Olen siis 13-v tyttö
Osaan hoitaessa:
Harjata
Putsata kaviot
laittaa loimen
viiä tarhaan myös vähän hankalammat (=ryntäävät) hevoset
Putsata haavat soittaa tarvittaessa eläinlääkärin
osaan tunnustella jalat eli onko nesteitä yms.
Tunnista ja osaan hoitaa ähkyn (olen joutunut kävelyttämään hevosta soittamaan eläinlääkärin)
Tunnistan kaviokuumeen
osaan mitata kuumeen
ratsastaessa:
Koulussa n. HeC ja esteillä re: n. 40 cm yksittäisenä 70 cm.
Oman hevosen kanssa olisi tarkoitus valmentautua ja mahdollisesti kisata.
Tallille pääsisin väh. 5 kertaa viikossa ja aina myös ratsastaisin väh. 1 h mutta mielelään tietysi enemmän. Tiedän myös miten ruokitaan hevonen ''järkevästi''
Jotain varmasti unohtui, kyselkää!
Osaan hoitaessa:
Harjata
Putsata kaviot
laittaa loimen
viiä tarhaan myös vähän hankalammat (=ryntäävät) hevoset
Putsata haavat soittaa tarvittaessa eläinlääkärin
osaan tunnustella jalat eli onko nesteitä yms.
Tunnista ja osaan hoitaa ähkyn (olen joutunut kävelyttämään hevosta soittamaan eläinlääkärin)
Tunnistan kaviokuumeen
osaan mitata kuumeen
ratsastaessa:
Koulussa n. HeC ja esteillä re: n. 40 cm yksittäisenä 70 cm.
Oman hevosen kanssa olisi tarkoitus valmentautua ja mahdollisesti kisata.
Tallille pääsisin väh. 5 kertaa viikossa ja aina myös ratsastaisin väh. 1 h mutta mielelään tietysi enemmän. Tiedän myös miten ruokitaan hevonen ''järkevästi''
Jotain varmasti unohtui, kyselkää!
Vastaukset 14
Vanhimmat
...tarkoittaa sitä että noita kaikkia on tehtävä joka päivä,jouluna ja juhannuksena ja kesälomalla ja pakkasella(tälläviikollakin,vaikka oli aamulla -26 pakkasta). Tietysti jompikumpi vanhemmista tai kumpikin pitää olla mukana harrastuksessa. Ja hepo on oltava vähän vanhempi joka osaa jo valmiiksi jotain ja opettaa sinua. Tarvitset ruokahankinnoissa (heinänteossa)vanhempiasi ja sontakuormien kuskaamisessa ym. Onnea hankinnallesi.
Olen samaa mieltä mitä sinulle jo vastattiinkin. Muista tosiaan ottaa ensihevoseksi mieluiten vanhempi ruuna tai tamma. Silloin hevonen on jo maailmaa nähnyt ja osaa myös osaltaan olla kärsivällinen ja opettaa. Ja jos hevosella ei tule oston mukana varusteita, niin muista että ne maksaa. Yksi hyvä vaihtoehto on myös ylläpito poni tai hevonen. Muista, että vanhempiesi on hyvä olla mukana. Äläkä lähde yksin maastoon,edes vanhalla ja kiltillä hevosella, ota aina joko kävelijä tai toinen hevonen mukaan. Onnea tulevaisuuteen! :)
Minusta sä voisit saada jo oman hevosen!
Tuo on meinaan aika tarpeellista, mitä osaat ;)
Ja itsekkin käyn polleani vain 5kertaa viikossa hoitamasa.. vaikka haluisin käydä useammin, eli se on aivan hyvä määrä. :D
Ja hyvä on myös, jos osaat tarvittaessa soittaa eläinlääkärin!
Ja ruokkiminen on tärkeää! On hyvä, jos osaat ruokkia, niinkuin tuolla sanoit ''järkevästi'' :)
Ja usein myös hevosen esim. kunto ja hyvinvointi
riippuvat ruuasta. :)
Olisi myös kiva muuten tietää, minkälaista heppaa olet ajatellut :)
Ja siis että on myös hyvä ottaa huomioon se, kuinka pitkä olet, ja kuisna painava. (tämän ei ollut tarkoitus loukata!!)
-vastaisitko-
p.s. onko sinulla jo hevonen? heh..? mut jos on, voisit kertoa siitä!
Ei siis minulla vielä ole hevosta, eikä ihan lähitulevaisuudessa ole hankinnassakaan mutta näin alustavasti kyselin. Vanhempaa tosiaan olen hakemassa ja mielellään siis ruunaa, ja sellaista joka vie Minua eteenpäin. Hevonen menisi täysihoitotalliin jossa siis saisin myös apuan kaikkiin ongelmiin
ite sain hevosen 13 vuotiaana,nyt 15,ja samahevonen vieläkin(
Mun mielestä sä osaat tosi hyvin hoitaa hevosta, ja varmasti pärjäisit jopa vähän hankalemman/nuoremman hevosen kanssa, ainakin kertomuksesi perusteella. kannattaisiko kuitenkin vielä harkita ja kokeilla vaikka ylläpitohevosta tai vuokrahevosta ym?
Ei millään pahalla, mutta 13v ei ole valmis yksin huolehtimaan edes koirasta, saati niin isosta eläimestä kuin hevonen.
Hyvä että aiot kuitenkin odottaa vielä? :) Yläasteen aikana ja täysi-ikäistyttyä elämään tulee paljon aikaa vieviä asioita, jolloin oma heppa ei enää olekaan se tärkein (etkä vielä voi sanoa etteikö tämä pitäisi paikkaansa sinun kohdallasi). Silloin vastuu jäisi todennäköisemmin vanhemmillesi, ja heppa huonolle hoidolle. Eli kannattaa odottaa, alaikäiselle ei hevosta edes pitäisi myydä :)
Ainiin mutta unohtui sanomatta, että vaikutat hyvin fiksulta kuitenkin, ja osaat varmasti hoitaa hevosia :) Sitä en epäile, vaikka olenkin sitä mieltä että olet turhan nuori! Kannattaa kokeilla vuokrahevosta muuten.
T:Vanhus jo nykyään :D
13 vuotias on liian nuori hevosen omistaja.
Hevosen omistamiseen tarvitaan vastuuta ja ennen kaikkea aikaa ja kärsivällisyyttä. Olen itse 18 ja omistanut hevosen kohta 5 vuotta. Päivääkään en vaihtaisi pois, mutta olen joskus miettinyt millaista elämä olisi ollut ilman järjetöntä vastuuta ja huolia. entä kun hevosen selkä kipeytyy, etkä voi ratsastaa sillä moneen viikkoon? jaksatko silti käydä tallilla JOKA PÄIVÄ ja hoitaa hevosesi silti tunnollisesti. Omalla hevosellani meni viime huhtikuussa ruokatorvi tukkoon. Eläinlääkäri tuli paikalle ja avasi ruokatorven (350€). tämän jälkeen hevosen kaula turposi muodottomaksi eikä kukaan enää tiennyt mitä hevoselle pitäisi tehdä. lauantai yöllä tila paheni ja oli lähdettävä hevos sairaalaan. oman paikkakuntamme sairaala ei ollut auki joten jouduimme lähtemään ainoalle päivystävälle klinikalle, hyvinkäälle. olimme perillä kolmelta yöllä. Sairaalassa kaula avattiin ja sieltä valui 10 litran pämpäri täyteen mätää. hevonen toipui mutta 3 päivän sairaalareissu tuli maksamaan 2450€.
Oletko varma että 13 vuotiaana olet valmis tekemään todella töitä hevosesi kulujen kattamiseksi..
Olisiko sinun tilanteessasi parempi jatkaa käymistä hevostalleilla ja hankkia vaikka hoivohevonen ja harjoitella sen kanssa..
Toivotan onnea..
Mun mielestä sä olisit ihan sopiva hevosen omistajaksi.
Mulla on mun serkkujen kanssa puoliksi omahevonen ja oon vasta 11w.
No EI SUN PIKKU IPANAN HEVOSTA PITÄIS SAADA!!!
Toi lause karto kaiken oleellisen. sori...
TODELLAKIN kolmetoistavuotias voi olla valmis hankkimaan hevosen!! En tällä tarkoita, että jokainen joka on 13 ja ratsastanut esim vuoden ja on hoitanut vain niitä ratsastuskoulun kilttejä pullaponeja olisi valmis, mutta kolmetoistavuotias esim. 5 vuotta ratsastanut VOI hankkia hevosen. (varsinkin jos hevonen menee täyshoitotalliin!)
Kuitenkin Anni, jos perheessäsi/lähisuvussa ei ole hevosihmisiä, kannattaa kyllä harkita vielä tarkasti, ennenkuin menee tekemään mitään kauppoja - esim. Koska hevosella on luontainen tarve saada liikuntaa, ei kannata ajatella: 'kyllä ne siellä on hepan hoitanu, vaikka en ehdi tänään talille' tmv. Eli hepan pitäisi saada muutakin liikutusta kuin tarhassa oleilua.. Mutta varmasti pärjäät ainakin jonkun luotettavan hevosen kanssa, joka osaa opettaa sinua. Älä siis hanki vain puoliksi koulutettua ex-ravuri lämminveristä vaan osta vanhempi opetusmestari. Ja jos perheelläsi ei ole varaa kalliiseempaan hevoseen kuin halpaan lämppäriin, jätä mieluummin ostamatta. Toivottavasti sinulla on kuitenkin kokemusta muistakin kuin kilteistä pikkuponeista?! On tärkeää osata ratsastaa monenlaisilla hevosilla, ja toivottavasti hankitkin kokemusta ainakin hoitohevosen kautta jos et osta omaa :)
Onnea hevosen hankintaan!
mielestäni olet valmis. itse olen yksitoista ja saan pian hevosen mutta äiti kyllä auttas mua ja se meniski yhen tutun tallille mutta sekin on pointti että se jonne hevonen menisi olisi täys hoitotalli olet valmis.
Täysihoitotallilla tietenkin saat apua, mutta silti vielä odottelesin vielä... Itse olen ratsastanut enemmän, osaaan enemmän hoitojuttuja ja olen itseasiassa pari vuotta vanhempikin, enkä vielä hevosta hankkisi. Kysymys ei ole aina myöskään aina taidoista - kiinnostus, aika? Yläaste on se vaihe, kun heppainnostus helposti hiipuu ja on alettava tekemään enemmän hommia numeroiden saavuttamiseksi. Jos menet vielä lukioon niin... Hanki eka ylläpitohevonen pitkällä, vuoden tai parin sopimuksella?