Synkkään oikeushistoriaan

SiementäjäSisko

kirjoitettiin jälleen uusi luku Helsingin hovioikeudessa. Suomen kansalaisten pitäisi olla tasa-arvoisia lain edessä. Mutta aina on ollut niin, että jotkut katsovat olevansa tasa-arvoisempia kuin muut.

Nyt Ruusunen vastaa pääministeri- oikeudenkäynnissä Vanhanen on härskisti ajanut koko valtakoneiston toteuttamaan hänelle mieluisaa lopputulosta. Syytteeseen on joutunut entinen morsian, jonka pääministeri on kylmästi jättänyt bussipysäkille kiitosta yhdessäolohetkistä lausumatta.

Suomen oikeuslaitosta ei voi tämän jälkeen enää pitää tasa-arvoa toteuttavana laitoksena, vaan valtakoneiston instrumenttina, joka pian valjastetaan vielä härskimpiin asioihin, kunhan nämä Kokoomuksen ”sivistyneet” möläyttäjät pääsevät todellisiin asemiin.

10

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös mattia

      Perinteiden mukaan viinasta ja v....a ei kiitetä.

      • tämän jälkeen

        jokainen vallanpitäjälle epämieluisa kirjoitus voi johtaa oikeusprosessiin, jossa Vanhasen härskin painostuksen jälkeen on omaksuttu käytäntö, jossa ratkaisu on aina vallanpitäjiä kosiskeleva.

        Maassamme ei ole enää puolueetonta oikeuslaitosta, jolta myös pieni ihminen voisi saada asiallista kohtelua!


      • on kuolo hirsipuussa
        tämän jälkeen kirjoitti:

        jokainen vallanpitäjälle epämieluisa kirjoitus voi johtaa oikeusprosessiin, jossa Vanhasen härskin painostuksen jälkeen on omaksuttu käytäntö, jossa ratkaisu on aina vallanpitäjiä kosiskeleva.

        Maassamme ei ole enää puolueetonta oikeuslaitosta, jolta myös pieni ihminen voisi saada asiallista kohtelua!

        Niin kauan huolta nähdä saa
        kuin tahtoo sitä kantaa.
        Ken vaivojansa vaikertaa
        on vaivojensa vanki,
        ei oikeutta maassa saa,
        ken itse sit’ ei hanki.

        Kaarlo Kramsu


      • Jaakkima...
        on kuolo hirsipuussa kirjoitti:

        Niin kauan huolta nähdä saa
        kuin tahtoo sitä kantaa.
        Ken vaivojansa vaikertaa
        on vaivojensa vanki,
        ei oikeutta maassa saa,
        ken itse sit’ ei hanki.

        Kaarlo Kramsu

        Jalo on herran henki,
        Suuria se mietti vaan:
        Rovon rosvos viimeisenki
        Köyhältä hän miekallaan.

        --
        "Se on talonpojan työksi
        Aina tullut Suomenmaass':
        Minkä herra maahan syöksi,
        Rakens' talonpoika taas."

        (Jaakkima Berends, 1878)


      • nouskaa!
        Jaakkima... kirjoitti:

        Jalo on herran henki,
        Suuria se mietti vaan:
        Rovon rosvos viimeisenki
        Köyhältä hän miekallaan.

        --
        "Se on talonpojan työksi
        Aina tullut Suomenmaass':
        Minkä herra maahan syöksi,
        Rakens' talonpoika taas."

        (Jaakkima Berends, 1878)

        Siis kahleesi, orja, jo kätköhön peitä,
        Käy orjuutta vastaan nyt taistelemaan.
        Sä, maailman sortama, huolesi heitä,
        Käy maailman huolia huojentamaan.
        Jo raukeepi rajoitus orjan ja herran,
        Jo katkeevat kahlehet ruostunehet,
        Ja kuolohon tuomitut viimeisen kerran,
        Sua, Roomalaiskansa, nyt tervehtävät.


      • Kaarlo Muilu
        nouskaa! kirjoitti:

        Siis kahleesi, orja, jo kätköhön peitä,
        Käy orjuutta vastaan nyt taistelemaan.
        Sä, maailman sortama, huolesi heitä,
        Käy maailman huolia huojentamaan.
        Jo raukeepi rajoitus orjan ja herran,
        Jo katkeevat kahlehet ruostunehet,
        Ja kuolohon tuomitut viimeisen kerran,
        Sua, Roomalaiskansa, nyt tervehtävät.

        Paljo toivoin ennen elämältä,
        Paljo toivoin; mutta vähä sain:
        Sydämen mä särjetyn sain hältä
        Palkaks toiveitteni raukeevain.

        Itken toiveitani pettyneitä.
        Kylliksi nyt itkenyt jo oon:
        Elämäni synkän kyyneleitä
        Kuolon käsi kylmä kuivatkoon.

        Kaarlo Kramsu (Epätoivo ja isänmaa)
        (Kuoleva, 1878)


    • Susan Ruusunen

      Susan Ruusunen oli ennalta varautunut pahimman varalta.

      Susan Ruusunen ei voi sanoin kuvailla tuoreita tuntemuksiaan. Helsingin hovioikeus tuomitsi Ruususen ja Pääministerin morsian -kirjan kustantajan Kari Ojalan sakkoihin yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä.

      - Ikävä kyllä päätös oli tällainen. Sitä tunnetta ei voi sanoin kuvailla. Ottaa päähän todella rankasti, Ruusunen tunnustaa.

      - Toki olin varautunut myös tähän ratkaisuun. Se mahdollisuus tietenkin oli olemassa, koska vastassa on istuva pääministerimme.

      - Tietyllä tavalla sitä odotti vapauttavaa myös hovista. On se iso pettymys. Jos kertoo omasta elämästään, niin ei mahdu minun maalaisjärkeeni miten se voi olla rikollista.

      Ruusunen sai 20 päiväsakkoa ja Ojala 60 päiväsakkoa. Ruususen tuloilla maksettavaa tulee 300 euroa ja Ojalan 840 euroa. Lisäksi heidän pitää maksaa valtiolle yhteensä peräti 8 500 euroa rikoshyötyä.

      - Tässä on ollut paljon stressiä ja unettomia öitä. En todellakaan tiedä mistä ne rahat löydän. Tällä hetkellä pää on ihan tyhjä, Ruusunen toteaa.

      Hovioikeuden ratkaisun mukaan Pääministerin morsian -kirjassa tuotiin esille Matti Vanhasen yksityiselämää koskevia tietoja sellaisella tavalla, jotka aiheuttivat hänelle kärsimystä.

      • Kari Ojala

        Kari Ojalan mukaan päätös kaventaa sanan- ja julkaisunvapautta ja ahdistaa omaelämäkerrallisten teosten kirjoittajia.

        - Hovioikeudessa emme saaneet edes puolustautua asianmukaisesti. Tämän jälkeen ketä tahansa voidaan rangaista mistä tahansa, jos vallanpitäjä väittää loukkaantuneensa - vaikkei edes suostuisi kunnolla yksilöimään, mikä häntä loukkasi ja miten, Ojala kirjoittaa tiedotteessaan.

        Ojala arvostelee Etukeno-kustantamonsa kotisivuilla myös tapaa, jolla asiaa on oikeudessa käsitelty. Hänen mukaansa syytteitä ei olisi edes nostettu, jos kantaja olisi ollut tavallinen ihminen.

        - Jos Matti Meikäläinen väittäisi loukkaantuneensa toisen henkilön muistelmakirjasta, jossa hänet esitetään rakastuneena ja uuniperunoihin mieltyneenä, poliisi tuskin ottaisi kannetta tutkittavaksi vaan pikemmin naureskelisi aiheelle kahvihuoneessa.

        - Kun kantaja on vallanpitäjä, itsekin yksityiselämänsä julkisuudelle avannut, kaikki tämä hoituukin pika-aikataululla.

        Ojala ihmettelee myös sitä, että hovioikeus hylkäsi vaatimuksen suullisesta pääkäsittelystä ja käsitteli asian kirjallisesti. Ojalan mukaan suullisessa käsittelyssä olisi voitu selvittää, onko Vanhanen aidosti loukkaantunut teoksesta, vai oliko kyseessä "pelko huolella rakennetun, yksityiselämää ainesosana käyttävän poliittisen kulissin rakoilusta".

        Ojala kertoo harkitsevansa valitusluvan hakemista korkeimmasta oikeudesta.


      • olivat...

        Susan Ruususen puolella asiassa ojentavat auttavan kätensä hänelle?


    • peräkylä

      Olen äänestänyt kepua, nyt lopetan sen ainakin kunnes Vanhanen luopuu puheenjohtajan paikasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4293
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      969
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe