Kuka tästä kaikesta hyötyi? Kysyn vaan?
Kuoliko Markku Salminen
ajojahdin takia?
10424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
sitä mieltä, että ajojahdista on tullut nykyajan uusi tehokas kiusaamismuoto, venäjällä samaa, mutta toiminta on suoraviivaisempaa ja tehokasta, kuten on huomattu.
Supon päällikkö Seppo Nevalakin otti kiinni aivan liian "ison Vonkaleen", Martti Ahtisaaren avustajan ja Bushin hallinnon juoksupojan muun muassa Balkanilla - DDR-aktivistin Alpo Rusin.
Supon tutkimuksissa Alpo Rusia epäiltiin vakoilusta DDR:n hyväksi, Supon päällikkönä tuolloin toiminut Seppo Nevala oli taas ollut Kalevi Sorsan entinen avustaja.
Jotain hämäriä kytköksiä tässäkin on!?
Nyt oli Markku Salmisen (61 v.) vuoro.
Äkillinen sairaskohtaus oli mainittu syyksi.
Koko syyte oli alunperinkin aivan naurettava. Rajamäki antoi luvan virka-auton käyttöön turvallisuussyistä.
"Isot kalat" tekevät miljoonien ja jopa kymmenienmiljoonien eurojen huijauksia, mutta Suomessa on tapana ollut takertua lillukan varsiin.
Sisäasianministeriö on kenelle tahansa tavalliselle suomalaiselle - kuten Salmisestakin ihmisenä voi päätellä - hämäräperäinen helvetti urkkijoineen, kyttineen ja luottamuslausuntoineen kuin Neuvostoliiton tai pikemminkin DDR:n pienoismalli.
Mutta jotain taustaa salmisen henkiselle ahdistuksella saattaa löytyä hänen virtauraltaan, talousrikosyksikön johtaminen 1990-luvun laman aikana, ja hänen ylläättävä siirtäminen toisiin tehtäviin.
- - -
Salminen oli 61-vuotias. Hän jäi sairauden takia eläkkeelle viime kesänä.
Sitä ennen oli käynnistynyt esitutkinta siitä, oliko hän käyttänyt virka-autoaan väärin yksityisajoihin. Salminen itse perusteli virka-auton käyttöä turvallisuusuhalla.
Salmisen poliisinura oli pitkä ja värikäs. Hän aloitti nuorempana konstaapelina Helsingin poliisilaitoksessa 1969.
Keskusrikospoliisin talousrikostoimistoa hän johti 1984–1994 ja oli sen jälkeen pari vuotta Krp:n apulaispäällikkö. Sen jälkeen hän johti Vankeinhoitolaitosta ja Rikosseuraamisvirastoa kunnes tuli nimitetyksi poliisiylijohtajaksi 2005.
- - - -
Joka tapauksessa poliisiylijohtaja Markku Salmisen henkilökohtaiset painajaiset tulisi julkisuudessa setviä perinpohjin ja tarvittaessa suorittaa täydellinen puhdistusoperaatio koko sisäasioiden hallinnossa - kaikki saasta pihalle.
Ei mikään turha ajojahti, kun äijä ajelee veronmaksajien piikkiin omia ajojaan. Huijaaminen ei vaan onnistunut ja tekosyy "turvallisuudesta" oli myös huvittava.
Poliisiylijohtaja Markku Salmisen autokyytien kustannukset rahallisesti olivat kuin Eniron ja palstan hurrrin pikkunen pierun pihautus Saharan aavikkomyrskyssä.
Rahasta siinä EI VARMASTI ollut kysymys!
pillin mukaan, stallarit kostivat!
Tosiaan pitäisi selvittää Salmisen henkilökohtaiset painajaiset eli suoraan sanottuna työpaikka kiusaamiset ja pellolle myös
omanetunsa vaalija Ritva Viljanen. Mitähän luurankoja hänellä lienee olla, olis mukava tietää. Häpeän naisena hänen tapaansa edetä. Toivottavasti hän itsekin sisimmässään häpeää.
//Joka tapauksessa poliisiylijohtaja Markku Salmisen henkilökohtaiset painajaiset tulisi julkisuudessa setviä perinpohjin ja tarvittaessa suorittaa täydellinen puhdistusoperaatio koko sisäasioiden hallinnossa - kaikki saasta pihalle. //
Jotain todella tunkkaista on. Salminen ansaitsee minulta täydet sympatiapisteet. R.I.P.