatimassa.
Jos sanotaan ettei tarvita ulkopuolelta tekijöitä, niin silloin pitää olla velvollisuus ottaa työ kuin työ vastaan, ja tarvittaessa siirryttävä työnperästä sinne, missä niitä on. Vetoaminen keinotekoisiin syihin kotiseudusta, sukulaisista, lasten kavereista ym. ym. eivät siten voi olla este siirtymisille. Oma kansa ensin menttaliteelille pitää löytyä katetta, eikä vain suuria sanoja.Aamulehti jarruttelee, vaikka kokoomuksen kenttäväki ja ministeritkin tuppaa pullistelemaan.
http://www.aamulehti.fi/teema/paakirjoitukset/harkitsematonta-pullistelua/129545 - Oli jo aikakin
Tässäpä tämä Kokoomuksen "vastakkain asettelun aika on ohi" valhe kiteytyy. Ei talvisotaa vaan Kansalaissotaa Kokoomuksessa kaivataan.
- parempi korostaa
pojat historia kirjoitti:
jäänyt lukematta. Mikäli väitätte lukeneenne, niin vielä huonompi > ette ole ymmärtäneet siitä mitään.
Hitlerin Saksa, Mussolinin Italia ja Stalinin Neuvostoliitto eivät olleet paljoakaan toisistaan poikkeavia, totalitaarisia yhden puolueen ja yhden johtajan diktatuureja. Kommunismi kuitenkin leimasi kansllissosialismin "äärioikeistolaiseksi fasismiksi", kun se klasteli kannatusta samasta työväestön lammikosta kuin kommunismikin.
Eikä se aivan väärää päättelyä ole, että ns. pohjoismaista hyvinvointivaltiota sosialidemokratian yksinvallassa haaveilevat ihailevat nimenomaan kansallissosialismin hyviä puolia, sitä, että vahva valtio ja oikeudenmukainen puolue pitää huolen alamaisistaan kuin isä pojistaan.
Tuota taustaa vasten ei voi muuta kuin kiittää viisasta Suomen kansaa, joka on jättämässä sosialidemokratian ja liberlisoitumassa juuri nyt, kun keskustaliberaalit voimat kasvattavat kokoomuksen kannatusta ja onneksi ovat keskustankin johdossa kentän konservatiivisista soraäänistä huolimatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455210Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1271671Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151589Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511560- 141275
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41200No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol22110081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171057Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771018Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60857