Suomalaisten lemmikki

olentoistamielta

Uuden vastaavan käsikirjoittan mielestä kotikadun pitää olla "edellä aikaansa". Voi vee mitä B*llshittiä. Jos vanhassa formaatissa oli jotain vikaa niin minkähän takia se on liimannut suomalaiset ruudun ääreen joka torstai? Sarja oli ennen uskottava, elämää lähellä, ehkäpä pikkuisen idyllimäinen. Nyt se todella jotain salattujen elämien kakkosversio. Jossa paneminen on pääteema.
Kohta luovutan ja alan seuraamaan emmerdalea.

4

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kanssasi...

      Kotikadun viehätys oli ennen nimenomaan siinä, että se käsitteli vaikeitakin asioita uskottavalla tavalla ja elämänläheisesti. Nykyisestä Kotikadusta ei voi sanoa samaa. Tämmöistä puppua ei kukaan entinen sarjan ystävä pitkään katso. Jos saavat salkkarien ja muiden huuhaasarjojen katsojista televisioiden eteen uutta väkeä, niin katsojaluvut voivat säilyä. Muuten on edessä iso romahdus.

      • Ylellä helppoa

        Yle kun ei ole kaupallinen kanava vaan rahastaa tv-luvilla, ne voi tehdä mitä huvittaa - ja se näkyy. Maikkarilla tai nelosella katsojamäärät on se, millä myydään mainoksia. Ihan sama kuin lehtien lukijamäärät ja -laatu.

        Ja joku pelle palkataan sinne suoraan Salkkareista tuomaan traditiota nykypäivään. Varmaan on ollut myös uudistamisen tarvetta, mutta ei "yli yön" voi pistää uskottavia roolihahmoja silppuriin ja tuottaa jotain uskomatonta paskaa.

        On totta, että uusiakin katsojia voi tulla sieltä "Kauniit ja rohkeat" -osastolta. Mutta ne nyt on suhteellisen aivotonta jengiä. Ja btw. kuvaustyylikin on ihan identtinen.


    • vaan hienoa

      että saatiin Kotikatuunkin taas mielenkiintoa parin todella flegmaattisen vuoden jälkeen. Nyt sarjaa seuraa taas ilolla ja mielenkiinnolla. Hyvä hyvä....

    • Seife

      Niin, ei osaa Salattujen elämien kirjoittaja muuta tehdä kuin saippuaa. Ihmetyttää miksi Kotikatuakin ollaan muuttamassa tähän suuntaan, sehän on nykyisin kuin salkkareita katsoisi. Näitä saippuasarjoja on jo vaikka kuinka niitä varten jotka niistä tykkäävät, miksi viimeinen pitkä laatusarjakin piti mennä muuttamaan sellaiseksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      284
      4755
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      51
      2963
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      971
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    Aihe