Oletteko käyneet Fidan kirppiksillä kun on ollut -50% hinnoista pois tai Uffin näitä alennuspäiviä.
On hyvä että niitä on välistä, onhan kyseessä silti vanha tavara, ja hinnat niissäkin meinaa olla melko korkeat.
Mitä kokemuksia ja onko ollut hyviä löytöjä?
On hyvä että niitä on välistä, onhan kyseessä silti vanha tavara, ja hinnat niissäkin meinaa olla melko korkeat.
Mitä kokemuksia ja onko ollut hyviä löytöjä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
ovat sellasia paikkoja, että sieltä löytää sillon ku löytää. Olen ollut pari kertaa Fidan -50 päivillä, ja kyllä porukkaa oli paljon. Mäkin löysin pojille ulkohousuja ja toppatakkia ja sen sellasta.
Joku kerkes viedä juuri silmieni edestä ihanan valkoisen vanhan (yö) pöydän, jolle hintaa jäi enää 10 euroa.
fidan pääkaupunkiseudun kirppiksistä on jääny sellanen kuva että Malmin Fidan kirppis olis jotenkin tosi kallis, ja siellä myyjätkin jotenkin yrmeitä.
Käyn molemmissa ja täytyy sanoa,että Uff on selkeästi kalliimpi,tosin poikkeuksia välillä tapahtuu...
Löydän harvemmin mieleistä vaatetta UFF:lta,kuin Fidasta.
Itse haen etno/intiabazar-tyyppistä kamaa,mutta niitä on harvemmin meikäläisen kokoisina.
Pitäisi olla laiha ja pitkä,niin jo tärppäisi.
Minulla on noista ale-päivistä sellainen tuntuma,että paras tavara vedetään silloin pois rekeistä.
Tai pannaan lähtöhinnat törkeiksi.
Esimerkki:
Fidalla oli 50% alet ja löysin hyllystä vanhan kalastuskelan,jolle oli pantu peräti 120 euroa hinnaksi.
No,ostin,kun sain "halvalla".
Netistä tarkistamalla totesin kelan olevan vain 40 euron arvoinen.
Lähetin Fidalle sähköpostia asiasta ja hyvittivät vielä 20 euron lahjakortilla.
Aina pitää olla tarkkana!
Fidassa en ole pahemmin käynyt, pitäis varmaan mennä. Uffissa käyn vain kun on tasarahapäivät, muuten ihan liia kallista. Merkkivaateita tulee ostettetua. Kannattaa muuten aina katsastaa vaateiden kunto. Esim:Ufiin vaateissa voi olla reikiä, he kun eivät tarkista vaateita.
Nykyisin ihmiset käyvät niin paljon UFFissa, että en löydä sieltä enää mitään. Kävin viimeksi jossain tasarahapäivillä Fredrikinkadulla ja tungosta oli paljon, mutta en löytänyt mitään. Hinnatkin ovat tosi kovia nykyään.
Itse en viitsi käydä FIDAssa enää, koska en ymmärrä heidän henkilöstöpolitiikkaansa. Tuntuu siltä, että suhteilla työllistettyjen tätien suojatyöpaikkoja toimistossa pitää ylläpitää hinnalla millä hyvällä ja vapaaehtoiset tekevät käytännön "vähempi arvoisen" likaisen työn.