Kauanko kestää galenoksen kirjan lukeminen?

tuleva lääkäri

Moips. Olen vasta lukion tokalla ja lääkikseen suunnittelen meneväni. Mistä lähtien kannattaa alkaa opiskella Galenosta. Siinähän taisi olla yli 600 sivua. Mietin vain, että missä vaiheessa ehtii, kun nuo kirjoitukset silloin abivuonna on tulossa, ja sen jälkeen tuo pääsykoe... Milloin te muut aloititte Galenoksen opiskelemisen? Kauanko kestää että oppii Galenoksen asiat. Tietenkin se on yksilöllistä, mutta haluaisin tehdä ensi vuoden opintosuunnitelmaani. Kiitti etukäteen kaikille vastaajille.

12

2814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hammaslääkikseen pyrkivä

      aloitin lukemaan lukulomalla. aikaisemmin olen kirjaa vain selaillut mutta nyt yo-kirjoitusten lukusuunnitelmaan olen lisännyt myös Galneoksen, eli mulla olis 70 päivää aikaa lukea Galenos 3 päivää kertausta ennen pääsykoetta. se tekis n. 10 sivua/päivä. pystyy hyvin keskittymään tuolle 10 sivulle ja jopa ymmärtämään jotain. ilman suunnitelmaa tuskin kerkiää lukemaan kaikki asiat niin että sisäistää ne! tosin, jotkut ovat nopeampia oppimaan kuin muut. minä taas opin vain pänttäämällä, joudun tekemään paljon töitä :)

      • hammaslääkikseen pyrkivä

        pidän viikonloput vapaina, luen vain 5 pvää/vko. ellei nyt sitten tule jotain super vaikeaa asiaa vastaan että pakko uhrata myös vknloppuja.


      • Kultahammas
        hammaslääkikseen pyrkivä kirjoitti:

        pidän viikonloput vapaina, luen vain 5 pvää/vko. ellei nyt sitten tule jotain super vaikeaa asiaa vastaan että pakko uhrata myös vknloppuja.

        Suunnitelman tekeminen on poikaa! Sillä varmistat, että pysyt tahdissa. Muista lisäksi kartuttuaa/ pitää yllä tarvittavaa laskurutiinia laskemalla miltei jokaisena lukupäivänä kemmaa tai fyssaa (monipuolisesti kaikilta osa-alueilta).

        Kokeessa saattaa taas tänä vuonna olla laaja aineisto-osio. Sitä varten kannattaa valmentautua opettelemalla lukemaan sinusta oudolta ja vaikeilta tuntuvia artikkeleita ja "seulomaan tietoa". Kannattaa lueskella vaikkapa vanhoja lääkärilehtiä tai jotain tieteellisiä julkaisuja.

        Kannattaa lisäksi käydä yliopistoilta ostamassa vanhoja pääsykokeita vastauksineen (ainakin Turussa ja Tampereella myyvät yo:n kirjakaupassa 5€/koe). Kun olet opiskellut, on syytä näet testata osaamistasi ja petrata sitten heikkouksia. Otat kokeessa sallitut rensselit ja paperia, sitten laitat kellon käyntiin ja teet koetta 5 tuntia. Näin saat tuntumaa aitoon "koetilanteeseen". Opit arvioimaan ajankäyttöäsi, sekä jättämään liian vaikeat tehtävät lopuksi, jos aikaa jää. Kun olet kokeen tehnyt, niin vertaat vastauksiasi vastausanalyysiin ja "pisteytät" kokeesi (mieluiten ankarasti). Kevään mittaan kun toistat eri kokeella saman tempun muutaman kerran, niin sinulla on jo "koekokemusta" eikä varsinainen tilanne enää jännitäkkään niin paljoa. Jotkut hankkivat koekokemuksensa pyrkimällä useina eri vuosina peräkkäin...

        Tsemppiä luku-urakkaan.


    • Hakija.

      Kun lukee perinpohjaisesti niin aikaa menee viisi minuuttia sivuun eli yhteensä 3000 minuuttia tai 50 tuntia. Kirjan lukee siis kevyesti viikossa eli pääsykokeisiin voi aloittaa lukemaan joskus toukokuun puolessa välissä.

      • tuleva lääkäri

        vai toukokuun puolivälistä ehtii muka lukea 600 sivua???. No jaa ehkä sinun kohdallasi. Sehän onkin yksilöllistä. Mut mä en ainakaa oo niin nopea-

        Kuitenkin kiitti paljon kaikille vastaajille, autoitte paljon :).


    • SWLABR

      Se lukeminen on kyllä aika yksilöllistä. Mutta tuo 5 min/sivu lukeminen on kyllä aika optimistista. Riippuu tietenkin miten paljon tietää asiasta etukäteen. Helvetin paljon tota ulkoo osaamista tossa Galenoksessa

      • tuleva lääkäri

        Olin äsken katsomassa yhtä keskustelua lääketieteest ja näin sun kommentin (painoin huvikseni sun nimimerkkii). Nyt tsekkasin tätä keskustelua ja törmäsin taas suhun. :)


    • lääkäriksi

      hei olen 7-luokalla ja haluaisin lääkäriksi mitä aineita lääkäri oikeasti tarvitsee eniten?

      • pruut

        fysiikka, kemia ja biologia.


    • pitääkövaiei

      Minulle oli sanottu, että nyt Galenosta ei tarvitse välttämättä ollenkaan lukea, vaan ainoastaan lukion aikana opiskellut asia riittävät, pitääkö tämä paikkansa, jos pitää niin kannattaako kuitenkin lukea se Galenos?

      • *yawn*

        Viestiketju on vuodelta 2009, Galenosta ei kannata eikä tarvitse enää lukea.


    • jamesoni

      Jos et Galenos-päiväkotia ole käynyt, ei lääkiksen ovet tuu aukeemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      160
      5110
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      194
      4061
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3715
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      55
      3029
    5. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      52
      2986
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1987
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1747
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      36
      1499
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1434
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe