Suunnataanko Suomeen ohjuksia?

eri-mies

Suomi takaisin ydinaseiden maalikartalle?
12.03.2000 17:40

Suomi on ilmeisesti joutunut taas ydinaseiden maalikartalle. Sotilaspolitiikan tohtori, tutkija Markku Salomaa kirjoittaa aamun Sunnuntaisuomalaisessa, että Venäjä lähetti huhtikuussa 1996 kaksi ydinaseiden maalittamiseen erikoistunutta henkilöä Helsingin lähetystöönsä.
Sukellusveneen ohjus

Tehtaankadun lähetystössä toimineiden miesten tehtävänä oli kerätä ydinaseiden suuntaamisessa tarvittavaa tietoa. Salomaa kertoo saaneensa tiedot maalitusten käynnistämisestä Venäläisistä sotilaslähteistä.

Suomi on ollut ydinaseiden maalina ennenkin. Kylmän sodan ja YYA-sopimuksen voimassaollessa Yhdysvaltain ydinaseita oli maalitettu ainakin 23 kohteeseen Suomessa. Mahdollinen isku olisi suunnattu ainakin Neuvostoliiton ilmavoimien tavoittelemille suomalaiskentille.

Salomaan mukaan pelotestrategia on edelleen tärkeä strategian laji. Sen mukaan ydinaseilla luodaan epäsuora poliittinen vaikutus rauhan oloissa. Strategian uskottavuuden kannalta tärkeää on, että valmistaudutaan kriisin ja konfliktin varalle, vaikka vastapuoli ei suoranaisesti uhkaisikaan sodalla.

Venäjän nykyinen sotilasoppi pullistelee Salomaan mukaan näkyvästi ydinaseilla, koska Kreml ei luota oman armeijansa tavanomaiseen voimaan. Venäjä paikkaa joukkojensa puutteita vt. presidentti Vladimir Putinin mukaan ydinaseiden "tavanomaisella käytöllä". Tämä merkitsee sitä, että Venäjä uskoo rajoitetun ydinsodan mahdollisuuteen, sanoo Salomaa.
(MTV3)

3

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sodan aikana

      usan ydinohjukset oli kyllä suunnattu Suomeen. Tarkoitus oli mahdollisen sodan alkaessa raivata Suomi pois jaloista.

      • eri-mies

        Eräs maali oli keskisuomessa, jokin kyläpahanen, jonka nimeä en tosin muista. Lehdistö ihmetteli sitäkin maalia, eikä USA perustellut.


      • Tarx
        eri-mies kirjoitti:

        Eräs maali oli keskisuomessa, jokin kyläpahanen, jonka nimeä en tosin muista. Lehdistö ihmetteli sitäkin maalia, eikä USA perustellut.

        Kylä pahanen tuskin olikaan maalina vaan laajempi alue, sen nyt tietää Erkkikin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      184
      3673
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1162
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1109
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1020
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe