http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Paavo Lipponen Suomeen kolme ydinvoimalaa lisää/1135243407924
näin siis ehdottaa paavo lipponen.
näin siis ehdottaa paavo lipponen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
koko kansan, vai mihin niitä tarvitaan. Tehtaat sulkee ja muuttaa ulkomaille. Tässä on nyt jotain mätää.
Niitä tarvitaan sähköntuottoon. Ei siinä mitään mätää ole.
Vanha Paavokin on reviirillä....
Lipponen on ostettu mies, joten ei ihme, että sanoo
Ihmettelen vaan kuka oikeasti SDP:tä johtaa? Onko se Lipponen vai Heinäluoma? Urpilainen on selvästi vain väliaikainnen keulakuva, joka siirretään sopivan ajan koittaessa sivuun.
Raha kanssa on tärkeä sillä sdp:n fortum-optio-ohjelma on edelleen hyvässä vedossa. SDP:n todellinen johto odottelee parempia ja aikoja ja suojaa selustansa näillä optio-rahavirroilla. Eikö sitä optio-ohjelmaa voi jo lopettaa jollain lailla? Meinaan vaan, että se vaan, että niillä rahoilla on parempaakin käyttöä kuin demarien bemareihin.
Eikös demokratiassa saa olla erilaisia näkökantoja ja voi ilmaista omankin mielipiteen puolueen sisälläkin.Niinhän muissakin puolueissa tapahtuu esim.kokomuksessa vai eikö.
Jos pantaisiin varmuuden vuoksi kuusi, niin loppuisi kitinä vähäksi aikaa. Ja sitten ei muuta kuin rahastamaan naapurimaita ja kotitalouksille sähkö töpseliin ilmaiseksi!
jotta voimme myydä sähköä muihin maihin.Eikö Pekkarinen ole ajannut jopa viiden uuden ydinvoimalan rakentamista? Siis kuka oikeasti johtaa hallitusta,ettei vaan yritykset?
Todella pitäis rakentaa lisää ydinvoimaa,että loppuis tuon päästöoikeuuksien (tyhjän) ostaminen.Suomi ostaa tyhjää "puhdasta" ilmaa esim.Kiinasta vuosittain sadoilla miljoonilla joka kasvaa vain tulevaisuudessa.Lisäydinvoima tekis sähkötuotannosta omavaraisen maastamme ja voitais myydä sähköä ja saada tuloja muun teollisuuden karatessa maasta.Samoin päästöoikeuksien ostaminen jäisi pois ja nekin rahat vois laittaa vaikka vanhusten ja sairaitten hoitoon.Jos kaikki se energia joka nyt on tuotettu meilläkin ja muualla maailmalla olis tuotettu kivihiilellä ilmastomuutos olisi ihan toisessa mittakaavassa.samoin sähkö maksaisi paljon enemmän ja jouduttaisiin ostamaan päästöoikeuksia enemmän.
miksi lipponen ei sit rakenna kun haluaisi eihän sitä kukaan estä
Ydinvoimayhtiöt kyllä rakentaisi jos hallitus ei estä.He rakentavat omalla rahalla,eikä ole ruinaamassa valtion rahaa,niinkuin tuulisähkö ja muut energiantuottajat.
Onhan se iso mies, mutta en usko että jaksaisi silti ihan kolmea voimalaa rakentaa. Eikös se jo eläkkeellekin jää pian, ehtisikö edes.
no jo,eikö 2 ole jo liikaa.miten se kolmea edes eläkeikäisenä ehdottaa?
Ei muuta kuin generaattorit paukkuhman.
Vakavasti ottaen. kyllä Suomen olisi hyvä olla energiaomavarainen. Puavo on oikeassa.
Lipposta ei vanhana miehenä kiinnosta paskan vertaa jäätteitten kohtalo kunhan oma lompsa vaan on täynnä. Ydinvoima on muutenkin täydellistä idiotismia.
Tiedätkö millaista ydinjäte on?
Samanlaista liukenematonta kuin porsliiniastiat ja ne sinne takaisin laitettuna mistä ne on otettukin eivät tulevaisuudessa aiheuta mitään harmia.
Eikä kestä varmaan kovinkaan kauaa kun fuusiotutkimuskin tuottaa haluttua tulosta.
Tiedätkö paljonko kännykät saastuttavat?
Lipponen on ihan oikeassa. Mutta ovathan sen jo muut ymmärtäneet ennen Lippostakin.
Taloudellinen tilanne huomioon ottaen olisi kyllä paras aika ydinvoimaloiden rakentamiseen.
Lipposella on vaan käynyt aika pitkäksi ja huutelee nyt eläkeläisvaari siellä ittekseen.
Maantiedon tunnilla opetettiin, että nykyiset uraani varat riittävät seuraavaksi 70 vuodeksi. Eli siis, ydinvoima ei ole lopullinen ratkaisu energia pulaan. Itse kannatan bio- ja aurinkoenergiaa, vaikka ongelmansa on toki niissäkin...
seuraukset voisivat olla kamalia luonnon ja ihmisten kannalta. Ihmisillä olisi resursseja vaikka mihin ja voisivat nykyteknologian avulla ammentaa energiaa luonnosta luontoa vahingoittamatta, mutta ei. Ihmiset ajavat itse itsensä tuhoon välinpitämättömyydellään ja rahan ahneudellaan. Näin ei pitäisi olla.
"MISTÄ RAHAT": Huusi Lipponen pääministerinä.
Kaippa Lipposella on nyt rahaa, varmaan on!
tuon Virkkusen järkytyksen jälkeen.
virkkusesta tosiaankin tulee mieleen joku ääri-republkaani...100 kiloa lisää painoa, menis täydestä kuin väärä raha. "kyllä valkoinen rotu on kaunista". Ei kuulu aiheeseen, mutta tuli vaan mieleeni...että on niitä pahempiakin tässä maailmassa kuin Paavo Lipponen.
terveisin
sekunda-ne**ri made in peräpohjola
katso peiliin....
Mie menen kyllä aina heikomman puolelle. En tarvitse joukkovoimaa, vaikka viimeiseen naiseen.
Tosipaikan tullen näistä hippihiiristä ei oilisi mihinkään.
http://www.youtube.com/watch?v=FTZ2-wLqnCY&feature=related
Suomesta on katoamassa teollisuus joka on suurin sähkönkuluttaja että kenelle se Lipponen sitä sähköä haluaa??? Meinasko myydä venäjälle??
cccp
jättää nimensä historian kirjoihin. Vielä sadantuhannen vuoden päästä kirotaan aijää!
Ei tarvitse kirota kun poltetaan kivihiiltä maapallo lämpenee kärvennyttään kuumuuteen ja toisella puolella hukutaan veteen.Kiinassa nähdään kuinka puhdasta ilma on kun poltetaan kivihiiltä.
eiköhän pitäisi enemmän keskittyä uudistuviin luonnonvaroihin, eikä noihin ydinvoimaloihin .. no jos tulee lisää voi ydinjätteen sit rahdata lipposten pihaan.
Kumma tapa haukkua yhtä ihmistä niinkuin Lipponen yksin tässä maassa ydinvoimaa ajaisi tai tarvitsisi.Nostetaan sähköhinta 3€ kilowattitunnilta että inisijät loppuu
ihan omiaan jupisee,jättää saastuneen maailman lapsilleen.
Katainenkin haluaa .Ja Lipponen ja Katainen ja kokoomus haluaa jättää puhtamman maailman lapsillemme.Kivihiilen pol´ttajat tukehtuu astmaan.Käykää Kiinassa katsomassa millaista puhdas energian tutanto on.Ransaka tuotta yli 80% sähköstä ydinvoimalla eikä siellä taida olla huonompi ilma kuin Kiinassa.
"Lipponen toimii Pohjolan Voiman ja kaasuputkea puuhaavan Nordstreamin neuvonantajana. PVO on Teollisuuden Voiman suurin omistaja."
siinä syy Lipposen puheisiin.
joten mihin muka tarvitaan lisäydinvoimaa? Jollain tapaa tuntuu, että nyt on joidenkin ydinvoimalaihannointi mennyt yli äyräiden eikä siis ole mitään tolkkua. Kuka haluaa nurkilleen niitä. Sellaiseen jos esim. tulee vaikkapa salamanisku, niin siinä sitä sitten ollaan tai tulipalo muuten. Mihin se moska 'turvallisesti' piilotetaan ja kenen ns. 'joutomaille'. Onko tarkoitus ruveta sitä myymään? Kyllä nyt pitää sellaiselle vouhotukselle laittaa kertakaikkiaan stoppi. Luulisi päättäjien ja muiden vouhottajien ajattelevan edes lapsiaan. He tulevat joskus kyllä tuomitsemaan näiden nykypäättäjien ahneuden, se on faktaa!
Vituttaaaaaa
Tämä maaaaaa
Täällä tarvitaaan
Paavo Lippostaaaa
Jeah
Yritetäänkö suomesta tehdä väkisin Springfield. Katsotaan kuinka suomi romahtaa ja asetetaan lasikupu suomen ylle!!!!! Herätkää! Nukutteko te ihmiset? Vai mitä ihmettä te teette??
Tietäisimmepä perustelut eri kannoilta avoimesti.
Paavo Lipponen ja kumppanit ovat käyneet Bilderberg-kokouksissa.
Googlaamalla Bilderberg, Wikipedia kertoo perusteita.
Toinen arvoitus on todellinen eri päästöjen ja hyödyn suhde.
Kirjoittamalla Googleen: ydinvoima energianegatiivinen
Löytyy myös Suomi24 tiede-ilmasto-keskustelusta poistettu:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=4500000000001776&posting=22000000041485608
Aiheesta on paljon ainakin Googlen muistissa.
Eli muka ydinvoiman päästöt olisivat hiilenpolttoa pahemmat.
Kaikkea väärää tietoa ei saada kitkettyä.
Pitäisi vain tietää, mikä on miltäkin kannalta totta.