Surkea ysitie!

Samasta tiestä olen kirjoitellut jo aiemminkin (eikä ole ainoa vaarallisen huono tie Suomessa).

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1643359

On nähty, että Suomessa parannetaan tiestöä vain pienissä pätkissä (Jyväskylä-Kirri, Tornio-Kemi, Oulu-Liminka jne.)

No, nyt po. ysitie on surkean epäonnistunut jo siltä parannetultakin osalta, lähes joka montun pohjalla liittymiä ja alennettua rajoitusta. Jarruttelua alamäkeen ja kiihdytystä vastamäkeen, idioottimaista!

"Tiellä sattuvat onnettomuudet aiheuttavat vuodessa yhteiskunnalle parinkymmenen miljoonan euron kustannukset."

Kun tiedetään Suomen tienparannusten tahti jahkailusta suunnitteluun ja moniosaiseen toteutukseen, niin aikaa vierähtää parannuksiin helposti kymmeniä vuosia. (Nelostie olisi pitänyt olla motari jo 60 -luvulla).

Jos tie aiheuttaa VUOSITTAIN onnettomuuksina yhteiskunnalle parinkymmenen miljoonan euron kustannukset, niin kymmenessä vuodessa 200 miljoonaa € ja neljässäkymmenessä vuodessa jo 800 miljoonaa (800 000 000)! Luulis sillä rahalla jo tietä rakennettavan?

Käytännössä mitään ei kuitenkaan toistaiseksi tehdä, pahimpia uria paikkaillaan ja sortumassa olevia siltoja korjaillaan, osa päällystetyistä teistä on muutettu jo takaisin sorateiksi. Liikenteen kasvaessa on syytä olettaa onnettomuuksien lisääntyvän ja sitä kautta lisää turhaa maksettavaa yhteiskunnalle.

Lisäksi bisnes matelee etanavauhdilla, kun melkein kaikki on rattailla.

Tiestöön sijoittaminen on kansantaloudellisesti kannattavaa, miksi sitä ei tehdä?

3

141

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lahtari Ari

      Kerrankin olemme samoilla linjoilla kirjoittamasi asian suhteen.

      Valtiovalta perii veroina autoilijoita vuosittain kymmeniä miljardeja, mutta teiden edes alkeellisempaan korjaus-/ tai ylläpitoon niistä varoista sijoitetaan alle viidennes.

    • janhukainen r.

      Ei tarvi teitä parantaa ellei tarkoiteta Teitä eli sinua hullua kusipäätä joka kaahaa ja ajaa kännissä! Etkös se ollut juuri sinä joka täällä kertoilili olevansa mikälie rekkakuski ja tuhansia kilsoja tienpäällä joka päivä!?!?
      Miksei poliisi ota sua kiinni ja ammu niskaan vitun liikenteen vaarantaja pösilö!

    • Anonyymi

      Ketjuun päivitys 14 vuotta myöhemmin:
      https://www.aamulehti.fi/pirkanmaa/art-2000009868803.html

      Tampere - Orivesi väliä työmatkakseni ajaneena tie ei tarvitse mitään parannuksia muutakuin kymmeniä nopeusvalvontatolppia.

      Miksi tuhlata veronmaksajien rahoja jos seurauksena on vain entistä pahempaa kaahaamista.

      160km/h jonossa Orivedeltä Tampereelle aamun työmatkaliikenteessä kertoo kaiken. Eikä tarvitse bensan halventua yhtään jos kerran on varaa polttaa sitä huvikseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      91
      3983
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      412
      1452
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1137
    4. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      239
      967
    5. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      72
      943
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      293
      852
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      832
    8. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      26
      752
    9. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      43
      736
    10. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      731
    Aihe