Pakotetaan vaan hankkimaan kaikkiin autoihin kallis satelliittinavigaattori omalla kustannuksella! Lisäähän se myyntiä!
Ja verotetaan ajettujen kilometrien perusteella, niin pääsevät Helsingin herrat kaikkein halvimmalla ja syrjäseudut maksavat isoimman laskun!
Unohtuiko nyt kuitenkin pikku Anulta että kaupunkiajo kuluttaa eniten polttoainetta ja saastuttaa siten eniten?
Anu laitevalmistajien mannekiini
14
279
Vastaukset
- hyödyllisiä
Hiilidioksidi on vesiliukoinen ja ilmaa raskaampi kaasu.
Se valuu maaseudulla ja moottoriteiden varsilla suoraan kasvuston käyttöön kuten lehmien hönkiminen. Talvella hiilidioksidi liukenee lumeen ja pakkasella ilman kosteus on vähäistä.
Kaupungissa hiilidioksidi on myrkky joka liukenee ilmaan ja aiheuttaa kasvihuoneilmiötä.- Oma kakka
Oma kakka ei haise.
- kakka :
Oma kakka kirjoitti:
Oma kakka ei haise.
menee hygieenisesti pöntöstä alas ja samalla pois silmistä :)
- kekseliäisyyttä
vaiko sittenkin sailasmaista viekkautta.
Tiedoksi muuten, että Raimo Sailas selvisi oikeistolaisesta virkanimityshässäkästä jatkoon (oikeistohallitukseen) ilman presidentillistä apua. Se ennakoineen sailasmaisen sailasta viekkatta jatkossakin.- Huomioitu !
Ilman muuta.
Velkamersuusi ostit jäljityslaitteen. Paskalla pysätymisen tarkuudella voivat sinua seurata.
PS. Tiesitkö muuten, miks "tietosuojasta" puhutaan niin paljon, oikeisto-ylessä ja silleen.
No siksi tietenkin, että sitä ei enää ole.
- komukka
Kun roppakaupalla akkoja ministereinä aina pää sellaisesta lähtien.
- hyviä papukaijoja
kun ei tarvitse ajatella eikä ymmärtää mitä suustaan päästää, näitähän nykyhallituksessa riittää.
- kaikki valmistajat
värkkäävät kovalla kiireellä sähköautoja. Kymmenen vuoden kuluttua niitä liikkuu melko paljon meidänkin teillä. Mitenhän Anu niiden päästöjä verottaa. No, ydinvoimalamaksu on tietysti mahdollista, kun on kepusta kysymys. Vanhanenhan aikoinaan vihreiden kanssa ydinvoimaa innokkaasti vastusti.
- Mualaispoeka
Teollisuutta ja myyntifirmoja tuommoset jutut palvelee. Sama asia hoituu tasapuolisemmin polttoaineverossa, se kun huomioi päästötki samalla kertaa. Lobbarit on tainneet tarjota Anulle oikeen kunnon rapuillallisen tai pariki normaaleine ruokajuomineen.
- pienikulutuksisiksi
Autojen kulutus vaan alas ja se on siinä. Muuta ei tarvita. Nuo saakelin poliitikot ovat fasisteja ja haluavat näyryyttää kansaa typerin keinoin. tarttuisivat oleelliseen, autojen saastettomuuteen todenteolla. Tommoset läpättäjät saisivat painua helvettiin. Ihmettelen myös päästörajoja. Niitä voidaan laskea oleelisesti. Kataisen Veroneutraliuden 220g/km hiiltä on iso luku. Vähäpäästöisyydestä pitäisi palkita ostajia nykyistä paljon enemmän. Myös autojen ja teiden melua voidaan vähentää. Melu on myös pahempi saaste kuin luullaankaan. Se tuhoaa ihmisten mielen. Myös tiestön suunnittelu on Suomessa täyttä paskaa taloudelisuuden,turvallisuuden ja melun suhteen. Paljon on mahdollisuuksia jos on järkeä huomata ne. Mutta Anu on nyt seonnut. Valta tehnyt tytöstä vittumaisen byrokraatin, natsin serkun..
- Blondiliitto tiedottaa
Ei pitäisi ministerin pikku päätänsä tällaisilla teknisillä asioilla vaivata kun ei niistä kuitenkaan ymmärrä mitään!
- se Anu
tätä autoa verottaa. 60 ensimmäistä kilometriä sähköllä ja mikäli se riittää päivittäiseen ajoon, niin pistorasiasta virtaa seuraavan päivän ajoon. Pieni polttomoottori lataa akkua, mikäli virta loppuu kesken ajon.
http://www.aro.fi/kuvapankki/jeeppatriotev/files/jeeppatriotev_2009_02.jpg- Saatanan tunarit!
Millä polttoaineella auto kulkee.
Eli sähköllä, kaasulla ja biopolttoaineella kulkevaa autoa verotetaan yhtä rankasti kilometrien perusteella!
Tämä paljastaa että ympäristöllä ei ole mitään tekemistä näiden ns. "ympäristöverojen" ja muiden kanssa. Tässäkin on vain valtion ahneus takana! - Ympäristö keppihevosena
Saatanan tunarit! kirjoitti:
Millä polttoaineella auto kulkee.
Eli sähköllä, kaasulla ja biopolttoaineella kulkevaa autoa verotetaan yhtä rankasti kilometrien perusteella!
Tämä paljastaa että ympäristöllä ei ole mitään tekemistä näiden ns. "ympäristöverojen" ja muiden kanssa. Tässäkin on vain valtion ahneus takana!Ainainen tarve verojen kiristämiseen on syynä tällaiseen mielipiteisiin. Kyllä ne 800 miljoonaa euroakin, jonka antoivat yrityksille kela-maksujen poiston yhteydessä on suuri summa kerätä kansalta. Kyllä verotus on mykymuodossaankin pitkälti ajoon perustuva. Joka kilometrin jonka ajat auto kuluttaa ja vaatii polttoainetta. Polttoainetta ei kulu jos et aja ollenkaan. Nyt on jo omistusverotus huipussaan, lähtien autoverosta, arvonlisäverosta, aina jokavuotiseen käyttömaksuun ja dieselautoilla käyttövoimaveroon. Ongelma on nykyisin siinä kipurajassa, jonka pelätään rikkoutuvan jos verotusta nostetaan. Täytyy luoda uusi järjestelmä lypsämään autoilijoita, eikä järjestelmän kustannukillakaan ole väliä. Ympäristöintoileminen antaa hyvän syyn tällaiseen muutokseen,noinhan se näyttää jo paljon mukavammalta korottaa veroja roimasti. Sateliittipaikannukseen perustuvan järjestelmän luominen ja käyttäminen maksaa paljon ja heikentää ihmisten yksityisyyden suojaa. Kalliit seurantalaitteet ostatetaan autoilijoilla ja saadaan aikaan tuloautomaatti valtiolle, on tässäkin suunnitelmassa tähtäimessä. Luulisi ministerinkin Pohjois-Karjalaisena tietävän, että joukkoliikenne on kallista harrastaa vaikka Ilomantsissa. Jos joukkoliikentellä tarkoitetaan järjestelmää, jossa ihminen voi liikkua paikasta toiseen odottamatta kyytiä yli tunnin, on sellain aivan mahdoton järjestää koko Suomen alueella. Siis yksityisautoilu on ja pysyy maaseudun liikkumisvälineenä. Tätä ei kuitenkaan haluta ymmärtää, vaan suunnitellaan vieläkin suurempia maksuja näille ihmisille. Vaan ettei tuo ministerin lausuma olisi vain politiikkaa, aina esillä olemista, jotta häntä ja puoluetta muistettaisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874108Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242921No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760