Juuri tuli dokumentti Vietnamin sodasta jossa kerrotaan kuolleen 2 miljoonaa siviiliä ja 1.5 miljoonaa sotilasta ja vielä miljoonat pakolaiset. Kun muistetaan Irakin sota jossa kerrotaan sadoista tuhansista siiiliuhreista ja miljoonista pakolaisista miten Yhdysvallat voi vielä pitää itseään sivistysmaana. Kukaan muuhan ei kyllä pidäkään.
USA:n järkyttävä verihistoria.
Havainnut.
6206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
eräs vähänjärkinen ukonturjake joka pitää itseään upseerina ja herrasmiehenä, luulottelee USA:n olevan sivistysvaltio.
kuiha monta tuhatta intiaania tapettiin esim 1800 luvulla silloisen hallituksen toimesta ja nehän on sentää yhdysvaltojen alkuperäiskansaa.
ja moniko näistä oli naisia lapsia ja vanhuksia tai esim sairaita ja puolustuskyvyttömiä. jotka ei kyeneet ees pakenemaan ku valtion joukot hyökkäs kyliin ja leireihin.
Laskettiinko lukemaan myös kuolemat luonnollisista syistä? Köyhissä maissa kun tuppaa kuolemaan ihmisiä myös tauteihin ja jopa nälkään aivan eri lailla kuin länsimaissa.
Selvästihän tuo sanottiin. Samanlailla se ihminen kuolee sotaan niin lännessä kuin idässäkin.
Selvästi ja selvästi. Sodissa usein lasketaan uhrilukuihin KAIKKI kuolleet. Pommituksessa kuolleet, ammutut, tauteihin kuolleet, liikenneonnettomuuksissa kuolleet, nälkään kuolleet, sukulaisten tappamat, vanhuuteen kuolleet jne.
Sellainenko, jossa ei ole ikinä ollut mitään sotia? Eipä taida sellasia löytyä.