Palstan uskikset

Zelig

Kun te omaatte niin huikean korkean moraalin (meikä-
läisillähän ei voi moraalia ollakaan), niin kuinka
eettistä on pistää omat syntinsä jonkun toisen
kannettavaksi?

Siis jos Pitsburgh tappaisi jonkun ja Juhani1965 lupautuisi ottamaan syyn niskoilleen ja istumaan rikoksesta
aiheutuneen tuomion, niin eihän silloin Pittsburgh voisi olla syytön. Vai voiko jollain logiikalla?

20

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Siis jos Pitsburgh tappaisi jonkun ja Juhani1965 lupautuisi ottamaan syyn niskoilleen ja istumaan rikoksesta
      aiheutuneen tuomion, niin eihän silloin Pittsburgh voisi olla syytön. Vai voiko jollain logiikalla? "

      Pittsi ensin tappaisi itsensä jotta jussi voisi myöhemmin tehdä pahoja tekija. Niinhän se menee.

      Paitsi jos kyseessä on Jeesuksen kallisarvoinen veri. Sen eteen on tehtävä suurempiä syntejä, on se niin arvokasta eittei ihan pikkuasian takia kannattanut vuodattaa.

      • sä esiinnyt

        pepsodent mainoksen kuvalla? olet oikeasti vanha ukkeli vailla römpsää!


    • Thomaus

      "Kun te omaatte niin huikean korkean moraalin (meikä-
      läisillähän ei voi moraalia ollakaan),"
      Ohitan tän kohan, jos sopii?


      "niin kuinka
      eettistä on pistää omat syntinsä jonkun toisen
      kannettavaksi?"
      Eihän se kovin eettistä voi olla. Suorastaan moraalitonta.

      Oon kuullu semmosen jutun, et Espoon jossain lähiössä oli tässä lähivuosina tapahtunu semmosta, et eräät lyhythiuksiset isänmaanpuolustajat olivat ampuneet jonkun ulkomaalaistaustaisen kanssaihmisen. (syystä en ole varma) Mut kuulin yheltä paikalliselta kaverilta, et ampuja olis ollu joku näistä vanhemmista isänmaanpuolustajista.. No kuitenkin siitä istuu nyt joku just 18v täyttäny. Oli kuulemma käsketty (manipuloitu) ottaa syyt niskoilleen.
      Tämmösessä tapauksessa mun mielestä.. No ei varmaan tartte sanoo enempää.



      "Siis jos Pitsburgh tappaisi jonkun ja Juhani1965 lupautuisi ottamaan syyn niskoilleen ja istumaan rikoksesta
      aiheutuneen tuomion, niin eihän silloin Pittsburgh voisi olla syytön. "
      Juu ei.


      "Vai voiko jollain logiikalla?"
      Tässä ilmeisesti viittaat siihen mitä Jeesus teki ristillä?
      Mun vastaus: Kyllä voi. (=

      • Toi sun smaili (=
        ?


      • Thomaus
        UskonnotonLähimmäinen kirjoitti:

        Toi sun smaili (=
        ?

        ???(=???=)???(=???=)
        http://www.youtube.com/watch?v=D2LK-zGfdUU


    • Kössönöm

      uskisten oíkeudenkäyntisysteemiä.

      Oikeastaan sillä ei ole väliä, onko joku tehnyt jotain pahaa (lavea käsitys uskiksilla) vaan sillä, kuka sen pahan määrittelee.

      Vaaleanpunaiset trumppuhousut ovat naisella suotavia, mutta miehellä kauhistus. Jälkimmäisessä tapauksessa herra suuttuu ja silloin järisee maa ja vuoret syöksevät tulta.

    • Missukka

      "Kun te omaatte niin huikean korkean moraalin (meikäläisillähän ei voi moraalia ollakaan),"

      Eiköhän tuo moraali ole Jumalan silmissä yhtä huono molemmilla.

      "niin kuinka eettistä on pistää omat syntinsä jonkun toisen kannettavaksi?"

      Kuinka eettistä on kantaa omia syntejään, jos ei selkä kestä?

      "Vai voiko jollain logiikalla?"

      Pittsburgh olisi yhä syyllinen, mutta silti vapaa.

    • Herran terttu ( Se Aito)

      "...kuinka eettistä on pistää omat syntinsä jonkun toisen kannettavaksi?"

      Totta kai olomme on tosi huojentunut, kun toinen (Jeesus)on tapettu meidän puolestamme. Jos meidät tapettaisiin syntiemme takia, kukaan ei oikeastaan kärsisi mitenkään ja synnit jäisivät sovittamatta. Sitten kultaisessa kaupungissa ei olisi kivaa viettää ikuisuutta.

      "Siis jos Pitsburgh tappaisi jonkun ja Juhani1965 lupautuisi ottamaan syyn niskoilleen ja istumaan rikoksesta aiheutuneen tuomion, niin eihän silloin Pittsburgh voisi olla syytön. Vai voiko jollain logiikalla?"

      Juhani1965:n pitäisi siinä tapauksessa olla Jeesus1965. Ei ole itsestään selvää, kuka voi toisen synnit sovittaa. Sen täytyy olla Jumalan asettama sijaiskärsijä.

      • "Totta kai olomme on tosi huojentunut, kun toinen (Jeesus)on tapettu meidän puolestamme."

        Asteikolla yhdestä kymmeneen kuinka kristillistä
        on tappaa joku toisten puolesta? Tässä tapauksessa
        ilmeisen "viaton".


      • Herran terttu ( Se Aito)
        Zelig kirjoitti:

        "Totta kai olomme on tosi huojentunut, kun toinen (Jeesus)on tapettu meidän puolestamme."

        Asteikolla yhdestä kymmeneen kuinka kristillistä
        on tappaa joku toisten puolesta? Tässä tapauksessa
        ilmeisen "viaton".

        "Asteikolla yhdestä kymmeneen kuinka kristillistä
        on tappaa joku toisten puolesta? Tässä tapauksessa
        ilmeisen "viaton"."

        Joo, mut hän oli Jumalan valitsema sijaiskärsijä. Siksi minusta on hauska nähdä, kun Jumala riiputtaa lihaansa ihmisten syntien vuoksi ristillä.


    • Human2000

      Näissä raamatun jutuissa ei ole mitään, siis ei niin mitään järkeä. En ole koskaan tajunnut, mikä juju on siinä tarinassa, että Jeesus meni ristille sovittaakseen muiden ihmisten synnyt. Hohhoijaa hei. Varmaan on muitakin ihmisiä syyttöminä ristiinnaulittu, miksi Jeesus on sen kummempi? Miten hän muka kaikkien ihmisten syntejä sovittaa? Selittäkää mulle se. En siis todellakaan ole koskaan tajunnut sitä tarinaa...

      • ristillä paitsi ainut koskaan ilman syntiä elänyt ihminen, myös kokonaan Jumala. Siksi hän, vaikka oli elämänsä aikana kiusattu synnin houkutuksilla, pystyi välttämään lankeamisen yhteenkään syntiin. Hän oli pyhä ja viaton uhri, Jumalan Karitsa, joka otti päällensä maailman synnin ja sovitti koko maailman Jumalan kanssa. Sovitus tapahtuu veren kautta ja ainoastaan Jumalan veri kelpasi tähän. Niin kallisarvoinen on jokainen ihminen.


      • purje kirjoitti:

        ristillä paitsi ainut koskaan ilman syntiä elänyt ihminen, myös kokonaan Jumala. Siksi hän, vaikka oli elämänsä aikana kiusattu synnin houkutuksilla, pystyi välttämään lankeamisen yhteenkään syntiin. Hän oli pyhä ja viaton uhri, Jumalan Karitsa, joka otti päällensä maailman synnin ja sovitti koko maailman Jumalan kanssa. Sovitus tapahtuu veren kautta ja ainoastaan Jumalan veri kelpasi tähän. Niin kallisarvoinen on jokainen ihminen.

        itsemurhan?


      • Zelig kirjoitti:

        itsemurhan?

        itseään, vaan ihmiset hänet ristiinnaulitsivat. Hän alistui siihen, koska hän rakasti ja rakastaa jokaista ihmistä niin valtavasti. Hän antoi henkensä Jumalan käteen.


      • purje kirjoitti:

        itseään, vaan ihmiset hänet ristiinnaulitsivat. Hän alistui siihen, koska hän rakasti ja rakastaa jokaista ihmistä niin valtavasti. Hän antoi henkensä Jumalan käteen.

        ja kaikki on ennaltamäärätty niin silloin tapauksen
        voi rinnastaa itsemurhaan. Tosin Jeesushan ei
        kuollutkaan, joten mitään uhriakaan ei oikeasti
        voitu silloin antaa.


      • Zelig kirjoitti:

        ja kaikki on ennaltamäärätty niin silloin tapauksen
        voi rinnastaa itsemurhaan. Tosin Jeesushan ei
        kuollutkaan, joten mitään uhriakaan ei oikeasti
        voitu silloin antaa.

        pitäisi olla, että olisi oikeasti kuollut?


      • purje kirjoitti:

        pitäisi olla, että olisi oikeasti kuollut?

        >>>pitäisi olla, että olisi oikeasti kuollut?


      • purje kirjoitti:

        pitäisi olla, että olisi oikeasti kuollut?

        Voiko ihminen tappaa jumalan?

        Jos Jeesus tuomitsee eläviä ja kuolleita,
        niin kai hepun pitää olla elossa.


      • Zelig kirjoitti:

        Voiko ihminen tappaa jumalan?

        Jos Jeesus tuomitsee eläviä ja kuolleita,
        niin kai hepun pitää olla elossa.

        toisen ihmisen niin kuin Jeesuksen, joka oli ristillä ihmisenä. Jeesus antoi henkensä Jumalan käsiin, joka herätti hänet kolmantena päivänä kuolleista, kirjoitusten mukaan. Kyllä, Jeesus on ylösnoussut kuolleista ja rakastaa jokaista ihmistä tälläkin hetkellä.


    • Olen huomannut että joidenkin ihmisten mielestä koska Jumala on kaikkivaltias niin Hänen pitäisi kantaa kaikki vastuu ihmisten teoista. Tämä minusta vasta erikoista logiikkaa on. Vapaan tahdon mukana tulee vastuunkantaminenkin, vaikka se tuntuu tänäpäivänä olevan hyvin epämieluista.

      Mitä tulee taas Jeesukseen niin Hän kantoi kaikkien synnit ristillä, lunasti ihmiset vapaiksi veloistaa. Ei tarvi muuta kuin ottaa tämä "vapaa tiketti" uskolla vastaan.


      Mitä tulee esimerkkiin niin minä en vastaa muiden tekosista vaan omistani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      64
      2223
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      50
      2184
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2015
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1791
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      85
      1141
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      74
      1070
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      292
      961
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      320
      899
    9. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      98
      835
    10. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      56
      807
    Aihe