Ulkoministeri Miguel Angel Moratinosin mukaan Espanjalla ei ole suunnitelmia lisätä joukkojensa määrää Afganistanissa huolimatta Yhdysvaltain presidentin Barack Obaman vetoomuksista. Yhdysvaltain toive lisäjoukoista ei ole herättänyt innostusta myöskään muiden Nato-liittolaisten keskuudessa.
Moratinosin mukaan Espanja ei vielä ole saanut Yhdysvalloilta virallista pyyntöä lisäjoukoista. Espanjan ulkoministeri sanoo kuitenkin, että tällä hetkellä suunnitelmiin ei kuulu lisäjoukkojen lähettäminen Afganistaniin, jossa jo palvelee 800 espanjalaissotilasta lähinnä Afganistanin suhteellisen rauhallisena pidetyssä länsiosassa.
Espanjalaisjoukkojen määrää on tähän asti lisätty joka vuosi, Moratinos sanoo. Hänen mukaansa Afganistanin tilanne on kuitenkin jatkuvasti heikentynyt.
Maanantaina Pariisissa vieraillut Yhdysvaltain Afganistanin joukkojen komentaja David Petraeus sai myös Ranskalta kieltävän vastauksen lisäjoukkopyyntöön. Ranska sen sijaan toivoo voivansa keskittyä mahdolliseen poliittiseen ratkaisuun Afganistanissa.
Myös Saksan puolustusministeri Franz Jung sanoi viikonvaihteessa Münchenissä pidetyssä turvallisuuskokouksessa, että Saksalla on tällä hetkellä Afganistanissa jo riittävästi joukkoja. Saksa voisi Jungin mukaan kuitenkin lähettää maahan lisää poliisikouluttajia.
Yhdysvallat aikoo presidentti Barack Obaman mukaan keskittyä Irakin sijasta vastaisuudessa Afganistanin rauhoittamiseen. Yhdysvalloilla on Afganistanissa tällä hetkellä 33000 sotilasta. Tämän vuoden aikana Yhdysvallat aikoo lisätä sotilaidensa määrää Afganistanissa vielä 30000:lla.
Afganistaniin on vaikea saada
lisäjoukkoja.
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1269392
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485383Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p343893Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313585Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352644Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591572Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981557Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731418Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376