Mitäpä olisi "syntynyt", jos Saksa olisi tehnyt toisinnon Venäjällä i-maailmansodasta.
Eli lyönyt Venäjän vuosina -41 ja -42.
Luultavasti Uralin länsipuoli monine kommunismin vasallivaltioineen olisi jäänyt Saksan armeijan valvottavaksi ja miehittämäksi.
Noin oletetaan, että Saksan OkW olisi päättänyt ensialkuun jättää itään n. miljoona Wehrmacht:n miestä.
Partisaanisotaa ja erilaisia muita sotatoimia oli odotettavissa noin mittavilla alueilla.
Saksa olisi kuitenkin saanut mahdollisuuden siirtää Wehrmacht:n joukkojaan ja aseistustaan länteen, sekä etelään.
Lännessä täysin taisteluvalmiit panssaridivisioonat ja lentokalusto, olisivat olleet liittoutuneille liikaa.
USA ei olisi kyennyt kuljettamaan millään Atlannin yli minkäänlaista ylivoimaa Saksan rintaman avaamiseksi, jos Saksan kovimmat voimat olisivat olleet vastassa.
Mutta mutta.
Luultavasti Saksa olisi "heivannut" ns. sisäisesti ja päästänyt suurenosan asevelvollisistaan pois armeijasta ja siirtänyt myös suuremmanosan teollisesta tuotannostaan takaisin siiviilituotantoon.
Toisinsanoen uskon, että vaikka Saksa olisikin ns. voittanut II-maailmansodan Euroopassa, niin ennenpitkää se olisi kuivettunut linnoituksiinsa.
Kauppa ja teollisuus olisivat alkaneet vaatia yhtä ja toista.
Diktatuuri ei olisi voinut/ kyennyt suostua niihin.
Olisi käynyt kuin Neuvostoliitolle ikään.
Hyvinkin nopeasti, ehkäpä 20-30 vuotta voitosta.
Ajatuksen virtaa..
Misi
0
91
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1076842
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h915105Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113349Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333232Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska282391Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191746Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961391Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391332Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311246- 481014