Turhautuneet kansanedustajat riitelevät tienpätkästä

Eduskunnan typeryys on saavuttanut huippunsa kun muka opposotio ja hallitus ovat toisiaan vastassa sammakkoja päästellen.Kokoomuksen viimeinen möläys on vain jäävuoren huippu siitä mitä taustapeliä poliittisissä sikaloissa käydään.Kun ei uskalleta käsirysyyn seurausten pelosta niin poliitikkojen sammakot alkavat hyppiä suupielistä.
5117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tyypillistä wanhan keskustan politiikkaa, jonka myös kökkäreet haluavat omia. Näin vaan siirretään huomio toisarvoisiin asioihin kun ei pystytä tai haluta ratkaista isompia ongelmia.

Äänestä

http://fi.wikipedia.org/wiki/Olkinukke

Argumentointivirheen perusmalli:[3]

1. A:lla on mielipide X.
2. B esittää mielipiteen Y (joka on vääristelty "olkinukkeversio" X:stä)
3. B hyökkää mielipidettä Y vastaan.
4. Siispä X:n täytyy olla väärin.

1. Oppositio: Hallitus toimii väärin
2. Hallitus esittää mielipiteen: "Oppositio kadehtii rikkaita" (politiikka suosii rikkaita
3. Hallitus pyytää anteeksi: "Tarkoitimme sitä että oppositiolla ei ole todellista vaihtoehtoa"
4. Opposition on siis väärässä

Äänestä
  • voidaan argumentoida kauniilla sanoilla, jotka kuulostavat hienoilta, mutta merkitsevät tavalliselle kansalle helvettiä.

    Pelastamme kansan mutta pankit saavat taas hyödyn.

    Äänestä

Oikea suuntaan ollaan menossa.Politiikka on Suomessa aika väljähtynyttä ja kuivaa. Eduskunnan kyselytunnilla pitäisi olla samanlaisia nyrkkitappeluita kuin Venäjän Duumassa. Olisi se hupaisa näky kun esim. Tennilä ja Pekkarinen olisivat tukkanuottasilla.

Äänestä
  • kaikki puolueet hallitukseen niin ei tartte riidellä.Korkeintaan haukkua kansaa koska niinhän se on että kansa on aina väärässä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kissamies57 kirjoitti:

Eduskunnan typeryys on saavuttanut huippunsa kun muka opposotio ja hallitus ovat toisiaan vastassa sammakkoja päästellen.Kokoomuksen viimeinen möläys on vain jäävuoren huippu siitä mitä taustapeliä poliittisissä sikaloissa käydään.Kun ei uskalleta käsirysyyn seurausten pelosta niin poliitikkojen sammakot alkavat hyppiä suupielistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu