mukaan aamupala ja ruokaa...
hiutaleita on paketti ja hernekeittoa 3prk.
hedelmiä on pakko saada, mutta torilta saa eurolla ...
kertokaa paljonko viikossa pitää olla rahaa, että pärjää.
on mulla jotain muutakin kuin hiutaleita ja herne-purkkeja esim teetä ja pari pakastelihaa.
hiutaleita on paketti ja hernekeittoa 3prk.
hedelmiä on pakko saada, mutta torilta saa eurolla ...
kertokaa paljonko viikossa pitää olla rahaa, että pärjää.
on mulla jotain muutakin kuin hiutaleita ja herne-purkkeja esim teetä ja pari pakastelihaa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
2 kg vehnäjauhoja n. 1,50 €
½ kg voita n. 2,50 €
1 kg munia n. 2,50 €
6,5 €:lla paistaa jo ison kasan lettuja!
Suolana kannattaa käyttää karkeaa merisuolaa. Se on halvinta ja sisältää tärkeitä hiven- ja kivennäisaineita, mistä saattaa muuten tulla pulaa.
Jos oikein höveli on niin voi ostaa lisäksi sokeria. Kilon pussissa (n. 1,20 €) saa makua elämään pitkään!
Maito meneekin sitten jo lettutaikinassa yllellisyyden puolelle. Jos teet taikinasi maitoon viikon sapuskojen hinta tuplaantuu. Litra maksaa melkosen tarkkaan euron. Jos maitoon kuitenkin hairahdut, osta täysmaitoa - 'pelkästä' jopista ei kannata maksaa!
Jos on niin tiukkaa niin maito kannattaa ostaa Lidlistä, siellä on usein -20% maito jossa päiväystäkin vielä pari päivää jäljellä!