Jotenkin jäi kuva, että kaikki on rasismia, jos sattuu olemaan erimieltä mahanmuutosta. Totuus on kuitenkin, ettei asia ole kenenkään käsissä.
Paitsi kansainvälisen rikollisuuden. Sillä siitä pitäisi kiireesti pääsä keskustelemaan ASIALLISESTI. Ei sanan rasismi taakse pidä vetäytyä. Sitä sanaa käytetään härskisti hyväksi!
Suomi nimisellä maalla pitää olla oikeus päättää siitä ketä maahamme tulee. Nyt siitä päättää ihmissalakuljettajat.
Paitsi kansainvälisen rikollisuuden. Sillä siitä pitäisi kiireesti pääsä keskustelemaan ASIALLISESTI. Ei sanan rasismi taakse pidä vetäytyä. Sitä sanaa käytetään härskisti hyväksi!
Suomi nimisellä maalla pitää olla oikeus päättää siitä ketä maahamme tulee. Nyt siitä päättää ihmissalakuljettajat.
Vastaukset 2
Vanhimmat
oikeastaan enää juuri mitään. Paitsi sitä, että kyseinen henkilö on rohjennut arvostella rikollisia ja suomalaisvastaisten päättäjien mielivaltaa. Siksi leimattu jollakin törkysanalla, kuten tyrannioiden viholliset aina kaikkina aikoina leimataan juuri täsmälleen tällä tavoin.
Julkinen keskustelu asiasta on aina asioitten silottelua, eikä itse asiasta puhuta oikeastaan ollenkaan.
Uskon, että suomalaisilla enimmäkseen ei ole mitään vastaan työperäistä maahanmuuttoa. Suomalaiset haluavat myös, että perinteisiä kulttuuriarvoja ei pyritä tuhoamaan ulkoapäin tulevien uhkien takia. Eli siis halutaan, että noudatetaan maan lakeja.
Suomalaiset inhoavat sellaista maahanmuuttoa, joka jo lähtökohdiltaan on jotain muuta kuin työperäistä. Sellaiseen maahanmuuttoon sisältyy laskelmoitua tulomaan hyväksikäyttöä, jopa rikollisuutta. Rikollisen aineksen jokainen maa saisi pitää omanaan suomalaisen mielestä.
Tätä asiaa eivät viranomaiset pysty hallitsemaan nykyisellään se pitäisi kaikkien myöntää.
Suomella on hyviä kokemuksia monien maiden ahkerista ja yritteliäistä ihmisistä.
Koska minäkin pelkään rasismisyytettä pelottelun vuoksi, mainitsen vain, että suomalaisten vastenmielisyys pääasiassa kohdistuu yhteen maahanmuuttajaryhmään, mikä jääköön jokaisen itsensä päätelväksi. Se on kaiketi tullut näissäkin keskusteluissa aika tavalla selväksi.
Tv-keskustelussa esiintynyt, ilmeisesti toisen polven maahanmuuttaja, oli "huippuluokkaa" ja hän jopa asetti suomalaiset kahteen ryhmään: älyllisesti valistuneisiin ja johonkin toiseen