Viime tiistaina tiedesivun koluminissaan Pertti Töttö haukkui Puolimatkan tyhmyydestä pystyyn.
(HS TIEDE&LUONTO-osio, s. D1, ti 10.2.2009)
Sunnuntain 15.2.09 pääkirjoituksessa luomisteoriaa verrattiin litteään maahan, kummallakaan ei asiaa luonnontieteeseen.
Sen pituinen se. ;)
HS rusensi kreationismin
15
903
Vastaukset
- Tikkanen on siis...
sitä mieltä että kirjoittajan haukkuminen on plussaa evoluutio uskomuksille :D
- lukematta
olikohan kyseessä todellakin haukkuminen? Ettei vain kyseessä ollut kylmä totuus kreationismista. Eli se ei kuulu tieteeseen, kuten eiu litteä maa-aatekkan. Totuus sattuu...
- haukkua
kilpailevaa oppia ihan miten vaan ja verrata sitä ihan mihnin vaan. Mutta mitaä se todistaa?
Todistaa ainoastaan kirjoittjan itsensä typeryydestä, sivistymättömyydestä ja tietämättömyydestä. On se kummaa kun Suomen suurin lehti pitää katupoikia toimittajinaan. - rään paikkaan !!
haukkua kirjoitti:
kilpailevaa oppia ihan miten vaan ja verrata sitä ihan mihnin vaan. Mutta mitaä se todistaa?
Todistaa ainoastaan kirjoittjan itsensä typeryydestä, sivistymättömyydestä ja tietämättömyydestä. On se kummaa kun Suomen suurin lehti pitää katupoikia toimittajinaan.Piti vastata avaukseen eikä tähän mihin vastasin. Sori vaan.
- mitä haluaa
Hahhah! Töttö haukkui Puolimatkan tyhmyydestä pystyyn. Sen pituinen se. Heh, hullunkurista. Luulenpa, ettei ainakaan herra Puolimatka menetä yöuniaan tästä objektiivisesta tyhmyyden ylistyksestä. Jonka siis meille soi itse Pertti Töttö. Hesarissa. Kolumnissaan.
Okei, Töttökin on arvostettu ja oppinut kaveri. Mutta niin on Puolimatkakin. Yhden miehen mielipide toisesta ei tee mistään sen pituista sitä.- Once in lifetime
tavasta , jolla elämä heitetään hukkaan.
Onkohan kaveri uskovaisesta perheestä, jota on aivopesty ihan pienestä pitäen?
Ketkä "arvostaa" puolimatkaa? Samanlaaset hörhöt - ei ketkään joilla on kaikki kotona.
Surullista tuo on - yks elämä ja aivan hukkaan!
Siis kuinka joku voi ihan tosissaan olla niin pihalla kaikesta, että uskoo johonkin tollaseen??? - ..........
Once in lifetime kirjoitti:
tavasta , jolla elämä heitetään hukkaan.
Onkohan kaveri uskovaisesta perheestä, jota on aivopesty ihan pienestä pitäen?
Ketkä "arvostaa" puolimatkaa? Samanlaaset hörhöt - ei ketkään joilla on kaikki kotona.
Surullista tuo on - yks elämä ja aivan hukkaan!
Siis kuinka joku voi ihan tosissaan olla niin pihalla kaikesta, että uskoo johonkin tollaseen???Onneksi suomi24:n Wikipedia-tiedemiesperäkammarinpojat tietävät mikä on elämän tarkoitus ja miten se kuuluu käyttää.
Jeesus Kristus on tie, totuus ja elämä. Toivottavasti sinäkin tunnustat sen tien joskus. Viimeistään sitten kun Herra tulee takaisin, tai kun sinusta aika jättää. Olkoon Herra sinullekin silloin armollinen! - Akkad
.......... kirjoitti:
Onneksi suomi24:n Wikipedia-tiedemiesperäkammarinpojat tietävät mikä on elämän tarkoitus ja miten se kuuluu käyttää.
Jeesus Kristus on tie, totuus ja elämä. Toivottavasti sinäkin tunnustat sen tien joskus. Viimeistään sitten kun Herra tulee takaisin, tai kun sinusta aika jättää. Olkoon Herra sinullekin silloin armollinen!Olisiko Hitler päässyt taivaaseen, jos olisi elämänsä viime hetkillä tullut uskoon? Kun puolestaan tuhotut ei-uskovat käryäisivät helvetin lieskoissa.
- Töttö ei ole tieteensaralla...
Sillä hän on vain sosiaalitutkimusten menetelmien professori :)
"Evoluutioteoria on pitkään ollut tieteen kansantajuistajien ykkösaihe. Minunkin käsitykseni tieteestä alkoi muotoutua sapelihammastiikereiden ja lentoliskojen parissa."
Lainaus pertti tötöltä osoittaa tämän olevan pelkkä pelle, ei siis vakavasti otettava tieteentekijä :) Töttö ei ole tieteensaralla... kirjoitti:
Sillä hän on vain sosiaalitutkimusten menetelmien professori :)
"Evoluutioteoria on pitkään ollut tieteen kansantajuistajien ykkösaihe. Minunkin käsitykseni tieteestä alkoi muotoutua sapelihammastiikereiden ja lentoliskojen parissa."
Lainaus pertti tötöltä osoittaa tämän olevan pelkkä pelle, ei siis vakavasti otettava tieteentekijä :)Kaikki muut näkee otsikon, sinä et ole vieläkään huomannu ;)
- vai töttö?
Töttö ei ole tieteensaralla... kirjoitti:
Sillä hän on vain sosiaalitutkimusten menetelmien professori :)
"Evoluutioteoria on pitkään ollut tieteen kansantajuistajien ykkösaihe. Minunkin käsitykseni tieteestä alkoi muotoutua sapelihammastiikereiden ja lentoliskojen parissa."
Lainaus pertti tötöltä osoittaa tämän olevan pelkkä pelle, ei siis vakavasti otettava tieteentekijä :)pertti törttö kuulostaisi vielä uskottavammalle ;)
- maa_tiainen
Pääkirjoituksessa kirjoitettiin myös, että
"Viime vuosina on tutkittu esimerkiksi sitä, onko muutoksella sittenkin jokin kemian ja fysiikan ohjaama suunta."
Se, että muutoksella olisi suunta ei oikein sovi nykyiseen evoluutioteoriaan.- Huolestunut kansalainen
MrKAT kirjoitti:
Tuli vaan mieleeni..
;)
vrt. a€[-A, A]
a^2€[0,A^2]
vaikka mean(a) ~ 0Löysää hieman huivinnyörejä, jospa se vaikka hieman helpottais olotilaasi.
- Mr.K.A.T.
Huolestunut kansalainen kirjoitti:
Löysää hieman huivinnyörejä, jospa se vaikka hieman helpottais olotilaasi.
Jos hihnaa löysää metrin niin se nousee 0.16 m kupolista. Vaikka se kupoli olisi maapallon ekvaattori.
Muista päässälaskutehtäviä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657562Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2712308
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661065