Itäkylän höpsät

Saattavat olla talousneroja

Kun tässä on tullut seurattua jo jonkin aikaa noitten Itäkylän höppsien kannanottoja Vimpelin ja Alajärven puolesta.

Jos aatteloo asiaa oikeen järkevästi iliman mitään sen kummempia tunteita,Vimpelin suunta on Itäkylälle ainua oikea suunta kun ruvetaan yhistelemään Lappajärveä johonkin naapuri kuntaan.Nissi ja Länsiranta kyllä sopisivat paremmin Kauhavaan.

Kun yhistetään kuntia silloin täytyy syntyä uudelle kunnalle liittymisestä säästöä.Länsirannalta on vaikea löytää säästökohteita,liityttiinpä Alajärveen tai Kauhavaan.Itäkylässä taas voidaan saavuttaa huomattavia säästöjä,johtuen Vimpelin läheisyydestä,kiitos hyvän tien,jota Itäkylästä käsin on jaksettu jatkuvasti muistuttaa.

Koska Itäkylästä menee erittäin hyvä tie Vimpeliin,ajoaika keskimmäärin ehkä kymmenen minuuttia.Hyvän tien ja Vimpelin lähesyyden takia voidaan Rantakankaan koulu lopettaa ja kuskata Itäkylän lapsukaiset Vimpelin opinahjoihin,siitä tulee kunnalle huomattavasti säästöä.

Itäkylästen ei kannata tietenkään ruveta,jos liitymme Vimpeliin,suremaan koulun lakkauttamista.Rantakankaan koululle voidaan perustaa vaikkapa pakolaiskeskus,nythän valtio kovati patistaa kuntia ottamaan pakolaisia.
Koska koululla on tarvittava infraktuuri valmiina ja lähistöllä on kunnalla tonttimaata
voidaan koulun alueelle rakentaa,ehkä noin parin sadan pakolaisen keskus.Suurempaa ei ehkä kannattaisi tehdä koska pakolaisten määrä on hyvä pitää kylässä pienempänä kuin mitä on alkuperäisten asukkaiden määrä.

Itäkylässä ei kannata surra koulun menetystä koska pakolaiset toisivat kylään huomattavan määrän työpaikkoja kyläläisille,näin ollen kylän ja kunnan taloudellinen tila paranisi huomattavasti.

Tietysti pakolaiskeskus voi olla joillekkin jonkinlainen imako kysymys,mutta Itäkylässä tiedetään sekin,jos talossa ei ole vaurautta ja jos isäntäkin on pikkuisen"omituinen",eipä siinnä emännän ottokaan taho onnistua,ja jos onnistuukin tahtoo käyvä niin,että kattila kantensa valihtoo.
Itäkylässä kun on se ketunpaskanhaju,se ketunpaskanhaju.

18

817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että joku

      menöö retkuun ja jatkaa tätä ala-arvosta rovokaatiota

      • itä-kylään

        Vaan täyttä totta syvällä rintaäänell'ä.


      • ..jo valmiiksi...
        itä-kylään kirjoitti:

        Vaan täyttä totta syvällä rintaäänell'ä.

        ..pakolaisia:savon perukoilta lappajärvelle karhattuja...?


    • on meijeri

      Itäkylän meijeristä sai viisikymmentä vuotta sitten hyvää piimää ja voita,vieläkö meijeri on toiminnassa?

      • IOM

        Itäkylän Osuusmeijeri liittyi Maitojalosteeseen 70-luvulla ja meijeröiminen päättyi.


      • merkille,
        IOM kirjoitti:

        Itäkylän Osuusmeijeri liittyi Maitojalosteeseen 70-luvulla ja meijeröiminen päättyi.

        Itäkyläset ovat hiljaa,rahat loppuneet,ilmeisesti.


      • ei lopu
        merkille, kirjoitti:

        Itäkyläset ovat hiljaa,rahat loppuneet,ilmeisesti.

        itäkylstä , turha siitä asiasta on puhua enempää kaikkihan sen tietää jo , taitaa ne nissiset olla niitä suurimpia elämän pitäjiä , mutta kai sitä ääntä lähtee kun kauhavalaiset vei ne vähäisetki rahat.


      • dfg sghwtherth
        ei lopu kirjoitti:

        itäkylstä , turha siitä asiasta on puhua enempää kaikkihan sen tietää jo , taitaa ne nissiset olla niitä suurimpia elämän pitäjiä , mutta kai sitä ääntä lähtee kun kauhavalaiset vei ne vähäisetki rahat.

        Kyllä ny on rahat loppu itäkyläs! hahhhahaha Kyllä sitä ollaan nii isoa ja puhutaan leveästi, mutta siihen se sitte jääki.. voi voi kerro ny vaan siitä ladasta ja siitä mitä verhon takaa näkyy. se on ihan sopivaa hommaa tuommoselle homolle!


    • vuodessa

      tähän suuntaan sitä ollaan menossa,puhukaa vain ladasta ja..................

    • höpsät

      hyvä otsikko kun on lukenut heidän juttujaan

      • ....................

        ..löytyisi,mutta ei kehtaa sanoa...nämä elämäänsä kyllästyneitä työttömiä tai eläkeläisiä,joiden virikkeenä on niin kovin pienet asiat.


      • höpsät
        .................... kirjoitti:

        ..löytyisi,mutta ei kehtaa sanoa...nämä elämäänsä kyllästyneitä työttömiä tai eläkeläisiä,joiden virikkeenä on niin kovin pienet asiat.

        vajonnut liian ales,vähän nostetta.


    • höpsät

      olleet hilijaa monta päivää

      • * hyvää

        tulee.


      • voi_
        * hyvää kirjoitti:

        tulee.

        seriffille ny tässä monta palstaa päivystettäväks.. muista välillä hakea palkkas sossusta että saat lisää lääkettä :DDDDDDDDD


      • näytä työ
        voi_ kirjoitti:

        seriffille ny tässä monta palstaa päivystettäväks.. muista välillä hakea palkkas sossusta että saat lisää lääkettä :DDDDDDDDD

        olevan ykkösaiheena, kun joutaa rupattelemaan netissä?


      • no itaa
        näytä työ kirjoitti:

        olevan ykkösaiheena, kun joutaa rupattelemaan netissä?

        Kuullu onko siälä itäkyläs joku ongelma kun eivät pysty livenä puhumaan.
        Täälä palstoolla pitää roikkua mones keskustelus.


      • mutta sen
        no itaa kirjoitti:

        Kuullu onko siälä itäkyläs joku ongelma kun eivät pysty livenä puhumaan.
        Täälä palstoolla pitää roikkua mones keskustelus.

        olen kuullut, että täällä saa itse päättää kenen kanssa livenä puhuu, ja yleensä se on viehättävä daami.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      72
      4657
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      71
      4449
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2977
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      73
      2873
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      22
      2186
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      58
      2008
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1699
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1513
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      112
      1389
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1298
    Aihe