Laitoin tämän viestin myös ateismipalstalle, mutta laitetaan myös tänne jos täältä saisi lisää näkemystä aiheeseen.
Eli...
Olen pikkuhiljaa siinä tilanteessa, että pitäisi alkaa miettiä opekoulutuksessa valintaa ET/uskonto välillä.
Omassa ryhmässäni on muitakin henkilöitä, jotka mielellään ottaisivat ET:n, koska meistä ei ole kiva opettaa ainetta, jonka sisältöä pidämme täysin ihmisjärkeä loukkaavana ja suorastaan lapsille valehtelemisena. Asia olisi aivan eri jos raamattua käsiteltäisiin kalevalan rinnalla kirjallisuudessa ja kristinuskoa historiassa.
Ongelmana on se, että ainakin itse työllistyisin mielelläni maaseudulle ja pieneen kouluun. Onko mitään mahdollisuuksia päästä töihin isojen kaupunkien ulkopuolelle jos ei opeta uskontoa? Päätös omantunnon ja työllistymisen välillä on hankala. On näkökulmakysymys näkeekö ateistin uskonnonopettajan huonona asiana vai ei, mutta reilua se ei olisi niille perheille, jotka ovat jo lapsensa uskoon indoktrinoineet.
Onko porukalla kokemuksia pienten kuntien ET-tilanteesta? Oma entinen kotikunta laahasi ainakin todella paljon kehittyneempien kaupunkien jäljessä eikä ET-ollut edes vaihtoehto.
Ala-asteen ET pienissä kunnissa?
7
575
Vastaukset
- nnnnnnnnnnnnnnn
Kristinuskon historiaa käsitellään ihan normaalisti.
Samat asiat oppii niin ET:ssä kuin ussan tunneilla.
Moraali ja etiikka, historia ja uskonnon määritelmät, Raamatun lukutavat.
Laajemman käsityksen saa uskonnontunneilla.
Niin omasta kuin muiden uskosta.
Onhan siinä myös kansainvälisyys kasvatusta mukana.- .-.-...
"Samat asiat oppii niin ET:ssä kuin ussan tunneilla." Vertaa "Laajemman käsityksen saa uskonnontunneilla."
- nnnnnnnnnnnnn
.-.-... kirjoitti:
"Samat asiat oppii niin ET:ssä kuin ussan tunneilla." Vertaa "Laajemman käsityksen saa uskonnontunneilla."
Samat jutut siis tiettyyn pisteesen asti.
Tarkoitin juuri uskoa.
Ja muiden maiden uskontoja.
Uskonnonopettajaksi siis! Juuri sinun kaltaisesi sopii siihen hommaan parhaiten. Sinä osaisit varmasti opettaa tasapuolisesti, että kaikki uskonnot ovat periaatteessa sama asia ja jokainen niistä vaan eri tavalla vallanhimoinen ja typerä ;o)
Syödään systeemi sisältä käsin!- Entinen ET:n oppilas, nykyi...
Hei!
Itse näkisin asian niin, että varsinkin kaupunkien ulkopuolella on huutava pula ET:n opettajista. Nykyisen lainsäädännön mukaan uskontokuntiin kuulumattomat ohjataan suoraan ET:hen, joten oppilaita pitäisi riittää (jos kunnat noudatattavat lakia, heh heh), mutta ei päteviä opettajia (no, ala-asteella on pätevä vaikkei ET-osuutta olisi opiskellutkaan).
Lisätietoa ET:n opiskelusta yms. löytyy osoitteesta: http://www.et-opetus.fi
Siellä on myös asiasta kiinnostuneille hieman vertailua ET:n ja uskonnon oppisisällöistä. - koulussa töissä
Olen kk-avustajana pääkaupunkiseudun lähikunnassa, ja meidän 180 oppilaan koulussa ei oikein kukaan opettajista halunnut opettaa ET:a, sillä ovat kaikki kristittyjä. Yhden oli kuitenkin pakko se ottaa, sillä oppilaita ryhmässä on viisi meidän koulussa (1.-6.luokilla).
Omat lapseni ovat ET:ssä (toisessa koulussa) ja toivon todella, että opettaja on työnsä tasalla, eli osaa pitää mahdollisen kristillisen vakaumuksensa ET-tuntien ulkopuolella.
Väki eroaa kirkosta joukoittain, ja sen väen lapsille valitaan todennäköisesti ET:n opetus. Käsittääkseni ET:n oppilasmäärät ovat kasvussa! Rohkeasti vaan ET:n opettajaksi!!!- huomioi tämän
Ei enää uskontoa kouluihin vaan ET:tä!
http://www.skepsis.fi/lehti/2009/2009-1-vaarat.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1196196Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625131SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun664256SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1003845Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123611Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203168SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352489Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672242Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val261594