28 vuotta Ranskan muukalaislegioonassa palvellut suomalaisukko on kotiutunut hiljattain. Hiukan kovempi ukko siis kyseessä. Pitää tilaisuuden klo 16.30 kirjakaupassa Helsingin Aleksanterinkadulla perjantaina 28.11.
Legioonalainen Stadissa
kova heppu
8801
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tyhmä pitää olla ainakin jos siel nii pitkään "viihtyy"....kovuudesta en tiedä, 1 elämä ja sen viettää tollasessa paskassa nii hohhoi
Kannattaa käydä tsekkaamassa.
Ei turhan usein ole tavattavissa, ja vielä Suomessa.
Suomi kun on pehmeiden arvojen & isien maa ?
Ei vois vähempää kiinnostaa. Joku, joka ei muuhun kelvannut (tappeli kai liikaa, ettei päässyt poliisiksi tai portsariksi), niin päätti lähteä ja meni legioonaan.
Nyt se sitten palaa sankarina? Miksi? Mä nään ihna saman, kuin joku olis ollu kalatehtaassa ikänsä töissä. Yhtä sankari!!!
Minustakin kalatehtaan väestä puhutaan aivan liikaa pas...
Hyvä että otit esille.
köyhät eivät pääse pelkästään saadakseen ruokaa ja vaatteita, väkivaltaisuutta ei saa olla, valehtelusta saa hylätyn jne. Eli siihen armeijaan ei oteta väärällä asenteella lähteviä, heikkoja eikä väkivaltaisia. Näin luin eräältä nettisivulta, mutta en tiedä. on kuitenkin hyvä, että ne miehet, jotka ovat rintamalla ovat sekä fyysisesti, että psyykkisesti riittävän vahvoja ja järkeviä.
Onko kovempi kuin TONY HALME ?
Hänkin oli ulkomailla ja puhuu 6 kieltä, kiitos tämän maailman 18 vuotisen kiertämisen.
Aleksandr Karelin vääntäisi Tony Halmeen solmuun muutamassa sekunnissa. Sillä Karelin on oikea painija eikä mikään leikkipainija.
Karelin on myös siitä hieno mies, että hän ei tarvitse ampuma-aseita ja huumeita egonsa pönkittämiseen.
Oliko tämä se Siperian Karhu ?
Kova oli kaveri, mutta eikö hän ollut Siperiasta kotoisin ?