Kun te omaatte niin huikean korkean moraalin (meikä-
läisillähän ei voi moraalia ollakaan), niin kuinka
eettistä on pistää omat syntinsä jonkun toisen
kannettavaksi?
Siis jos Pitsburgh tappaisi jonkun ja Juhani1965 lupautuisi ottamaan syyn niskoilleen ja istumaan rikoksesta
aiheutuneen tuomion, niin eihän silloin Pittsburgh voisi olla syytön. Vai voiko jollain logiikalla?
Palstan uskikset
20
480
Vastaukset
"Siis jos Pitsburgh tappaisi jonkun ja Juhani1965 lupautuisi ottamaan syyn niskoilleen ja istumaan rikoksesta
aiheutuneen tuomion, niin eihän silloin Pittsburgh voisi olla syytön. Vai voiko jollain logiikalla? "
Pittsi ensin tappaisi itsensä jotta jussi voisi myöhemmin tehdä pahoja tekija. Niinhän se menee.
Paitsi jos kyseessä on Jeesuksen kallisarvoinen veri. Sen eteen on tehtävä suurempiä syntejä, on se niin arvokasta eittei ihan pikkuasian takia kannattanut vuodattaa.- sä esiinnyt
pepsodent mainoksen kuvalla? olet oikeasti vanha ukkeli vailla römpsää!
- Thomaus
"Kun te omaatte niin huikean korkean moraalin (meikä-
läisillähän ei voi moraalia ollakaan),"
Ohitan tän kohan, jos sopii?
"niin kuinka
eettistä on pistää omat syntinsä jonkun toisen
kannettavaksi?"
Eihän se kovin eettistä voi olla. Suorastaan moraalitonta.
Oon kuullu semmosen jutun, et Espoon jossain lähiössä oli tässä lähivuosina tapahtunu semmosta, et eräät lyhythiuksiset isänmaanpuolustajat olivat ampuneet jonkun ulkomaalaistaustaisen kanssaihmisen. (syystä en ole varma) Mut kuulin yheltä paikalliselta kaverilta, et ampuja olis ollu joku näistä vanhemmista isänmaanpuolustajista.. No kuitenkin siitä istuu nyt joku just 18v täyttäny. Oli kuulemma käsketty (manipuloitu) ottaa syyt niskoilleen.
Tämmösessä tapauksessa mun mielestä.. No ei varmaan tartte sanoo enempää.
"Siis jos Pitsburgh tappaisi jonkun ja Juhani1965 lupautuisi ottamaan syyn niskoilleen ja istumaan rikoksesta
aiheutuneen tuomion, niin eihän silloin Pittsburgh voisi olla syytön. "
Juu ei.
"Vai voiko jollain logiikalla?"
Tässä ilmeisesti viittaat siihen mitä Jeesus teki ristillä?
Mun vastaus: Kyllä voi. (=- Thomaus
UskonnotonLähimmäinen kirjoitti:
Toi sun smaili (=
????(=???=)???(=???=)
http://www.youtube.com/watch?v=D2LK-zGfdUU
- Kössönöm
uskisten oíkeudenkäyntisysteemiä.
Oikeastaan sillä ei ole väliä, onko joku tehnyt jotain pahaa (lavea käsitys uskiksilla) vaan sillä, kuka sen pahan määrittelee.
Vaaleanpunaiset trumppuhousut ovat naisella suotavia, mutta miehellä kauhistus. Jälkimmäisessä tapauksessa herra suuttuu ja silloin järisee maa ja vuoret syöksevät tulta. - Missukka
"Kun te omaatte niin huikean korkean moraalin (meikäläisillähän ei voi moraalia ollakaan),"
Eiköhän tuo moraali ole Jumalan silmissä yhtä huono molemmilla.
"niin kuinka eettistä on pistää omat syntinsä jonkun toisen kannettavaksi?"
Kuinka eettistä on kantaa omia syntejään, jos ei selkä kestä?
"Vai voiko jollain logiikalla?"
Pittsburgh olisi yhä syyllinen, mutta silti vapaa. - Herran terttu ( Se Aito)
"...kuinka eettistä on pistää omat syntinsä jonkun toisen kannettavaksi?"
Totta kai olomme on tosi huojentunut, kun toinen (Jeesus)on tapettu meidän puolestamme. Jos meidät tapettaisiin syntiemme takia, kukaan ei oikeastaan kärsisi mitenkään ja synnit jäisivät sovittamatta. Sitten kultaisessa kaupungissa ei olisi kivaa viettää ikuisuutta.
"Siis jos Pitsburgh tappaisi jonkun ja Juhani1965 lupautuisi ottamaan syyn niskoilleen ja istumaan rikoksesta aiheutuneen tuomion, niin eihän silloin Pittsburgh voisi olla syytön. Vai voiko jollain logiikalla?"
Juhani1965:n pitäisi siinä tapauksessa olla Jeesus1965. Ei ole itsestään selvää, kuka voi toisen synnit sovittaa. Sen täytyy olla Jumalan asettama sijaiskärsijä."Totta kai olomme on tosi huojentunut, kun toinen (Jeesus)on tapettu meidän puolestamme."
Asteikolla yhdestä kymmeneen kuinka kristillistä
on tappaa joku toisten puolesta? Tässä tapauksessa
ilmeisen "viaton".- Herran terttu ( Se Aito)
Zelig kirjoitti:
"Totta kai olomme on tosi huojentunut, kun toinen (Jeesus)on tapettu meidän puolestamme."
Asteikolla yhdestä kymmeneen kuinka kristillistä
on tappaa joku toisten puolesta? Tässä tapauksessa
ilmeisen "viaton"."Asteikolla yhdestä kymmeneen kuinka kristillistä
on tappaa joku toisten puolesta? Tässä tapauksessa
ilmeisen "viaton"."
Joo, mut hän oli Jumalan valitsema sijaiskärsijä. Siksi minusta on hauska nähdä, kun Jumala riiputtaa lihaansa ihmisten syntien vuoksi ristillä.
- Human2000
Näissä raamatun jutuissa ei ole mitään, siis ei niin mitään järkeä. En ole koskaan tajunnut, mikä juju on siinä tarinassa, että Jeesus meni ristille sovittaakseen muiden ihmisten synnyt. Hohhoijaa hei. Varmaan on muitakin ihmisiä syyttöminä ristiinnaulittu, miksi Jeesus on sen kummempi? Miten hän muka kaikkien ihmisten syntejä sovittaa? Selittäkää mulle se. En siis todellakaan ole koskaan tajunnut sitä tarinaa...
ristillä paitsi ainut koskaan ilman syntiä elänyt ihminen, myös kokonaan Jumala. Siksi hän, vaikka oli elämänsä aikana kiusattu synnin houkutuksilla, pystyi välttämään lankeamisen yhteenkään syntiin. Hän oli pyhä ja viaton uhri, Jumalan Karitsa, joka otti päällensä maailman synnin ja sovitti koko maailman Jumalan kanssa. Sovitus tapahtuu veren kautta ja ainoastaan Jumalan veri kelpasi tähän. Niin kallisarvoinen on jokainen ihminen.
purje kirjoitti:
ristillä paitsi ainut koskaan ilman syntiä elänyt ihminen, myös kokonaan Jumala. Siksi hän, vaikka oli elämänsä aikana kiusattu synnin houkutuksilla, pystyi välttämään lankeamisen yhteenkään syntiin. Hän oli pyhä ja viaton uhri, Jumalan Karitsa, joka otti päällensä maailman synnin ja sovitti koko maailman Jumalan kanssa. Sovitus tapahtuu veren kautta ja ainoastaan Jumalan veri kelpasi tähän. Niin kallisarvoinen on jokainen ihminen.
itsemurhan?
Zelig kirjoitti:
itsemurhan?
itseään, vaan ihmiset hänet ristiinnaulitsivat. Hän alistui siihen, koska hän rakasti ja rakastaa jokaista ihmistä niin valtavasti. Hän antoi henkensä Jumalan käteen.
purje kirjoitti:
itseään, vaan ihmiset hänet ristiinnaulitsivat. Hän alistui siihen, koska hän rakasti ja rakastaa jokaista ihmistä niin valtavasti. Hän antoi henkensä Jumalan käteen.
ja kaikki on ennaltamäärätty niin silloin tapauksen
voi rinnastaa itsemurhaan. Tosin Jeesushan ei
kuollutkaan, joten mitään uhriakaan ei oikeasti
voitu silloin antaa.Zelig kirjoitti:
ja kaikki on ennaltamäärätty niin silloin tapauksen
voi rinnastaa itsemurhaan. Tosin Jeesushan ei
kuollutkaan, joten mitään uhriakaan ei oikeasti
voitu silloin antaa.pitäisi olla, että olisi oikeasti kuollut?
purje kirjoitti:
pitäisi olla, että olisi oikeasti kuollut?
>>>pitäisi olla, että olisi oikeasti kuollut?
purje kirjoitti:
pitäisi olla, että olisi oikeasti kuollut?
Voiko ihminen tappaa jumalan?
Jos Jeesus tuomitsee eläviä ja kuolleita,
niin kai hepun pitää olla elossa.Zelig kirjoitti:
Voiko ihminen tappaa jumalan?
Jos Jeesus tuomitsee eläviä ja kuolleita,
niin kai hepun pitää olla elossa.toisen ihmisen niin kuin Jeesuksen, joka oli ristillä ihmisenä. Jeesus antoi henkensä Jumalan käsiin, joka herätti hänet kolmantena päivänä kuolleista, kirjoitusten mukaan. Kyllä, Jeesus on ylösnoussut kuolleista ja rakastaa jokaista ihmistä tälläkin hetkellä.
Olen huomannut että joidenkin ihmisten mielestä koska Jumala on kaikkivaltias niin Hänen pitäisi kantaa kaikki vastuu ihmisten teoista. Tämä minusta vasta erikoista logiikkaa on. Vapaan tahdon mukana tulee vastuunkantaminenkin, vaikka se tuntuu tänäpäivänä olevan hyvin epämieluista.
Mitä tulee taas Jeesukseen niin Hän kantoi kaikkien synnit ristillä, lunasti ihmiset vapaiksi veloistaa. Ei tarvi muuta kuin ottaa tämä "vapaa tiketti" uskolla vastaan.
Mitä tulee esimerkkiin niin minä en vastaa muiden tekosista vaan omistani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2597171SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2713784Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti403628"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2632523Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa272006SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1521932Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401907Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1271815Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää101683Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm151304