Jenkit saaren Meksikolta öljyn takia?
"Parlamentaarikko Élias Cárdenasin mukaan saaren katoamiselle on kaksi mahdollista selitystä. Toinen liittyy kasvihuoneilmiöön ja meriveden kohoamiseen.
- Toisen teorian mukaan CIA räjäytti saaren, jotta USA saisi etulyöntiaseman alueen öljyrikkauksiin, väittää Cárdenas ruotsalaisen Dagens Nyheter -lehden mukaan."
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/meksiko-kadotti-80-neliokilometrin-suuruisen-saaren/130162
Isla Bermeja
http://www.youtube.com/watch?v=vC65fb2Vzvo
"Parlamentaarikko Élias Cárdenasin mukaan saaren katoamiselle on kaksi mahdollista selitystä. Toinen liittyy kasvihuoneilmiöön ja meriveden kohoamiseen.
- Toisen teorian mukaan CIA räjäytti saaren, jotta USA saisi etulyöntiaseman alueen öljyrikkauksiin, väittää Cárdenas ruotsalaisen Dagens Nyheter -lehden mukaan."
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/meksiko-kadotti-80-neliokilometrin-suuruisen-saaren/130162
Isla Bermeja
http://www.youtube.com/watch?v=vC65fb2Vzvo
Vastaukset 7
Vanhimmat
pelkkää vettä
http://www.traveljournals.net/explore/mexico/map/m2325694/islote_bermeja.html
Yksi HAARpiton selitys olisi myös se että hurrikaanien aallot on madaltaneet saarta, luonnon eroosio kun tunnetusti vaikuttaa tuollakin tapaa.
Jotenkin vaikea uskoa että tosiaan 10 KILOMETRIÄ leveä saari räjäytellään kadoksiin ilman että sitä missään havaitaan.
Mahdollistahan se on, mutta olisi kiinnostavaa kuulla jonkin selittävän millainen on se fysikaalinen reaktio joka tuolla tapaa räjähtää.
monikäyttöinen tuo HAARP! Varmaan sillä voi tehdä kuuhuijauksenkin, WTC:n räjäytyksen ja kolmen munan nakkimunakkaan!
Meksikonlahti on seismistä aluetta ja tektooninen liikehdintä ei vissiin tule kenenkään mieleen? Tulivuoriakin on melkein vieressä, heh.
Keskelle öljykenttää.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2009/02/799780
->Viime kesänä ulkoministeriön edustajat selittivät, että saari makaa noin 50 metriä pinnan alla. Parlamentti ei uskonut selitystä, sillä sen mukaan on mahdotonta, että jokin luonnonvoima upottaisi kenenkään huomaamatta saaren, joka vieläpä kököttää keskellä öljykenttää.
Parlamenttiedustajat vaativatkin nyt presidentti Felipe Calderonilta selitystä tapaus Bermejasta.
on hyvin humoristinen ja syy siihen vielä hölmömpi. Jos noin suuri saari räjäytetään pois, niin meksikolaiset olisivat havainneet sen helposti ja myös Suomalaiset seismiset havaintopisteet!
Syy on vielä hölmömpi... nykyään ei tarvita mitään saarta merirajan määrittämiseen!!! :)
Putipuhdasta huumoria koko räjäytysväite :D
Edes koskaan oli olemassa?
Sen perusteella mitä uutisissa on mainittu se olisi KENTIES viimeksi nähty 1970 luvulla. Toisaalta maininta siltä ajalta oli että saarta käytettiin silloin jonkin rajan määrittelyyn, explisiittisesti saaren olemassaolosta ei mainittu.
Sen sijaan saari KENTIES on ollut joissain 1800 luvun kartoissa.
Tuo alue on hurrikaanialuetta, nämä kuljettavat tunnetusti maamassoja. Jos saari on ollut pehmeää ainetta niin kyllä jo muutamassa kymmenessä vuodessa pari hurrikaanie per vuosi syö pehmeää materiaalia. Saatika mitenkä massat kulkee sadassa vuodessa.
Amerikan rannikolta on samassa ajassa kadonnut moniakin hiekkasärkkiä tms "saaria". Hukkuipa tuossa taannoin vajaa 100v sitten yhdessä myrskyssä kokonainen asuma-alue.
Mutta pääpointti on, MISSÄ ON fyysiset todisteet että saari edes oli siellä? Minä en ole kuvia nähnyt. Oletteko te?
http://elobservadorcampechano.files.wordpress.com/2008/11/bermeja.jpg