maanantaina tuli ykköseltä prisma jossa käsiteltiin aurinkokunnan planeettoja.
ohjelmassa käytiin myös havajilla jossa mahottoman tarkka avaruusteleskooppi jolla avaruutta tarkkaillaan ja kuvataan.
dokkarissa sanotaan että teleskoopilla saisi kuvattua kuusta vaikka kynttilänliekin ni miksköhän sillä teleskoopilla ei oteta tarkkoja kuvia paikoista jossa nasan kuuautot ja liput ym avaruusromut lojuvat?????????????????????????
dokkari tulee uusintana sunnuntaina ykköseltä hyvää krapulan hoitoohjelmaa 13.15 muist katsoa
http://www.telvis.fi/tvopas/?pg=1&vw=channels&dy=15.02.2009
ohjelmassa käytiin myös havajilla jossa mahottoman tarkka avaruusteleskooppi jolla avaruutta tarkkaillaan ja kuvataan.
dokkarissa sanotaan että teleskoopilla saisi kuvattua kuusta vaikka kynttilänliekin ni miksköhän sillä teleskoopilla ei oteta tarkkoja kuvia paikoista jossa nasan kuuautot ja liput ym avaruusromut lojuvat?????????????????????????
dokkari tulee uusintana sunnuntaina ykköseltä hyvää krapulan hoitoohjelmaa 13.15 muist katsoa
http://www.telvis.fi/tvopas/?pg=1&vw=channels&dy=15.02.2009
Vastaukset 18
Vanhimmat
siitä vaan kuvaamaan
http://www.lightbuckets.com/newsarticle/22/free-telescope-time--test-drive-lightbuckets-today/
Parhaimmilla Maassa tai sen kiertoradalla olevilla teleskoopeilla päästään Kuuhun katsottuna erottelukykyyn muutama kymmenen metriä per pikseli. Sillä tarkkuudella ei muutaman metrin kokoisia kuulentojen jäänteitä pysty erottamaan.
Mutta, jos Kuun pimeällä puolella palaisi kynttilä, riittäisi se valottamaan yhden pikselin havaittavasti. Kynttilää ei todellakaan "nähtäisi" kynttilänä, vaan vain yhtenä viereisiä pikseleitä hieman vaaleampana pikselinä.
Mutta älä huoli, NASA laukaisee noin 0,5 metrin erottelukyvyllä koko Kuun pinnan kuvaavan LRO-luotaimensa näillä näkymin tulevan huhtikuun loppupuolella:
http://science.nasa.gov/headlines/y2005/11jul_lroc.htm
http://lunar.gsfc.nasa.gov/
http://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_Reconnaissance_Orbiter
Kuussa ei ole mitään avaruusromua, ei edes paskapussia, siksi niitä ei voi nähdä millään.
Kynttilä ei muuten pala kuussa.
Otapas retard nyt kiltisti ne lääkkeesi.
ehkä sitten näkee kuussa auton, tai mitä hyvänsä.
Venäläinen tiedemis sanoi,että Laaser säteillä voitaisiin todentaa kuussa oleva romu!
Puhu heijastusvaikutuksista.
mitään tietämätön on tajunnut asian omalla tavallaan ja sotkee puurot ja vellit sekaisin. Herttaisen huono tietämys siitä mitä tuolla kynttilänliekin havaitseminen kuun pinnalta tarkoittaa :) Se siis ei tarkoita sitä että kynttilän liekin kokoisen alueen sillä pystyisi näkemään, ei sinne päinkään! Sillä pystytään havaitsemaan kynttilän liekin voimakkuuden omaava kohde kuun etäisyydeltä. Apollon romut eivät säteile tai loista siellä kuun pinnalla, heh.
Kuten niin monta kertaa ennenkin, salkkarin tiedot olivat lapsellisella tasolla ja lapsen innolla innostuu jostakin päin persusta ymmärtämästään asiasta :)
ollut mahrottomasti sitä mummon kinkkufoliota, joka sattuu olemaan hyvä heijastamaan valoa, ainakin paremmin se heijastaa kuin kuun mustanharmaa pinta, joka sekin kyllä sopivissa valaistusolosuhteissa heijastaa kuun ääriviivat pupilleihimme.
"Kuuautossakin" oli paljon kiiltäviä ja heijastavia metallipintoja.
Ryppyinen ja kuumoduulin nousun yhteydessä osittain repeillyt ja palanut folio ei kauheasti heijastele valonsäteitä 380 000 kilometrin päähän. Kuten ei myöskään kuuauton pinnat. Miksi te retardit olette noin saatanan tyhmiä? Hohhoijaa.
Voi tehdä foliohatun
Mikäs helvetti sen foolion siellä kuussa polttais? Olet tainnut katsella studiossa kuvattuja palaneita romuja ja luulet niitä kuukuviksi.Jätkä ei tajuu, ettei kuussa pala. Johan se tuossa jo sanottiin, ettei kynttiläkään pala.
Sen siitä saa kun ajattelee liian isoja asioita, pienellä nupilla.
Ei saatana. Etkö fairy retard tales muka vieläkään tiedä, että kuumoduulin nousuosan rakettimoottori repi ja poltti alaosan foliot? Vaikka se videokin on linkitetty tälle palstalle jo noin sata kertaa. Ei saatana ja hohhoijaa.
käärin retardit folioon ja poltan heidät.
jos vielä polton jälkeen jää niin paljon happea, että se pystyy polttamaan foolion. Toiseksi, siinä videolla moduuli nousee pelkkien pulttienkatkaisuräjäytyspanoksilla ihan saatanan korkealle, ihan kuin vaijerivinssillä nostettaessa. Moottori lähtee päälle niin korkealle, että kamerakin näkee sen nippa nappa yhden pikselin aavistuksennomaisena vaalentumisena. Ei sieltä mikään hapeton lieska foolioita polttele.
Mahtoiko astronautit saada selkävaivoja kiihtyvyydestä niin kuin hävittäjälentäjillä on tapana saada heittoistuin pelastatumisen jäljiltä.
Ihan oikeasti, miksi olet noin vitun tyhmä?
Kyllähän niistä auringon valo heijastuu ja takulla voimakkaammin kuin kynttilästä.
Kokeilis edes...
viimme yönä, kun katselin kuuta kaukoputkella.