Mistä evoluution todisteet tulivat?

100% totuus

Kuten hyvin tiedämme, evoluutio ei ole totta, vaan jumalat loivat maailman sellaisena kuin se nyt on, luoden myös siinä samalla kaikki eläinlajit valmiina nykyisessä muodossaan, niin että mikään laji ei koskaan kehittynyt toiseksi.

Toisaalta tiedämme myös, että evoluutiolle on valtavat määrät todisteita.

Mistä siis evoluution todisteet tulivat?

Vastaus voi olla jokin seuraavista:

a) Luojajumalat itse loivat myös evoluution "todisteet", vaikka eivät haluakaan ihmisten uskovan evoluutioon, koska haluavat koetella ihmisten uskoa ja päästää pelastukseen vain ne, jotka ovat tarpeeksi tyhmiä, ollakseen valmiita uskomaan heidän luomiskertomuksiinsa, vaikka ne ovat ristiriidassa evoluution todisteiden kanssa.

b) Jotkut jumalista tai jumalien luomista yliluonnollisista olennoista (onko noilla jotain eroa?), ovat pahoja (esim. kristinuskon Saatana) ja he väärensivät todisteet evoluutiosta, jotta ihmiset uskoisivat evoluutioon ja joutuisivat siksi helvettiin, ja hyvät jumalat ovat haluttomia tai kyvyttömiä tätä estämään

c) Luojajumalat itse väärensivät todisteet evoluutiosta, koska he jostain ihmiskunnalle tuntemattomattomasta syystä nimenomaan haluavat ihmisten uskovan evoluutioon, vaikka sitä ei koskaan tapahtunutkaan.

d) Kaikki maailman tiedemiehet ovat kaikilta tieteenaloilta ovat mukana suuressa saatanaa palvovien ateistien salaliitossa, ja he väärensivät todisteet evoluutiosta, sekä myöskin maapallon iästä ja alkuräjähdyksestä ja kaikista muistakin luomiskertomusten vastaisista asioista.

e) Evoluutio on sittenkin totta.

f) Joku muu, mikä?

Mikä edellämainituista on siis uskottavin selitys?

11

599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei siinä

      sen kummempaa.

      • roggenroll

        Osaisitko kerrankin, arvoisa kreationisti, vastata asialliseen kysymykseen asiallisesti? Tuossa oli lukuisia vaihtoehtoja, joista joku sopii varmasti Sinunkin ajatusmaailmaasi. Tuo "f) joku muu, mikä" pyytää tosin vielä perustelutkin.

        Pelkästään evojen vilkas mielikuvitus ei ole synnyttänyt fossiileja, niitä oikeasti on. Mitä ne siis ovat?


      • 100% totuus

        Evojen vilkas mielikuvitus?

        Siis evot luovat aineellisia todisteita tyhjästä pelkällä ajatuksen voimalla?

        Ei ole ihan tästä maailmasta tuo selitys.


    • monista

      a) väärin
      b) väärin
      c) väärin
      d) väärin
      e) oikein
      f) jumala/t) loi/loivat ensin involuution, joka jossain vaiheessa kääntyi evoluutioksi tietoisuuden kasvun myötä. Tämän planeettamme historiassa olemme siis siirtyneet evoluution puolelle silloin kun elämää alkoi kehittyä tänne - tosin olemme vieläkin melkoisen alussa siinä, sanoisin 'teini-iässä' - ja joka jatkuu ja jatkuu ja jatkuu...., mutta ei kuitenkaan loputtomasti.
      Luojajumalia olemme olleet, olemme nyt ja tulemme olemaan, myös me ihmiset (olemme alkuperältämme Henkeä, joka ilmenee tietoisuutena ja energiana ja josta kaikki on mitä on ikinä ilmennyt), aina aikojen alusta saakka! Luomme siis joka hetki omaa evoluutiotamme enemmän tai vähemmän hitaasti, mutta kuitenkin!

    • Pittsburgh

      Mitkä todisteet?

      • 100% totuus

        No ne miljoonat todisteet, mitä evoluutiolla on.

        Kyllä sinä ne löydät, kun vaan vähän vaivaudut opiskelemaan muutakin kuin Kent Hovindin luentoja tai niitä matkivia muita kreationisteja.


      • todisteet näille?

        Mihin se perustuu? Mitä se on tehnyt? Mitä asian puitteissa tehdään tänäpäivänä? Millätavalla kreationismi hyödyttää keskivertokansalaisen elämää? Mitä tulevaisuudenvisioita kreationismilla on? Miten kreationismin opetus toteutettaisiin perusopetuksessa, jos se korvaisi nykyisen biologian peruskäsitteet? Koska kreationismi omaa ristiriitoja useiden eri luonontieteiden kanssa, niitäkin siis pitää muokata jotta ne olisivat sopusoinnussa kreationismin kanssa?

        Raamatuss kerrotaan miten ihminen tehtiin. Rakennettiinko myös muut eläiomet samalla tavalla? Miksi maan tomusta ei tehty myös lajin naarasyksilöitä? Miksi se ihmisnaaras tehtiin juuri kylkiluusta? Jos oletetaan että kaikki eläimet luotiin kylkiluusta, niin mitenkäs helkkarissa niveljalkaisten kanssa site meneteltiin?


    • IamOutOfNames

      No vastaushan on tietysti f.

      Oikea vastaus on kirjoitettu kirjaan "Linnunradan käsikirja liftareille", maapallo on valmistettu planeettoja valmistavan rodun toimesta.
      Sehän selittää kaiken!

      Toinen vaihtoehtoinen selitys kaikelle on täällä:
      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000073&posting=22000000041459903

      Molemmat ovat tietysti varsin lähellä C.tä, mutta ei sille mitään voi. Evilutionistien satanistinen salaliitto on hieman kaukaa haettu...

    • vaihtoehto`

      You, kuvittelemasi sinä olet jossain et missään kelluvat aivot ja kuvittelet pitkäveteisyyden huipentumassasi aiiiivan kaiken. Tämä on huomattavasti todennäköisempää kuin vaihtoehdot a,b,c,d.

      -evvk-

    • Justiina

      ....jotain tosi paljon siltä väliltä kaikesta mitä sanoit eli F! Jotkin evoluution todisteet pitävät paikkansa, toiset eivät...ja toiset jotka pitävät paikkaansa todistavat monen mielestä päinvastaista. Taas näitä sarjassamme johdattelevia kysymyksiä...

    • johannes19

      Tieteellisten todisteiden valossa tarjotuista vastausvaihtoehdoista ainoastaan e ja f voisivat sivuta todellisuutta jossain pisteessä.

      Vastausvaihtoehtoja a, b, c ja d ei tue yhtään mikään - varsinkaan Raamatun Sanan kirjaimellinen tulkinta Luomistarinaan uskovilta ihmisiltä. Nämähän tuntuvat samanaikaisesti "pyyhkivän perseitään" suurella osalla Sanasta!

      Konkreettisena esimerkkinä edellä mainitusta toiminnasta käyköön seuraava fakta: suurin osa kreationisteista uskoo Mooseksen 1. kirjan Luomistarinan ja Vedenpaisumusten historiallisuuteen ja siihen, että nämä ovat "jumalallista ilmoitusta"; suurin osa kreationisteista ei noudata Mooseksen 2. kirjan lakeja ja ohjeita, eikä - käydyn keskustelun valossa - välttämättä ole edes tietoinen siitä, mitä näihin sisältyy. Kumpi on suurempaa "jumalanpilkkaa" - se, että jättää Jumalan nimenomaisesti antaman käskyn toteuttamatta vaiko se, että ei usko Jumalasta kolmannessa persoonassa kertovaan tarinaan, jonka kirjoittajasta ei ole mitään tietoa?

      Kun viittasit itsekin "uskon koetukseen", täytyisi nimenomaan kreationistilta kysyä, onko hän Saatanan asialla. "Lukee kuin piru Raamattua", sanotaan. Viitataanko tällä sanonnalla nimelliseen Raamatun Sanaan nojautumiseen, jolle ominaista on vain itselleen "soveliaiden" opinkappaleiden sisäistäminen ja hokeminen? Aika selkeästi.

      Kysyit, mistä evoluution todisteet tulivat.

      Vastaus on selkeä: tutkimusten tuloksena meitä ympäröivästä maailmasta.

      Mistä kreationismin "todisteet" tulivat?

      Kuka dokumentoi Luomisen, kun ei ollut ihmistä?

      Aivan! Tässä on viisaus. Jolla ymmärrys on, se laskekoon pedon luvun; sillä se on ihmisen luku. Ja sen luku on kreationismin "todisteet".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4764
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      104
      2210
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1236
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      485
      1038
    Aihe