Koiramme tuli uskoon, vai tuliko?

Koiramme tuli taikauskoon, pelokkaana perääntyi voimakkaasti ja murisi maalipensselille kun sitä pyyhin poikittain sormella niin, että sen karvat "puhalsivat" eläimellisiä aromeitaan kirsuun. Koira piti kuollutta ainesta elävän hengen omaavana uhkaavana objektina, jonka rationaalinen olento(minä) näin ja tiesin elottomaksi kohteeksi. Pilkkasin koirani uskoa naureskelemalla sen naurettavalle uskolle ja toistamalle kokeen (tosin onneksi vain kerran, ettei sen uskonfanaattisuus kasvaisi liiaksi ja enhän halunnut liikaa pilkata ja järkyttää sitä).

Koiramme uskoi minuun, lenkkimakkaraan, autoajeluun ja elävään hengelliseen pensseliin, muttei kristilliseen Herraan. Oliko se ateisti, agnostikko vai pakanauskossa elävä pensselisti ? Saako koiran uskoa/uskomattomuutta pilkata ?

(vrt. Onko katolinen kristitty naurettavassa uskossa jos se tulee puusta tehdyn esineen luo ja uskoo sen olevan pyhä, sisältävän hengen ja kuuntelevan hänen rukouksensa ?)

5

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vie varoiksi kuiteskii lopetettavaksi,
      Ettei uskontogeeni jatku

    • huoleti

      Kaikki pelastuvat. Todellinen Kaikkivaltias ei tarvitse palvomista.Hän on armollinen kaikille.

    • Trubaduuri

      Ei, kyllä se on koira edelleenkin! Tosin se on samaistunut ja leimautunut omistajaansa, joka joskus on erityisen vahingollista jopa.
      Miksi haluat pilkataa koiraasi, joka kuitenkin on vain eläin, vailla ironian ja parodian tuntemusta?

    • Havaintopsykologi

      >>Koira piti kuollutta ainesta elävän hengen omaavana uhkaavana objektina, jonka rationaalinen olento(minä) näin ja tiesin elottomaksi kohteeksi.>Pilkkasin koirani uskoa naureskelemalla sen naurettavalle uskolle ja toistamalle kokeen (tosin onneksi vain kerran, ettei sen uskonfanaattisuus kasvaisi liiaksi ja enhän halunnut liikaa pilkata ja järkyttää sitä).

      • Mr.K.A.T.

        Mulla oli kerran koneena serveri, joka puhui vain ruotsia.

        Ja kyllä minä uskon, että koira piti pensseliä elävänä ja siis uhkaavana. Ei koirat kiviä hauku jossei pidä elävänä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2856
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2780
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1796
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      67
      1351
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      876
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    Aihe