Ala-asteen ET pienissä kunnissa?

Pedagis

Laitoin tämän viestin myös ateismipalstalle, mutta laitetaan myös tänne jos täältä saisi lisää näkemystä aiheeseen.

Eli...

Olen pikkuhiljaa siinä tilanteessa, että pitäisi alkaa miettiä opekoulutuksessa valintaa ET/uskonto välillä.

Omassa ryhmässäni on muitakin henkilöitä, jotka mielellään ottaisivat ET:n, koska meistä ei ole kiva opettaa ainetta, jonka sisältöä pidämme täysin ihmisjärkeä loukkaavana ja suorastaan lapsille valehtelemisena. Asia olisi aivan eri jos raamattua käsiteltäisiin kalevalan rinnalla kirjallisuudessa ja kristinuskoa historiassa.

Ongelmana on se, että ainakin itse työllistyisin mielelläni maaseudulle ja pieneen kouluun. Onko mitään mahdollisuuksia päästä töihin isojen kaupunkien ulkopuolelle jos ei opeta uskontoa? Päätös omantunnon ja työllistymisen välillä on hankala. On näkökulmakysymys näkeekö ateistin uskonnonopettajan huonona asiana vai ei, mutta reilua se ei olisi niille perheille, jotka ovat jo lapsensa uskoon indoktrinoineet.

Onko porukalla kokemuksia pienten kuntien ET-tilanteesta? Oma entinen kotikunta laahasi ainakin todella paljon kehittyneempien kaupunkien jäljessä eikä ET-ollut edes vaihtoehto.

7

591

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nnnnnnnnnnnnnnn

      Kristinuskon historiaa käsitellään ihan normaalisti.

      Samat asiat oppii niin ET:ssä kuin ussan tunneilla.
      Moraali ja etiikka, historia ja uskonnon määritelmät, Raamatun lukutavat.

      Laajemman käsityksen saa uskonnontunneilla.
      Niin omasta kuin muiden uskosta.
      Onhan siinä myös kansainvälisyys kasvatusta mukana.

      • .-.-...

        "Samat asiat oppii niin ET:ssä kuin ussan tunneilla." Vertaa "Laajemman käsityksen saa uskonnontunneilla."


      • nnnnnnnnnnnnn
        .-.-... kirjoitti:

        "Samat asiat oppii niin ET:ssä kuin ussan tunneilla." Vertaa "Laajemman käsityksen saa uskonnontunneilla."

        Samat jutut siis tiettyyn pisteesen asti.
        Tarkoitin juuri uskoa.
        Ja muiden maiden uskontoja.


    • Uskonnonopettajaksi siis! Juuri sinun kaltaisesi sopii siihen hommaan parhaiten. Sinä osaisit varmasti opettaa tasapuolisesti, että kaikki uskonnot ovat periaatteessa sama asia ja jokainen niistä vaan eri tavalla vallanhimoinen ja typerä ;o)

      Syödään systeemi sisältä käsin!

    • Entinen ET:n oppilas, nykyi...

      Hei!

      Itse näkisin asian niin, että varsinkin kaupunkien ulkopuolella on huutava pula ET:n opettajista. Nykyisen lainsäädännön mukaan uskontokuntiin kuulumattomat ohjataan suoraan ET:hen, joten oppilaita pitäisi riittää (jos kunnat noudatattavat lakia, heh heh), mutta ei päteviä opettajia (no, ala-asteella on pätevä vaikkei ET-osuutta olisi opiskellutkaan).

      Lisätietoa ET:n opiskelusta yms. löytyy osoitteesta: http://www.et-opetus.fi

      Siellä on myös asiasta kiinnostuneille hieman vertailua ET:n ja uskonnon oppisisällöistä.

    • koulussa töissä

      Olen kk-avustajana pääkaupunkiseudun lähikunnassa, ja meidän 180 oppilaan koulussa ei oikein kukaan opettajista halunnut opettaa ET:a, sillä ovat kaikki kristittyjä. Yhden oli kuitenkin pakko se ottaa, sillä oppilaita ryhmässä on viisi meidän koulussa (1.-6.luokilla).

      Omat lapseni ovat ET:ssä (toisessa koulussa) ja toivon todella, että opettaja on työnsä tasalla, eli osaa pitää mahdollisen kristillisen vakaumuksensa ET-tuntien ulkopuolella.

      Väki eroaa kirkosta joukoittain, ja sen väen lapsille valitaan todennäköisesti ET:n opetus. Käsittääkseni ET:n oppilasmäärät ovat kasvussa! Rohkeasti vaan ET:n opettajaksi!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      54
      1094
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      1079
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      871
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      84
      788
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      747
    6. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      206
      640
    7. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      105
      627
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      204
      618
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      99
      582
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      265
      505
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      102
      488
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      471
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      434
    15. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      418
    16. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      413
    17. 32
      412
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      410
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      144
      390
    20. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      20
      363
    Aihe