Minä laitan toripöydälle kaksi mehupurkkia ja 2dl maistamismukeja,
A.1 litran purkki ja
B.toisessa litran purkissa on samaa 0,8 litraa, mutta sanon että sen yläosassa on 315 miljoonaa molekyyliä kuuluisan ihmissyöjä-sarjamurhaajan Jeffrey "Jeff" Dahmerin (teloitettu 1994) vesi- ja hiilidioksidimolekyylejä.
Näistä molekyyleistä ehkä miljoona on hänen uhriensa molekyylejä, kun hän pisteli ne lihoiksi, säilytti jääkaapissakin ja nautiskeli osaksi hänen aineenvaihduntaansa, josta osa on siis päätynyt pulloon B. Pullo B:n vieressä on vielä kahden professorin aitoustodistus että puhun totta.
A:n mukillisen(2dl) juomisesta saa 1 euron, B:n mukillisen (2dl) juomisesta 1,50 euroa... vain yhtä saa kokeilla.
Kumpaa ottaisit ?
Mehutesti ateisteille (ja uskoville)
13
706
Vastaukset
(tämä on II ovela testi jolla testaan onko uskomuksia ;)
Tarjolla on kaksi pyörivää todella kätevää, tosin hiukan kitisevää, tuolia vuokrattavaksi. Paitsi että minä maksan !
Saat vaihtoehdot:
Tuoli A. Vuokraamisesta saa 2 e/päivä
Tuoli B. Pedofiilin tuoli, jossa hän käsitteli kaltoin uhrejaan. Vuokraamisesta saa 3 e /päivä.
Lisähintaa saa 1e eli yht 4 e/päivä jos antaa sen pienelle tyttärelleen.
Molemmat on puhdistettu ja desinfioitu myyntikuntoon.
Maksimivuokra-aika on 1 kk.
Kumman ottaisit ?- wannabe-uskis
Ajatus pedofiilin tuolista on inhottava. En luultavasti voisi istua siinä ajattelematta, mihin sitä on käytetty. Toisin sanoen en pystyisi kyseisellä tuolilla istuen keskittymään esim. kirjan lukemiseen, joten tuoli olisi itselleni käyttökelvoton.
Mutta jos minulla olisi tytär, voisin antaa tuolin hänelle ja korottaa hänen viikkorahaansa. Mutta koska minulla ei ole lapsia, en osaa varmuudella sanoa, pystyisinkö kuitenkaan antamaan pedofiilin tuolia tyttärelleni.
Muutenkin pedofiilin tuoli omassa kodissa voisi häiritä mielenrauhaa. Olen muutenkin pakkomielteinen ihminen.
Ehkä sittenkin ottaisin vaihtoehdon A.
Jos tuon purkin B tai tuolin B (ilmaiseksi) siunaisi ja vihkisi puhtaaksi papillinen luottamushenkilösi, niin vaikuttaisiko se päätöksiisi ?
- wannabe-uskis
Ei vaikuttaisi. En usko rituaaliseen saastaan.
315 miljoonaa molekyylia litrassa on kyllä niin pieni määrä että eipä sitä edes tietäisi juoneensa, ellei tietäisi. Litrassa vettä on n. 3 * 10^25 molekyyliä, ja tuo ehdotettu määrä n. 3 * 10^8 olisi siihen verrattuna pieru saharassa. suhdeluku olisi n. 1 : 10^15, miljardisosan miljardisosan tuhannesosa...
Periaatteessa voisin ottaa Dahmer-mehua, mutta 1,50 on kyllä naurettavan pieni summa jotta ylipäänsä suostuisin mihinkään testeihin, joten tositilanteessa jättäisin mehut juomatta, koska 1,50 euroa on melko merkityksetön summa. Eihän sillä saa kuin 3 pussia pikanuudeleita tai litran maitoa, ja toisaalta sen antaminen hyväntekeväisyyteenkin tuntuu jotenkin teennäiseltä.- Mr.K.A.T.
Jos (kuten näyttää useimmilla) puuttuu kolikoita ja vieressä tuoksuu kahvio, pelkkä kahvi 1,- mutta kahvi viineri 1,50 ja tämän kuulisit multa niin muuttaisiko se tilannetta ?
(tai Tee vastaavasti) Mr.K.A.T. kirjoitti:
Jos (kuten näyttää useimmilla) puuttuu kolikoita ja vieressä tuoksuu kahvio, pelkkä kahvi 1,- mutta kahvi viineri 1,50 ja tämän kuulisit multa niin muuttaisiko se tilannetta ?
(tai Tee vastaavasti)En juo kahvia, ja teetäkin vain harvakseltaan :)
- wannabe-uskis
En varmaankaan joisi ollenkaan mehulitkujasi, en kumpaakaan, koska olettaisin, että kyseessä on käytännön pila. Epäilisin mehujen sisältävän muutakin kuin vain vesi-, hiilidioksidi ja mehumolekyylejä. Edes "professoreiden aitoustodistukset" eivät vakuuttaisi.
Mutta jos olisi pakko valita jompikumpi, ottaisin B:n, sillä en usko ihmissyöjä-sarjamurhaajan reaalipreesensiin. Rahat laittaisin pajatsoon. - hevonasdfasdf
Minä en laita mitään purkkeja minnekään. Siten purkkia A ei ole, eikä purkissa B voi olla mitään, koska sitäkään ei ole.
Nyt kysyn: Paljonko päivittäin juomassasi vedessä ja syömissäsi ruoka-aineissa on dinosaurusten aikaisten ja sitä edeltäneiden ja sen jälkeisten aikojen raadoissa, spermassa, paskassa ja kaikenlaisissa mätäliejuissa olleita atomeja ja molekyylejä?
Paljonko on maailmansodissa kuolleiden ja mädäntyneiden sotilaiden ruumiissa olleita atomeita tämänpäiväisessä vesihörpyssäsi?
Oma arvaukseni: Jotain väliltä jonkunverran-aika paljon. - apina
Sitä B:tä!
- Havaintopsykologi
Henkilö, joka toripöydän ääressä selittäisi moisia ei kokemusteni ja opitun perusteella olisi täysin järjissään, joten todennäköisesti en suostuisi maistamaan kumpaakaan mehua oli maksettava hinta mikä tahansa.
Kokemusteni perusteella tuollaisilla seliseli-molekyyleillä ei voisi olla mitään käytännön merkitystä minkään kannalta, joten se ei olisi esteenä. MUTTA: Mikäli sinulla olisi kahden tutkijan raportit siitä, että mehu B olisi esimerkiksi radioaktiivista, siinä olisi kolibakteereja yms. silloin jättäisin maistamatta. Tai, että kyseinen sarjamurhaaja olisi sairastanut esimerkiksi jonkin viruksen aiheuttamaa sairautta, jonka vaikutuksesta hänen mielensä järkkyi, niin maistamatta jäisi.
Mitä ajat takaa?- Mr.K.A.T.
Piece of cake. jos toinen juoma B on terästetty KCL:llä ja toinen A. NaCL:llä, n. 6g/litra niin B säteilee säteilee n. 100 Becquerellin taajuudella kaikkialle läpitunkevaa gammasäteilyä.
Voin näyttääkin vieressä sen radioaktiivisuuden lähteenkin, vieressä on se suolapurkki, joka itse säteilee voimakkaasti 6000 Becquerellin taajuudella per kilo (geigeri jo rätisisi).
Joisitko B:stä?
Tämä galluppi meni sikäli piloille että näyttää ateistien ylivoimalta, uskikset ei tahdo vastailla muutenkaan (kokemusta on).
Ja toisaalta että oletan että reaalitilanteessa ihmisillä olisi mystisomainen kammo, joka menee materialististen järkeilyjen yli. Ja Te ette välttämättä näytä siltä. Kammo perustuisi taikauskoon (vaikutus välittyisi ei-materiaalisesti), toisaalta tartuntavälttämisvaistoon (johon mikään laimennus ei auta).
Todellisten kokeiden perusteella jos mehussa kerrotaan kelluneen torakka, mikään desinfioitu- täydellisesti-selityskään ei saa ihmisiä juomaan sitä..
Se suolapurkki on tavaratalojen Seltin- tms vastaavaa suolaa, "terveellinen" mineraalisuola kun on melko radioaktiivista (ylläri ylläri :) sen kaliumin sisältämän gammasäteilevän K-40-isotoopin takia.
Hyvää mineraalipitoista ruokahalua.. ;)
tv MrrKAT
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490