paljon iguaani maksaa terraarion kera? suurinpiirtein?
kuis paljo igu maksaa
fiilippo
7517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lisko satasen paikkeilla, terraario tarvikkeineen viitisensataa, jos itse rakentaa.
Itse lisko maksaa n. 100-150€, mutta kokonsa puolesta se tarvitsee valtavan terraarion, joka itsekin tehtynä tulee kustantamaan useamman satasen. Lisäksi tietysti lämpömatto/-lamppu, UV-valo ym. tarvikkeet tekevät sievoisen summan.
Myöskin kunnollinen monipuolinen kasvisruokavalio maksaa jonkin verran.
kyllä jos iguaania on oikeasti hankkimassa, täytyy varautua siihen että rahaa palaa ja PALJON!
Ja ruokakin tulee pitkällä tähtäimellä kalliiksi, kun igu kasvaa.
Eli siis pointtini on tämä, että jollet ole valmis kustantamaan mahdollisimman hyvää elämää iguaanille, ei sellaista tulisi edes harkita!
Tiedän mistä puhun. nimi. "Kahden iguaanin köyhtynyt omistaja"
No, kustannukset kasvaa otun kasvaessa, mut ei se eka vuosi niin hirmukalliiks tuu.
Ainakaan jos eka rakentaa vähän pienemmän terraarion... toisaalta, sit joutuu myöhemmin kummiki hommaamaan sen isomma kämpän, joten juu... kyl saa varautuu rahankuluun...
Aluksi voit varautua jopa noin 1200E sijoitukseen koska joudut ostamaan aluksi kaikki tarvikkeet. UV-valo, lämpölamput, vitamiinit, terraario (kooltaan n.200cm*200cm*150cm) kunnon kostutus järjestelmä (ilman kosteus pitää olla n. 80%) ja vielä ite lisko päälle.
Toi 1200 erkkiä oli kyllä aika yläkanttiin, eikä terraarionkaan ihan noin iso tarvitse olla..... Mutta joka tapauksessa rahaa menee, vaikka itse lisko ei paljoakaan maksa. ;)
paljon.
liskolla hintaa 50-200e, riippuu onko suomessa kasvanut vai tuotu.
Lisäksi yhden täysikasvuisen igun ruokaan vuodessa menee n.1000euroa, sillä sen pitää olla monipuolista. Talvella vihannekset maksavat!!!!
Terraarioita saa käytettyinä 500eurosta ylöspäin.
Itse tehtyinä maksavat 1000 kaikki uv-lamput, lämpöspotit jne jne jne...
Kyseinen lisko EI sovellu lapsille, sen suuren koon vuoksi, joka aikuisella igulla saattaa olla jopa 160cm.
terraarion koon tulisi olla VÄHINTÄÄN 2m leveä, 2,2m korkea ja metrin syvä. Tällainen ei kaikille siis sovi, joten silloin igu PITÄÄ jättää ostamatta.
Muuten lisko on kaunis ja kaikinpuolin ok, kunhan ensin pari vuotta opiskelee aiheesta jne, ENNEN liskon hankkimista!!
Toivottavasti tästä oli apua!!
Itse omistan kaksi täysikasvuista igua, toinen ollut minulla 7vuotta, toinen 4, joten tiedän, mistä puhun.
Lisäinfoa kannattaa hakea osoitteesta
www.herppi.net