Jos jokin asia Jumalassa kummastuttaa ja siihen on vaikea tai jopa mahdotonta keksiä selitystä, niin uskovainen voi kätevästi laittaa Jumalansa asumaan sellaiseen paikkaan meidän universumimme ulkopuolelle jossa normaalit luonnonlait, eikä edes tavallinen maalaisjärki vaikuta ja ongelma on sillä ratkaistu?
Voiko se olla todellakin näin yksinkertaista?
Älyttömyydet selitetty
6
300
Vastaukset
- Kuk regus susej
ja jos et usko hihhuli keksii lisää.
"Voiko se olla todellakin näin yksinkertaista?" - e.k.v
Se jumala on siitä hauska tapaus, että sen voi aina uudelleen sijoittaa sinne minne tiede tai tieto ei ole vielä edennyt.
Tuli oli jumala kunnes joku saakeli keksi että sehän on kyllä ihan luonnollisesti selitettävä ilmiö. Aurinkokin oli jumala kunnes joku kekkas että ei se mikään jumala oo vaan sellainen iso palava pallo.
Nyt on jumala jo ajettu aika kauas. Ääripäänkin jumalharhaiset alkavat jo taipumaan että evoluutio on tosi ja siten yrittävät keksiä keinoja sijoittaa jumala sen taakse. Tässä on se, että jumalan on tietenkin keksinyt ateisti, koska kaikki ihmiset olivat alkujaan ateisteja.
- iskias
tuo oli hyvä;);)
- M@k3
Joku tajusi että ihmisten peloilla, herkkäuskoisuudella ja toiveilla voi ratsastaa.
Millainenhan se kaikkein ensimmäinen jumala oli? Salama, tuli tai pimeä metsä kenties.
- jep jep
jotta jumala olisi kaikki voimainen, olisi hänen tietettävä tulevat tapahtumat. Jos asia on näin hän tietää mitä tulee tekemään miloinkin. Paradoksi on tämä:
-jos jumala tekee näkemänsä asian toisin hän ei ole nähnyt tulevaa, eikä olekaikki voimainen.
-Jos jumala tekee näkemänsä asian näkemällään tavalla, hän ei ole kaikki voimainen koska ei voi muuttaa kohtaloaan.
Tässä ei edes auta uuden maailman luonti, koska jumala on joko nähnyt/ei ole nähnyt tätä tekoaan, joten sen uuden maailman luontikin aiheutta paradoksin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455210Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1271671Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151589Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511560- 141275
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41200No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol22110081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171057Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771018Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60857