Itkeäkö

kun ortodoksisen kirkon jäsenille ei kelpaa enää kirkon opetus sellaisenaan vaan "sitä pitää muokata nykyihmiselle mukavammaksi".

Eli: "eihän se Paavali nyt tosissaan mitään kirjoitellut".. kunhan höpäji.

Eikä Raamattu oikeastaan tarkoitakaan sitä mitä siellä lukee.

Oisko se sitten niinkin että ei Jeesus kuollutkaan ristillä. Vaan virkosi henkiin ja luikki tiehensä.. eli että sekin kertomus olisi ikäänkuin vain vertauskuvallinen???
2336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olen lukenut tuosta Paavalin kirjoituksesta myös joukon erilaisia selitysartikkeleja.

Paavalin lausuma antaa tiettyjä tulkintamahdollisuuksia. Sen sijaan VT:n kirjoitukset ovat paljon jyrkempiä, mutta monia VT:n määräyksiä on jo muutenkin poistettu syntilistalta.

Teologian tutkijoiden ja kirkon opillisten päätöksentekijöiden on jossain vaiheessa otettava yksiselitteisempi kanta asiaan. Mutta siihen saakka kirkon palvelijoiden pitää pysyä siinä opissa, mikä on annettu.

Minulle sopii hyvin, että nämä Yhteys-ihmiset lähettävät vaikka joka päivä kirjeen esipaimenille vaatien opin tarkistamista. Mutta papisto eri saa julkisuudessa esittää kirkon opetusta vastustavia mielipiteitä. Tuo Yhteys-liikkeen julistus on hyvin julkinen esiintyminen.

Tässä kysymyksessä minua kiinnostaa lähinnä se, että kirkolla on kohtuullisen yhtenäinen oppi. Se olisi hyvä vastakohta esimerkiksi protestanttisille herätysseurakunnille, joiden oppi on täysin riippuvainen seurakunnanjohtajan henkilökohtaisesta Raamatuntulkinnasta.

Äänestä
  • Maria Magdaleenan näkemys asiasta. Miksi hänet ja muut viisaat naiset on vaiennettu?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vai nauraa.. kirjoitti:

kun ortodoksisen kirkon jäsenille ei kelpaa enää kirkon opetus sellaisenaan vaan "sitä pitää muokata nykyihmiselle mukavammaksi".

Eli: "eihän se Paavali nyt tosissaan mitään kirjoitellut".. kunhan höpäji.

Eikä Raamattu oikeastaan tarkoitakaan sitä mitä siellä lukee.

Oisko se sitten niinkin että ei Jeesus kuollutkaan ristillä. Vaan virkosi henkiin ja luikki tiehensä.. eli että sekin kertomus olisi ikäänkuin vain vertauskuvallinen???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu