"...tulonsiirto hyvin menestyviltä maakunnilta huonommin menestyville on noin 3,5, miljardia euroa..."
Näin kertoo professori Esko Niemi, TKK.
http://www.nykypaiva.fi/default.asp?sa=98782
Keskustan aluepolitiikassa on odotettavissa, että pää tulee aika pian vetävän käteen, jos kepu aikoo vielä kauan jatkaa siilipuolustustaan sen suhteen, että kaupunkilaisen veronmaksajan ja yrittäjän pitää elättää syrjäkylien kepuäänestäjät muka jonkin tasa-arvoisuuden nimissä.
Keskustan edessä on aika vakava valinta. Puoluesihteeri Korhosen vetämän tien päässä odottaa kannatuksen romahtaminen ja poliittisen vaikutusvallan totaalinen menetys. Puheenjohtaja Vanhasen valitsemalla, keskustaoikeistolaisella linjalla on sentään jotain menestymisen mahdollisuuksia.
Professorin mielipide kannattaa lukea avoimin mielin, ennakkoluulottomasti ja etenkin hieman omia aivoja rasittaen, niin teksti voi avata silmiä ja auttaa keskustan kannattajaa valitsemaan kahden vaihtoehdon, vaikutusvallan säilyttämisen tai menettämisen välillä.
-Jäbä
Kepukunnat ryöstävät 3,5 mrd euroa
8
157
Vastaukset
- Åkerblom
täyttä asiaa ja tämä on asia johon on pakko tarttua suomessa.
Tälläinen epäoikeudenmukaisuus ja resurssien tuhlaaminen ei voi jatkua, jos haluamme käyttää rajalliset resurssit siihen, että pystymme vastaaman tulevaisuuden haasteisiin.
Muuten koko maastamme tulee samanlainen epätoivon alue, kuin tänä päivänä ovat pahimmat maakunnat suomessa. Tukien varassa ei voi koko suomi elää. - Avoimin mielin
Luetaanpa samalla avoimuudella Pekka Ravin näkemykset.
Ne löytyvät tuosta samasta linkistä profesorin mielipiteiden perästä.- Åkerblom
maakuntapoliitikko, joka on huolissaan omasta eduskuntapaikasta.
Mitä muuta tuollaiselta nyt voi odottaa? - Åkerblom
lopettaa, mutta pientä on kyllä nekin rahat noiden miljardien rinnalla.
Taitaa ne maalaisetkin tuolla oopperas hypätä. - ...juuri noin
Asiaa kannattaa miettiä avoimesti kaikista näkökulmista. Tuetaan oopperaa siellä, missä on eniten ihmisiä, mutta ei enää siellä, mistä ihmiset muuttavat muutenkin pois.
Tämähän on kepulaisen aluepolitiikan kritiikin ydin.
Esimerkiksi lääklitoksen sijoittminen Kupopioon ei ole välttämättä ollenkaan huonoa "hajasijoittamista", vaan hyödyllistä yhden osaamisalueen resurssien ja koulutuksen keskittämistä Kuopion ja koko Savon hyväksi.
Asillista keskustelua sekin kritiikki kaipaisi ja vastaavaa näkökulmien monipuolisuutta.
-Jäbä
- vahvemmilta
heikoimmille,ovat juuri se työkalu jonka käyttöön eduskunta on valtuutettu.
Maaseutupolitiikkaa on osa laajempaa yhteiskuntapolitiikkaa jossa otetaan myös huomioon elinkeinopolitiikka.Molempien lienee tarkoitus tukea toisiaan niin maaseudulla kuin asutuskeskuksissa ?
Osien näillä perusteilla maata kehitetään,hallitaan ja haetaan tasapainoa sekä jatkuvuutta.
Jälkikäteen tarkasteltuna valintojen ja tekojen arvostelu on paikallaan.Tarve muuttaa rakenteita löytyy usein aikaisempiin valintoihin ja ennusteisiin tulleista muutoksista joita ei ole nähty aiemmin.
Mitä seuraavassa visiossa olisi pitänyt nähdä toisin vaivaiset pari vuotta sitten ?
http://www.kokoomus.fi/aate/ohjelmatyo/valtuuskunnat/maaseutuvaltuuskunta/puoluejohdon_maaseutupoliittiset/- Åkerblom
pitää huolta siitä, että maassa on vahvoja alueita, jotka elävät omillaaan.
Ettei vaan käy niin, että kaikki on yhtä köyhälää.
On se kummaa touhua, että valtakunnan tasolla pidetään vaan ihan ok hommana sitä, että jotkut alueet elää toisten siivellä.
Mutta yksilötasolla näille samoille asia on suuri kauhistus.
Kepulaisten, niinkuin sinunkin, jutut on ympäripyöreitä asioiden pyörittelyjä, jotka eivät pureudu todellisuuteen. Ja ilman todellisuuden tajua ei voi tehdä oikeita päätöksiä asioista.
- kannattajat..
sanovat, että "Kepukunnat ryöstävät" mutta eikö ne tiedä sitä tosiasiaa että, nuo puolueet ovat luvanneet kepukunnille vielä enemmän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1603566Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.512030Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281088
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381024- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872