SEURAKUNNAN ULKOPUOLELLA EI OLE PELASTUSTA, sanoo oikeamielinen teologian tohtori!
http://www.kotimaa.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=7568&Itemid=38
Hyvä! Tällaisia Herran palvelijoita me tarvitsemme näinä eksytyksen aikoina kirkkoomme PALJON lisää!
MIETI tarkoin, ennen kuin eroat! Minkä tuomion itsellesi haluat? Onko se mm. säästyneen kirkkoveron arvoista??!! Voin heti sanoa: EI VARMASTI OLE! Helvetissä kadut rahanahneuttasi! Muutmien tuhansien eurojen takia iäinen tuska ja kadotus! Vailla valonpilkkuakaan! Ei kannata.
http://www.kotimaa.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=7568&Itemid=38
Hyvä! Tällaisia Herran palvelijoita me tarvitsemme näinä eksytyksen aikoina kirkkoomme PALJON lisää!
MIETI tarkoin, ennen kuin eroat! Minkä tuomion itsellesi haluat? Onko se mm. säästyneen kirkkoveron arvoista??!! Voin heti sanoa: EI VARMASTI OLE! Helvetissä kadut rahanahneuttasi! Muutmien tuhansien eurojen takia iäinen tuska ja kadotus! Vailla valonpilkkuakaan! Ei kannata.
Vastaukset 12
Vanhimmat
syy on se,että on usko siihen mitä kirkko puhuu.
Ja sillä selvä se.
iäisyydessä on Helvetti.
Mitä vastaat aikoinaan Pyhälle Pietarille? Sinä päivänä, kun kuolleet herätetään henkiin ja Kristus tempaa elossa olevista maan päältä omansa? Tuona päivänä erotellaan jyvät ja akanat! Jyvät ovat läpeensä syntisiä, mutta USKOSSA JEESUKSEEN KUOLLEITA tahi tuhatvuotisen valtakunnan loppuhetkillä elossa olleita ja Kristukseen uskovia. Akanat ovat niinikään läpeensä syntisiä, MUTTA JOUTUVAT HELVITTIIN IKUISESTI, sillä he eivät ole päästäneen Jumalaa sydämeensä ajoissa! Ja Helvettiin ei Herra tule! Kun sinne kerran joudut, siellä myös pysyt ja kärsit. Herraa on silloin enää myöhäistä huutaa apuun. Sillä Herra on Paratiisissa ja Viimeinen Tuomio on JO langetettu. Siis vihoVIIMEINEN! Armoakaan ei siis enää tuolloin ole tarjolla Helevetin asukeille!
SIISPÄ: Käänny ajoissa Jumalan puoleen ja liity Herralle uskolliseen seurakuntaan ja rukoile, että sinäkin piinattu sielu pääsisit kerran perille Taivaan Kotiin.
Mörkö syö sinut, jos et syö vihanneksiasi kiltisti loppuun!
ilveellä sitä voi uskoa, kun pitää koko hommaa, erästä ateismipalstan aktiivia lainatakseni, "kamelikuskien nuotiosatuna".
Et sinäkään usko zeukseen, et shivan, etkä lentävään spaghettihirviöön. En minäkään, listani ainoastaan kattaa myös jumalan, johon sinut on kasvatettu uskomaan, huom: kasvatettu!
Seurakunnan pelastus:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200902189111585_uu.shtml
Taitaa olla http://www.eroakirkosta.fi se oikea pelastus.
mutta sano yksikin pätevä syy miksi ei saa erota kirkosta.
Euhän kaikki eroa kirosta rahanahneuden vuoksi.
Minulla itselläni syy oli erillainen vakaumus joka ei sovi yhteen kristinuskon kanssa.
Hei nyt kaikki te uskovaiset hörhöt pitäkää suunne kiinni.
Tosiasia on se että tuota kirkkoa mikä suomessa nyt on niin sitä ei ollut jeesuksen aikaan. Vaan sen juuret egyptissä. Tarkistakaa vaikka itse.
Kristinusko tuotiin eurooppaan väkivallalla ja ihmiset pakotettiin siihen liittymään.Kaikki pakanat poltettiin.
Mä olen eronnut kirkosta 3 kk sitten mutta tunnustan uskovani jeesukseen ja jumalaan Ja olen omasta mielestäni sinut heidän kanssaan.
Raamatussa sanotaan että USKO on se mikä merkitsee. Sitä minulta löytyy.
Kastekirjasta löytyy minun nimeni ja sitä kirkko tuskin poistaa , joten jos se on se kuuluisa elämänkirja ( mitä epäilen ) niin siellä se nimikin möllöttää.
Mutta muistakaa että aina ei pelkkä usko riitä ja se että kuulut kirkkoon.
Vaan sinun pitää ottaa toisia huomioon ja olla tekemättä syntiä.
Varsinkin niille joilla ei ole MITÄÄN syytä kuulua kirkkoon.
sen tähden kun sanaa ei julisteta siellä, semmoista tulkintasaarnaa kuuluu sakastimesta. Tuli itselleni pyhä viha kirkkoon, erosin kirkosta sitten naisystäväni tuli ja kehoitti palata kirkkoon. Palasin kirkkoon "instituutioon".
En ole ikinä kirkossa käynyt mitään kuuntelemassa, miksi sinne ihmisen pitäisi mennä ... en ymmärrä.
Rakas kirkkolainen..
Miten kirkossa pysyminen auttaa "helvetin" syövereiltä pelastumisesta? Kirkkohan on ihmisten keksintö, ei jumalat siihen millään tavalla liity. Jos jumala nyt on niin hyvä, niin miksi se haluaa lahjuksia ja uskoa jotta päästäisi ihmisen "taivaaseen".
Minä uskon ettei jumalia ole olemassa, joten helvettiä ja taivasta ei ole myöskään olemassa. Kun et pysty todistamaan jumalien olemassaoloa konkreettisesti, niin älä tuomitse ajatusmalliani. Ärsyttää tuollainen vehkaaminen, tai no, sihen mäkin sorruin =)
En usko jumaliin sen enempää kuin joulupukkiinkaan.. eli en ollenkaan. Tosin joulupukki on jees juttu! Samoin kirkko.
Voin uhrata lompakostani hieman rahaa ihan siitä hyvästä mitä kirkko antaa meille. Haluan todellakin juhlia elämäni h-hetkiä hienoissa kirkoissa ja ihastella kulttuuria ja rakennuksia, joita kristillinen kirkko on antanut. En haluaisi jättää joulukirkkoperinnettäkään mistään hyvästä.
Maksan mielelläni vähän veroja tietäen, että lopulta nekin rahat menevät suomalaisten palkkoihin (eli työpaikkoja!)
Pidän myös siitä, että kirkko on sosiaalinen turvapaikka monille. Itse en usko koskaan saavani lohtua uskosta, mutta voin hyvin kuvitella että vaikeina hetkinä olisi mukava jutella vaikkapa papin kanssa.
En siis todellakaan ole eroamassa kirkosta ellen joudu täysin vararikkoon!