Moips. Olen vasta lukion tokalla ja lääkikseen suunnittelen meneväni. Mistä lähtien kannattaa alkaa opiskella Galenosta. Siinähän taisi olla yli 600 sivua. Mietin vain, että missä vaiheessa ehtii, kun nuo kirjoitukset silloin abivuonna on tulossa, ja sen jälkeen tuo pääsykoe... Milloin te muut aloititte Galenoksen opiskelemisen? Kauanko kestää että oppii Galenoksen asiat. Tietenkin se on yksilöllistä, mutta haluaisin tehdä ensi vuoden opintosuunnitelmaani. Kiitti etukäteen kaikille vastaajille.
Kauanko kestää galenoksen kirjan lukeminen?
12
2796
Vastaukset
- hammaslääkikseen pyrkivä
aloitin lukemaan lukulomalla. aikaisemmin olen kirjaa vain selaillut mutta nyt yo-kirjoitusten lukusuunnitelmaan olen lisännyt myös Galneoksen, eli mulla olis 70 päivää aikaa lukea Galenos 3 päivää kertausta ennen pääsykoetta. se tekis n. 10 sivua/päivä. pystyy hyvin keskittymään tuolle 10 sivulle ja jopa ymmärtämään jotain. ilman suunnitelmaa tuskin kerkiää lukemaan kaikki asiat niin että sisäistää ne! tosin, jotkut ovat nopeampia oppimaan kuin muut. minä taas opin vain pänttäämällä, joudun tekemään paljon töitä :)
- hammaslääkikseen pyrkivä
pidän viikonloput vapaina, luen vain 5 pvää/vko. ellei nyt sitten tule jotain super vaikeaa asiaa vastaan että pakko uhrata myös vknloppuja.
- Kultahammas
hammaslääkikseen pyrkivä kirjoitti:
pidän viikonloput vapaina, luen vain 5 pvää/vko. ellei nyt sitten tule jotain super vaikeaa asiaa vastaan että pakko uhrata myös vknloppuja.
Suunnitelman tekeminen on poikaa! Sillä varmistat, että pysyt tahdissa. Muista lisäksi kartuttuaa/ pitää yllä tarvittavaa laskurutiinia laskemalla miltei jokaisena lukupäivänä kemmaa tai fyssaa (monipuolisesti kaikilta osa-alueilta).
Kokeessa saattaa taas tänä vuonna olla laaja aineisto-osio. Sitä varten kannattaa valmentautua opettelemalla lukemaan sinusta oudolta ja vaikeilta tuntuvia artikkeleita ja "seulomaan tietoa". Kannattaa lueskella vaikkapa vanhoja lääkärilehtiä tai jotain tieteellisiä julkaisuja.
Kannattaa lisäksi käydä yliopistoilta ostamassa vanhoja pääsykokeita vastauksineen (ainakin Turussa ja Tampereella myyvät yo:n kirjakaupassa 5€/koe). Kun olet opiskellut, on syytä näet testata osaamistasi ja petrata sitten heikkouksia. Otat kokeessa sallitut rensselit ja paperia, sitten laitat kellon käyntiin ja teet koetta 5 tuntia. Näin saat tuntumaa aitoon "koetilanteeseen". Opit arvioimaan ajankäyttöäsi, sekä jättämään liian vaikeat tehtävät lopuksi, jos aikaa jää. Kun olet kokeen tehnyt, niin vertaat vastauksiasi vastausanalyysiin ja "pisteytät" kokeesi (mieluiten ankarasti). Kevään mittaan kun toistat eri kokeella saman tempun muutaman kerran, niin sinulla on jo "koekokemusta" eikä varsinainen tilanne enää jännitäkkään niin paljoa. Jotkut hankkivat koekokemuksensa pyrkimällä useina eri vuosina peräkkäin...
Tsemppiä luku-urakkaan.
- Hakija.
Kun lukee perinpohjaisesti niin aikaa menee viisi minuuttia sivuun eli yhteensä 3000 minuuttia tai 50 tuntia. Kirjan lukee siis kevyesti viikossa eli pääsykokeisiin voi aloittaa lukemaan joskus toukokuun puolessa välissä.
- tuleva lääkäri
vai toukokuun puolivälistä ehtii muka lukea 600 sivua???. No jaa ehkä sinun kohdallasi. Sehän onkin yksilöllistä. Mut mä en ainakaa oo niin nopea-
Kuitenkin kiitti paljon kaikille vastaajille, autoitte paljon :).
- SWLABR
Se lukeminen on kyllä aika yksilöllistä. Mutta tuo 5 min/sivu lukeminen on kyllä aika optimistista. Riippuu tietenkin miten paljon tietää asiasta etukäteen. Helvetin paljon tota ulkoo osaamista tossa Galenoksessa
- tuleva lääkäri
Olin äsken katsomassa yhtä keskustelua lääketieteest ja näin sun kommentin (painoin huvikseni sun nimimerkkii). Nyt tsekkasin tätä keskustelua ja törmäsin taas suhun. :)
- lääkäriksi
hei olen 7-luokalla ja haluaisin lääkäriksi mitä aineita lääkäri oikeasti tarvitsee eniten?
- pruut
fysiikka, kemia ja biologia.
- pitääkövaiei
Minulle oli sanottu, että nyt Galenosta ei tarvitse välttämättä ollenkaan lukea, vaan ainoastaan lukion aikana opiskellut asia riittävät, pitääkö tämä paikkansa, jos pitää niin kannattaako kuitenkin lukea se Galenos?
- *yawn*
Viestiketju on vuodelta 2009, Galenosta ei kannata eikä tarvitse enää lukea.
- jamesoni
Jos et Galenos-päiväkotia ole käynyt, ei lääkiksen ovet tuu aukeemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310589
- 525090
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432291Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052098- 281996
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331081Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997