jossakin seurakunnan hallinnossa valta ja rahastus keskittyy jollekin perheelle? Voisiko tällainen olla edes mahdollista.
Onko
mahdollista että
7464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kokouspalkkioita tai saavatko muita etuuksia?
Pullakahvit tarjotaan ja joskus jopa voileipää!
mitä raha ei saisi aikaan?
riviseurakuntalaisen, jos hän alkaa tutkia tällaisia asioita omassa seurakunnassaan?
puolueista on turva. Mikäli sidokset on luotu eri politiikkoihin, niin EI MITENKÄÄN, jos on kolulaisia, niin se on huomattu että, heitä KIUSATAAN. Vanhemmat pelkäävätkin ottaa esille asioita ja tarttua epäkohtiin, vaikka ne olisivat kuinka räikeitä tai epäoikeutettuja eri muodoissaan.
Huonosti käy jos lähtee tutkimaan tai edes ihmettelemään varsinkaan ääneen. Jos sattuu olemaan suosittu tai suosiossa kaikki onnistuu.
Ei kannata tunkea nokkaansa jokapaikkaan.
Vanha suomalainen tapa: ei viitsitä / haluta / uskalleta tehdä mitään mutta varmuuden vuoksi muristaan (tyyliin: pitäkää tunkkinne!). Seurakunnan talousarviot, tilinpäätökset ja toimintakertomukset ovat julkisia asiakirjoja, samoin monet muut paperit. Sekä valtuuston kokoukset ovat avoimia. Itse ainakin olen käynyt asiallisesti pyytämässä tietoa ja olen sitä asiallisesti saanut.