Tipaton tammikuu meni, mutta siitähän voi saada hyvä alun päihteettömään elämään.
Kukin taaplaa tyylillään, mutta minä aloitin tänään raittiuskampanjan ja kävin jopa tuolla terveys-palstalla toivottamassa ystävänpäivää.
Anna itsellesi ja ystävällesi ystävänpäivälahjana raitis päivä. Onnistuuko teiltä?
Ystävänpäivää jokaiselle "ruotuun" katsomatta!
Raittiuskampanja ?
17
754
Vastaukset
raitis päivä ystävänlahjaksi,mutta kummiskin se lipsuu saunasiiteri hyvää ystävänpäivää
- alkoholia ongelmana
Miksei onnistuisi?
Harvoin otamme, kun on aihetta esim. suuremmat juhlat tms.
Esim. jouluna, uutena vuotena emme ottaneet vaikka olen huomannut että joillakin on pakko suhauttaa kun muutkin juhlivat.
Selvinpäinkin voi pitää hauskaa.
Kalsarikännejä en voi myöskään ymmärtää? Miksi pitää vetää kotona alkoholia ja esim. viettää se aika huuhaalla. Siinä on kaksi ongelmaa, huuhaa ja alkoholiriippuvuus. Se ei ole tervettä. ja kampanjat on niille jotka ei muuten pysy ruodussa;)
Kalsarikänni kuuluu ehdottomasti "Maailman Surkeimmat Jutut" top10-listalle. Hyipaskahuanoyäk.- hiekkapallo
tuo top 10 surkeimmat jutut :)
Minäkin ymmärrän saunaoluet/sidukat, kuohujuomat juhlissa tms., mutta baari-illat eivät enää oikein vetoa.
Se on varmmaankin tuo ikä.
Ja nimitystä kalsarikänni en ollut kuullut ennenkuin kävin lukaisemassa Terveys-palstan alkoholijuttuja. Kaikkea sitä ihminen oman pahan olonsa eteen keksiikin :( hiekkapallo kirjoitti:
tuo top 10 surkeimmat jutut :)
Minäkin ymmärrän saunaoluet/sidukat, kuohujuomat juhlissa tms., mutta baari-illat eivät enää oikein vetoa.
Se on varmmaankin tuo ikä.
Ja nimitystä kalsarikänni en ollut kuullut ennenkuin kävin lukaisemassa Terveys-palstan alkoholijuttuja. Kaikkea sitä ihminen oman pahan olonsa eteen keksiikin :(baari-illat muutaman kerran vuodessa iskee, muu ei. Mikään ei oo tylsempää kuin olla kotona pienessä hönössä... oikein ankeuden huippu;)
- hiekkapallo
a-v kirjoitti:
baari-illat muutaman kerran vuodessa iskee, muu ei. Mikään ei oo tylsempää kuin olla kotona pienessä hönössä... oikein ankeuden huippu;)
enemmän seurajuoma?
Isoisäni tosin otti aina illalla ennen nukkumaanmenoa teelusikallisen jotakin likööriä. Ei ikinä enempää. Ehkä se oli hänen pitkän ikänsä salaisuus.
Milloin kotona yksin alkoholin nauttiminen katsotaan kännäilyksi tai mistä alkaa kalsarikänni? Isoisäni teelusikallinen ei liene kalsarikänni :) - maistu edes
hiekkapallo kirjoitti:
tuo top 10 surkeimmat jutut :)
Minäkin ymmärrän saunaoluet/sidukat, kuohujuomat juhlissa tms., mutta baari-illat eivät enää oikein vetoa.
Se on varmmaankin tuo ikä.
Ja nimitystä kalsarikänni en ollut kuullut ennenkuin kävin lukaisemassa Terveys-palstan alkoholijuttuja. Kaikkea sitä ihminen oman pahan olonsa eteen keksiikin :(se saunaolut.Mies juo saunan päälle oluen tai siiderin sallittakoon se hänelle,mutta minä juon limun tai ihan vettä.Kun ei tee mieli niin ei tee mieli?Kun toisetkin juo?Ei en ole ottanut muista mallia.
- kai?
hiekkapallo kirjoitti:
enemmän seurajuoma?
Isoisäni tosin otti aina illalla ennen nukkumaanmenoa teelusikallisen jotakin likööriä. Ei ikinä enempää. Ehkä se oli hänen pitkän ikänsä salaisuus.
Milloin kotona yksin alkoholin nauttiminen katsotaan kännäilyksi tai mistä alkaa kalsarikänni? Isoisäni teelusikallinen ei liene kalsarikänni :)Mutta käytiin miehen kanssa eilen pubissa katsomassa onko tuttuja bilettämäss niin olihan siellä. Otettiin motilliset kahvia seuraksi ja kävi se seurustelu ihan kahvin voimallakin. Hauskaa oli.
hiekkapallo kirjoitti:
enemmän seurajuoma?
Isoisäni tosin otti aina illalla ennen nukkumaanmenoa teelusikallisen jotakin likööriä. Ei ikinä enempää. Ehkä se oli hänen pitkän ikänsä salaisuus.
Milloin kotona yksin alkoholin nauttiminen katsotaan kännäilyksi tai mistä alkaa kalsarikänni? Isoisäni teelusikallinen ei liene kalsarikänni :)lusikallinen lienee ollu joku lääkkeeksi-juttu;)
Mun mielestä se jos kännää yksin kotona kertoo jo ongelmasta... miks se nuppi pitää saada sumeeksi? Mikä on niin vaikeeta ettei sitä selvinpäin kestä? Ja jos ei mitään muuta ongelmaa oo, halu olla kännissä on se ongelma...
- niis-näässi
Jokainen taaplaa tyylillään, se on totta.
Minä pysyttelen parin oluen viikkotahdissa, se passaa mulle.
Kännien vetäminen alkaa olemaan vuosi vuodelta rasittavampaa, viime vuonna vedin parit, tänä vuonna vois jättää nekin väliin. - hiekkapallo
täällä tuntuu nyt olevan. Joskus kun iltasella käväisee niin tuntuu, että täällä on menossa kilpajuomingit.
Onko niin, että aamusta päivystää eri porukka kuin illasta?- se taitaa
olla. Jos minä vetäisin viinaa ja valvoisin aamuyöhön asti niin olisin koneella ehkä illalla jos sittenkään. Hyi että puistattaa koko ajatus.
- Alien-8
ei ole mulle ongelma,joten kaljatta menee varmasti tämäkin päivä:)Täysraittiuslupaukseen en näe syytä.
- hiekkapallo
Eihän kaikkien tarvitse umpiraittiita olla, mutta tuli vain mieleeni, että sellaiset henkilöt, jotka juomisellaan vaikuttavat myös läheistensä elämään pilaamalla heiltä esim. ystävänpäivän ilon ryyppäämisellään, niin voisivat nyt harkita tätä yhden päivän raittiutta :)
- Alien-8
hiekkapallo kirjoitti:
Eihän kaikkien tarvitse umpiraittiita olla, mutta tuli vain mieleeni, että sellaiset henkilöt, jotka juomisellaan vaikuttavat myös läheistensä elämään pilaamalla heiltä esim. ystävänpäivän ilon ryyppäämisellään, niin voisivat nyt harkita tätä yhden päivän raittiutta :)
Mutta ei Alienkaan ole aina tällainen ollut.Tuo viestisi olisi ollut mullekin ajankohtainen vielä parikymmentä vuotta sitten,kun tuli vedettyä viikkotolkulla ja kaksin käsin viinat ja kaljat..ja elämä oli prseellään..
Ai niin,hyvää ystävänpäivää sinullekin:)
- hiekkapallo
eli nyt se vaikea päätös on tehtävä. Lämmittääkö vai aloittaako alusta :)
Olen hellan ääressä joka tapauksessa jonkin aikaa. Hyvää ystävänpäivän jatkoa teille kaikille ja kiitos mukavasta rupattelusta.
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925931
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252046Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125950- 48754