paikka, kun junan ikkunasta paikkaa ohimennes katselee.
Onko paikka yhtä surullisen näköinen kokonaisuudessaan?
Eikö tuollaises paikas eläessä tule apea mieli?
Onko paikka yhtä surullisen näköinen kokonaisuudessaan?
Eikö tuollaises paikas eläessä tule apea mieli?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Olen lähestynyt kaikkia rautaien varressa olevia suomalaisia kaupunkeja, enkä pidä Seinäjokea olenkaan pahimasta päästä. Eivätkä nuo euroopaplaisetkaan kaupungit ole häävejä, kun niihin tullaan junalla: kilometrikaupalla ankeita teollisuusalueita, ruohottunutta rantaa, romua ja roinaa. Seinäjoelle sentään tullaan läpi komean lakeuden.
Ankean ja kuolleen näköinen alue on. Ladotkin lahoaa kasaan.
Onko raha ainut arvo etelä-pohjanmaalla? Uskonto on olevinaan arvo, mutta sekin on mätä sisältään.
Meinaan vaan, kun tuota estetiikan tajua ei sielläpäin tunnu olevan.
Etiikallehan sielläpäin ei ole koskaan arvoa annettu.
että tuntisit olosi mukavan kotoisaksi mistä
takametsiltä liet.
Ankeus taitaa olla katsojan silmissä ja mielessä, ei Seinäjoki ole edes pahimmasta päästä.
Surkean, arvostelija on surkea ja surullinen.
Onhan se ankean näköinen ja keskusta on todella ruma. Kesällä ympäristö ihan siedettävä, mutta talvella huh. Aaltokeskuskin ruma kuin mikä.
Rumaa on, on niin kauheata, että laitan aina silmät kiinni kun etelästä tai pohjoisesta lähestytään Seinäjokea. Konduktööri kerankin ilmoitti vasta Hämeenlinnassa, että silmät saapi avata.
On kauheata, kun joutuu kärsimään rummuudesta. Kerran pohjoisesta tullessa ja korttia läiskiessämme ravintolavaunussa piti sulkea silmät, kun Sjoki alkoi lähestyi. Kverit jymäyttivät sillä aikaa ja veivät potin.
On se kun rumuudesta joutruu maksamaan. Voiko tästä valittaa mihinkään?
näköisiä ja sen vuoksi olenkin alkanut suhtautua koko Eteläpohjanmaahan varauksellisesti. Ulkoinen rumuus ja asuinpaikkojen epäviihtyisyys on sitä luokkaa, että jostain syvemmältä sen täytyy kummuta. Tilanne on päästetty jo niin pahasti käsistä, että korjausliikkeetkin tuntuvat toivottomilta. Sama pätee kylläkin eriasteisena koko kehittymättömien maakuntien Suomeen. Valitettavasti.
Seinäjokikin on antautunut kädet levällään rakennusliikkeiden ja maanomistajien vietäväksi luomalla toinen toistaan brutaalimpia ympäristörakennelmia, ja täysin ilman minkäänlaista vastarintaa, joka nyt olisi edes jonkinlainen sivistyksen merkki muuten tuolla ympäristökatastrofiksi muodostuneella paikkakunnalla.
Jos alueella on keskustalaiset hallinu iät ja ajat, niin ei siinä mieli voi pysyä kovin terveenä. Sinne tehdas, missä on raaka-aineet ja siksi on Törnävällekin rytkäisty aikoinaan se lataamo....Mistä muuten erottaa mielisairaanhoitajan ja potilaan?........avaimista.
Se menee niin, että sinne tehdas (tai mikä tahansa juttu), missä on sopivassa omistuksessa oleva maa ja, jonka omistaja suhtautuu suopeasti oikeisiin tahoihin ja on tehnyt oikeanlaiset esisopimukset rakentajan kanssa. (You see what I mean.)
Mut törnäväkin on vielä vanhaan hyvään aikaan rakennettua, niin silloin se meni noin.
Ja ei voi kun ihmetellä, että ihmiset on sen itte tehneet omaksi paikakseen viettää lyhyt aikansa maan päällä.
ympäri Seinäjokia pitkästä aikaa ja oikeen peliästyyn kun kattelin sillä silmällä sitä kaupunkirumilusta.
jees.koko keskustan näkee pendolinon ikkunasta.
täällä on 3 katua vaakaan ja 7 katua pystyyn.
pieni kaupunki siis.
jyrätä maan tasalle ja aloittaa alusta?
Kukaan ei menettäisi mitään ja kaikki olisivat onnellisia.
Tää mataluus ja latteus johtuu kaikki Alvar Aalosta ja hänen korkeanpaikan kammosta :)))
Kuvittelepa Seinäjoki, jossa Aallon rakennusten tilalla olisi muutama halpahalli.
... kuninka komiaa lakeuksillon... kyllä täs ihan silimät lepää ku tuota kattelooo :)
http://www.paramotor.fi/sjk.htm
kauniin näköistä KESÄLLÄ. mutta miten on asian laita tälvella?? olisi kiva saada nähdä samat ilmakuvat otettuna talvella!
Mielestäni seinäjoella on mahdollista parantaa viihtyvyyttä, teillä on jo kauniit asuntoalueet ja puistot, mutta keskusta (kaupungin sydän) on karmea! Keskittymällä keskustan parantamiseen ja korjaukseen saataisiin hyviä tuloksia aikaan. onko keskustan osalta suunnitelmia olemassa??
Kun menee tarpeeksi kauas ja korkealle ja valitsee vielä Suomen lyhyimmän vuodenajan niin ehkä voi pettää itseänsä kuvittelemaan Seinäjokea kauniiksi. Rakas se voi olla niille, jotka siellä asuvat ja, joilla ei ole parempaa vertailukohtaa mielessään.
mitäs tuut selittämään tänne tällästä, eikö muuta tekemistä ole ? säälin sinua.
seinäjokilaiset ovat ainakin mukavia ihmisiä toisin kuin esim tamperelaiset jotka kävelevät päin vastaantulijaa ihan vain koska ihailevat peili kädessä itseään.
Olen täällä nyt 6 vuotta asunu ja kovasti tekee mieli pois. Seinäjoki on RUMA kaupunki!
Naurattaa myös ajatukset ideaparkkimaisesta kauppakeskuksesta Jouppiin, heh, mistähän saatais edes yrittäjät keskustan tyhjiin tiloihin.
Eikä tää osata edes autoa ajaa... Tahtoo pois ja pian :)
ovat niin tyhmää sakkia, etteivät hekään tajua, miten suurimerkityksellistä viihtyisä ympäristö olisi heidän liiketoimilleen, vaan ovat yleensä kannattamassa mitä tökerömpiä ja omalta kannaltaan lyhytnäköisempiä kaupunkisuunnitelmia.
Pari esimerkkiä: Jos kymmenestä ukomaanmatkasta tai kauppareissusta Seinäjoen ulkopuolelle jätettäisiin vaikkapa 2 tekemättä siksi, että Seinäjoellakin viihtyy, olisi sekin itselle tuloa. Jos keskustassa asuminen olisi houkuttelevaa viihtyisyyden kannalta, useampi ihminen valitsisi sen asuinpaikakseen. Sekin merkitsisi enemmän tuloja. Asfaltilla ympäröidyt ylisuuret tornit eivät ole asuinpaikkoja vaan ihmisvarastoja ja rakennusliikkeiden (ehkä puolueidenkin) rahantekovälineitä .
http://www.aijaa.com/v.php?i=3664973.jpg
surkeannäköinen. Havannoin sitä taas junan ikkunasta ja silmäni sokeutuivat näkemästäni.
Vai oliko se sittenkin tuo loistelias kevätaurinko?