Taleban saanassa ydinaseen

Pakistanin hallitus on tuhoutumassa ja maan armeija liittymässä talebaniin. Vielä puoli vuotta ja sitten on helvetti irti. Maailma ei ole sen jälkeen ainakaan parempi paikka. Ottamatta nyt kantaa siihen miten Usa toimii, niin nämä sadistiset Taleban-eläimet kyllä pitäisi laittaa eläintarhaan.
3130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tein vanhasta bulsaattoripesukoneesta lingon, tai singon, ja pistin sinne uranuskiviä, nyt tulee ulos jotain töhnää.
Kylä lähtee sano sano.

Äänestä

Ydinaseella Taliban saisi kummasti legitimiteettiä maailmanpolitiikassa. Ei huonosti jengiltä, jonka jäsenistä suuri osa ei osaa edes lukea ja joista suurimman osan koulutus rajoittuu Koraanin tankkaamiseen ja kiihkoilijoiden esittämiin uskonnolisiin teeseihin.

Paikalliset ihmisethän eivät tue Talibania vapaaehtoisesti niillä alueilla, joilla Taliban on viimeisten kuukausien ja vuosien aikana ottanut vallan. Taliban-verkosto on kuitenkin riittävän laaja luomaan pelon ilmapiirin murhaamalla Talibania vastustavia heimopäälliköitä ja Talibanin määräyksiä tottelemattomia ihmisiä. Koska Pakistanin hallinto ei ole kyennyt puuttumaan asiaan vaan nöyristellyt Taliban-liikkeen edessä, ihmiset ovat alistuneet Talibanin tahtoon oman turvallisuutensa vuoksi. Ne, jotka ovat voineet muuttaa pois esimerkiksi Swatista, ovat myös muuttaneet. Osalla ei kuitenkaan tällaista mahdollisuutta ole. Siten Talibanin riveihin liittyy tavallisten paikallisten perheiden poikia, koska poikien vanhemmat katsovat sen muita vaihtoehtoja turvallisemmaksi.

Pakistanin hallinnon totaalinen epäonnistuminen ja alistuminen tulee ensi alkuun aiheuttamaan kärsimystä pakistanilaisille, sen jälkeen intialaisille ja sitten mahdollisesti koko maailmalle. Aika näyttää.

Äänestä

saivathan jo ujutettua jenkkeihinkin vakoojan ja oikein pressan paikalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ennustaja. kirjoitti:

Pakistanin hallitus on tuhoutumassa ja maan armeija liittymässä talebaniin. Vielä puoli vuotta ja sitten on helvetti irti. Maailma ei ole sen jälkeen ainakaan parempi paikka. Ottamatta nyt kantaa siihen miten Usa toimii, niin nämä sadistiset Taleban-eläimet kyllä pitäisi laittaa eläintarhaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu