Lainaus: "Suomalaisista 49 prosenttia ei usko Jumalan osallistuneen maailmansyntyyn tai lajien evoluutioon millään tavalla. Lähes vastaavansuuruinen joukko, 48 prosenttia suomalaisista, uskoo Jumalan vaikuttaneen jollakin tavalla maailman syntyyn.
Myös Jumalan roolista maailmansynnyssä on eriäviä näkemyksiä. Kirkon tutkimuskeskuksen mukaan 28 prosenttia kansalaisista uskoo Jumalan suoranaisesti luoneen maailman ja 20 prosenttia uskoo Jumalan vain ohjanneen kehitystä.
Tutkija Kimmo Ketolan mukaan Jumalan suoraan vaikutukseen uskovien joukko on samansuuruinen kuin uskonnolliseksi itsensä mieltävien osuus eli noin kolmannes suomalaisista.
Tiedot käyvät ilmi Kirkon tutkimuskeskuksen vuonna 2007 tehdystä Gallup Ecclesiastica -tutkimuksesta, johon on haastateltu tuhatta suomalaista."
Eli ei niitä jumalharhaisia kuitenkaan ole edes enemmistö suomalaisista. Tiedoksi vaan hihhuleille jatkoa ajatellen ;)
"Usko Jumalan luomistyöhön jakaa suomalaiset "
8
322
Vastaukset
- Osa uskoo
Sotkan munaan!
Kolmannes on minusta jopa utopiaa. Itse uskon että uskovia Kristittyjä on Suomalaisista n.6-7%.
- "TM" uskovilla
Taivaspiletit yhtä tiukassa kuin metallican konserttiin!
- Kössönöm
tuo artikkeli?
Tuo tulos on jotenkin hämmentävä. Siis kaikkivaltias jumala ei joidenkin mielestä ole osallistunut maailman syntyyn! Ja joidenkin mielestä se on osallistunut jollain tavalla! Mitä mitä?
Olisi kiva tietää millaisia ne kysymykset olivat.- e.k.v
Unohtui linkki tuosta ekasta viestistä; http://www.kotimaa.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=7803&Itemid=38
- Kössönöm
e.k.v kirjoitti:
Unohtui linkki tuosta ekasta viestistä; http://www.kotimaa.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=7803&Itemid=38
vaan tuo uutisointi. Siis millaisia ne kysymykset olivat?
Jos ne oli tyyliin, että uskotko että Jumala (huom iso kirjain) loi maailma ja uskotko, että Jumala vaikuttaa täällä johonkin, niin ihmettelen kysymyksenasettelua.
Tajuat varmaan.
Avauksestasi herää kysymys: Onko todellisuuden luonne mielestäsi enemmistöpäätöksellä ratkaistavissa?
- Thronos
...mutta esimerkiksi valtionkirkon asema.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.813918Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973287Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1202579Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1831817Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201754Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m761580Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä931568- 1081489
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11281- 551123