Keskuspankki käynnistää setelikoneet

"Britannian talous on syvässä taantumassa, mikä edellyttää rahapolitiikan keventämistä entisestään. Tämä taas edellyttää mitä todennäköisimmin myös liikkeellä olevan rahan määrän lisäämistä".

http://www.hs.fi/artikkeli/1135243459040?ref=rss

Suomella tätä mahista ei enään ole.
294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Raha pyörimään vaan niin löytyy se reaalitalouskin ja velat rupeaa kuoleutumaan.Kyllä tätä ollaan odoteltukki pitkään.Voi surkeus niitä kovanmarkan aikoja ku piti olla niin kovaa ja vahvaa valuuttaa ja nyt todellaki sitä valuuttaa ei enää ole.Olikohan toi markka sittenkin liian vahva valuutta.

Äänestä
  • jo aikaa sitten ja nyt tulisi uusi.Punta muuten devalvoidaan sillä ei valtio voi rahaa painaa jos ei ole sen takana muutakin se on vain paperia ei minkään arvosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Britanniassa kirjoitti:

"Britannian talous on syvässä taantumassa, mikä edellyttää rahapolitiikan keventämistä entisestään. Tämä taas edellyttää mitä todennäköisimmin myös liikkeellä olevan rahan määrän lisäämistä".

http://www.hs.fi/artikkeli/1135243459040?ref=rss

Suomella tätä mahista ei enään ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu