Suomalaisten lemmikki

olentoistamielta

Uuden vastaavan käsikirjoittan mielestä kotikadun pitää olla "edellä aikaansa". Voi vee mitä B*llshittiä. Jos vanhassa formaatissa oli jotain vikaa niin minkähän takia se on liimannut suomalaiset ruudun ääreen joka torstai? Sarja oli ennen uskottava, elämää lähellä, ehkäpä pikkuisen idyllimäinen. Nyt se todella jotain salattujen elämien kakkosversio. Jossa paneminen on pääteema.
Kohta luovutan ja alan seuraamaan emmerdalea.

4

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kanssasi...

      Kotikadun viehätys oli ennen nimenomaan siinä, että se käsitteli vaikeitakin asioita uskottavalla tavalla ja elämänläheisesti. Nykyisestä Kotikadusta ei voi sanoa samaa. Tämmöistä puppua ei kukaan entinen sarjan ystävä pitkään katso. Jos saavat salkkarien ja muiden huuhaasarjojen katsojista televisioiden eteen uutta väkeä, niin katsojaluvut voivat säilyä. Muuten on edessä iso romahdus.

      • Ylellä helppoa

        Yle kun ei ole kaupallinen kanava vaan rahastaa tv-luvilla, ne voi tehdä mitä huvittaa - ja se näkyy. Maikkarilla tai nelosella katsojamäärät on se, millä myydään mainoksia. Ihan sama kuin lehtien lukijamäärät ja -laatu.

        Ja joku pelle palkataan sinne suoraan Salkkareista tuomaan traditiota nykypäivään. Varmaan on ollut myös uudistamisen tarvetta, mutta ei "yli yön" voi pistää uskottavia roolihahmoja silppuriin ja tuottaa jotain uskomatonta paskaa.

        On totta, että uusiakin katsojia voi tulla sieltä "Kauniit ja rohkeat" -osastolta. Mutta ne nyt on suhteellisen aivotonta jengiä. Ja btw. kuvaustyylikin on ihan identtinen.


    • vaan hienoa

      että saatiin Kotikatuunkin taas mielenkiintoa parin todella flegmaattisen vuoden jälkeen. Nyt sarjaa seuraa taas ilolla ja mielenkiinnolla. Hyvä hyvä....

    • Seife

      Niin, ei osaa Salattujen elämien kirjoittaja muuta tehdä kuin saippuaa. Ihmetyttää miksi Kotikatuakin ollaan muuttamassa tähän suuntaan, sehän on nykyisin kuin salkkareita katsoisi. Näitä saippuasarjoja on jo vaikka kuinka niitä varten jotka niistä tykkäävät, miksi viimeinen pitkä laatusarjakin piti mennä muuttamaan sellaiseksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22512
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      89
      9737
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      50
      7677
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      93
      6459
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6186
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      62
      5767
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      53
      5259
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      50
      5175
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      120
      4832
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4519
    Aihe