Laitoin tämän viestin myös ateismipalstalle, mutta laitetaan myös tänne jos täältä saisi lisää näkemystä aiheeseen.
Eli...
Olen pikkuhiljaa siinä tilanteessa, että pitäisi alkaa miettiä opekoulutuksessa valintaa ET/uskonto välillä.
Omassa ryhmässäni on muitakin henkilöitä, jotka mielellään ottaisivat ET:n, koska meistä ei ole kiva opettaa ainetta, jonka sisältöä pidämme täysin ihmisjärkeä loukkaavana ja suorastaan lapsille valehtelemisena. Asia olisi aivan eri jos raamattua käsiteltäisiin kalevalan rinnalla kirjallisuudessa ja kristinuskoa historiassa.
Ongelmana on se, että ainakin itse työllistyisin mielelläni maaseudulle ja pieneen kouluun. Onko mitään mahdollisuuksia päästä töihin isojen kaupunkien ulkopuolelle jos ei opeta uskontoa? Päätös omantunnon ja työllistymisen välillä on hankala. On näkökulmakysymys näkeekö ateistin uskonnonopettajan huonona asiana vai ei, mutta reilua se ei olisi niille perheille, jotka ovat jo lapsensa uskoon indoktrinoineet.
Onko porukalla kokemuksia pienten kuntien ET-tilanteesta? Oma entinen kotikunta laahasi ainakin todella paljon kehittyneempien kaupunkien jäljessä eikä ET-ollut edes vaihtoehto.
Ala-asteen ET pienissä kunnissa?
7
537
Vastaukset
- nnnnnnnnnnnnnnn
Kristinuskon historiaa käsitellään ihan normaalisti.
Samat asiat oppii niin ET:ssä kuin ussan tunneilla.
Moraali ja etiikka, historia ja uskonnon määritelmät, Raamatun lukutavat.
Laajemman käsityksen saa uskonnontunneilla.
Niin omasta kuin muiden uskosta.
Onhan siinä myös kansainvälisyys kasvatusta mukana.- .-.-...
"Samat asiat oppii niin ET:ssä kuin ussan tunneilla." Vertaa "Laajemman käsityksen saa uskonnontunneilla."
- nnnnnnnnnnnnn
.-.-... kirjoitti:
"Samat asiat oppii niin ET:ssä kuin ussan tunneilla." Vertaa "Laajemman käsityksen saa uskonnontunneilla."
Samat jutut siis tiettyyn pisteesen asti.
Tarkoitin juuri uskoa.
Ja muiden maiden uskontoja.
Uskonnonopettajaksi siis! Juuri sinun kaltaisesi sopii siihen hommaan parhaiten. Sinä osaisit varmasti opettaa tasapuolisesti, että kaikki uskonnot ovat periaatteessa sama asia ja jokainen niistä vaan eri tavalla vallanhimoinen ja typerä ;o)
Syödään systeemi sisältä käsin!- Entinen ET:n oppilas, nykyi...
Hei!
Itse näkisin asian niin, että varsinkin kaupunkien ulkopuolella on huutava pula ET:n opettajista. Nykyisen lainsäädännön mukaan uskontokuntiin kuulumattomat ohjataan suoraan ET:hen, joten oppilaita pitäisi riittää (jos kunnat noudatattavat lakia, heh heh), mutta ei päteviä opettajia (no, ala-asteella on pätevä vaikkei ET-osuutta olisi opiskellutkaan).
Lisätietoa ET:n opiskelusta yms. löytyy osoitteesta: http://www.et-opetus.fi
Siellä on myös asiasta kiinnostuneille hieman vertailua ET:n ja uskonnon oppisisällöistä. - koulussa töissä
Olen kk-avustajana pääkaupunkiseudun lähikunnassa, ja meidän 180 oppilaan koulussa ei oikein kukaan opettajista halunnut opettaa ET:a, sillä ovat kaikki kristittyjä. Yhden oli kuitenkin pakko se ottaa, sillä oppilaita ryhmässä on viisi meidän koulussa (1.-6.luokilla).
Omat lapseni ovat ET:ssä (toisessa koulussa) ja toivon todella, että opettaja on työnsä tasalla, eli osaa pitää mahdollisen kristillisen vakaumuksensa ET-tuntien ulkopuolella.
Väki eroaa kirkosta joukoittain, ja sen väen lapsille valitaan todennäköisesti ET:n opetus. Käsittääkseni ET:n oppilasmäärät ovat kasvussa! Rohkeasti vaan ET:n opettajaksi!!!- huomioi tämän
Ei enää uskontoa kouluihin vaan ET:tä!
http://www.skepsis.fi/lehti/2009/2009-1-vaarat.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723043
- 552685
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322295- 792178
- 951976
- 361803
- 121566
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171527Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301360Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329