Olisin lähitulevaisuudessa kiinnostunut pistämään pystyyn oman yrotyksen kaverini kanssa ja olisi hyvä ehkä käydä jonkinmoinen kurssi/tutkinto. Netistä löytyneiden tietojen mukaan parhain vaihtoehto on markkinointi-instituutin yrittäjän ammattitutkinto? Onko käyneitä/kokemuksia? Tai hyviä tutkintopaikkoja muualla? Kaikki tieto yrittäjäkursseista tai tutkinnosta on tervetulluttta.
Yrittäjän ammattitutkinto
8
4245
Vastaukset
- koopeaöl
Muuta sanottavaa tähän ei ole, kuin että kohta on kaverisi entinen.
- TuttuVirsi
Ed. kommentti on suomalaisen melankolian ja pessimismin helmi. Aloittaja kysyy yrittäjäkurssista niin kommentoija löytää kysymyksestä tosin eri aiheeseen liittyen negatiivisen näkemyksen.
- osaamislaji jonka voi oppia
Yrittäjyydessä ehkä keskeisimpiä asioita on halu menestyä , halu päästä eteenpäin ja halu voittaa vaikeudet. Tämä kaikki vaatii oikeaa yrittäjä kipinää ja oikeaa yrittäjäasennetta.
On kuitenkin niin, että vain harvat saavat nämä taidot syntymälahjana. Kaiken voi oppia lukemalla esim menestyskirjallisuutta ja käymällä erilaisia yritysvalmennus kursseja. Yritystä ei kuitenkaan rakenneta titteleillä eikä tutkinnolla vaan osaamisella. Se myös aloitetaan ns. "umpihankeen" ja "kädet pystyssä". Taito menestyä syntyy kun osaa laskea kädet alas ja ryhtyy töihin.
Se että hakee ja keskittyy siihen infoon, joka tukee omaa yrittäjä uraa ja menestymistä, on kaiken a&o. Maailmalta löytyy paljon negatiivistäkin tietoa. Koulutuksen tarkoitus on kehittää itsestä päätöksentekijä ja vastuunkantaja, joka ei kaadu ensimmäiseen esteeseen vaan pystyy jatkamaan vaikeuksista huolimatta. Oma yritys on pystyssä juuri niin kauan kuin itse uskoo itseensä ja omiin mahdollisuuksiin. Millaista yritystä suunnittelet?Ei kannata ottaa oppia kantapään kautta. Ja yrittäjän valinnoissa on aina enemmän tai vähemmän mukana raha.
Menestyvä yritys on harvoin onnen kantamoinen.
Kun perustyöt tekee kunnolla, tarkoittaa yrittäjäkursseja, syventymistä ja opiskelua, on se satsaus koko yrittäjäuralle.
Itse lykkäsin yrityksen perustamista puolella vuodella, vaikka into oli kova ja kiire tulenpalava.
Kävin yrittäjäkurssin juuri mainitsemassasi markkinointi instit. Lisäksi kolusin uusyrityskeskukset ym. (googleta). Välillä tuntui nuijalta ja luulin jopa tulevani liian viisaaksi.
Mutta enpä ole katunut, kyllä ovat opit monesti olleet tarpeen myöhemmin.
- Kujala2
Nykypäivänä pystyy myös tekemään yrittäjän ammattitutkintoja suoraan verkossa. Esimerkiks Intotalo tarjoaa kyseisiä kursseja: http://www.intotalo.com/yrittajan-ammattitutkinto-hae-mukaan/
Yleensä sitä pääsee helpommin, että joku opastaa sinut näissä asioissa vauhtiin, kun oppisit asiat kantapään kautta. Toki sekin on vaihtoehto. - soronoo8
Yrittäjäkurssi käyty, oli ihan ok.
Opettele myös talous, ilman sitä et pärjää. - Ei-takaa-mitään
Veljen vaimo toimi aktiivisena työaikanansa useissa yrityksissä osastopäällikkönä, markkinointipäällikkönä ja myyntiojohtajana. Noususuuntainen urakehitys kaikkialla.
Aikuisiällä 40 v. jälkeen suoritti sitten työn ohessa vielä merkonomitutkinnon ja yrittäjätutkinnon. Alkoi sitten hyvin tuntemalleen alalle, maahantyontiin liittyvälle alalle yrittäjksi.
Mutta, mutta, eipä se oma yritystoiminta sitten syystä tai toisesta luonnannut yhtään. Ei vaikka minäkin sivusta taloudellisesti ja toimitilaa veoituksetta antamalla auttelin. Yrittäjätutkinnostakaan ei ollut mitään apua, kun oli firma vaan pakko lopettaa vajaan 2 v. yrittämisen jälkeen.
Edes yrittäjätutkinto tai mikään muukaan tutkinto ei auta, jos joku (tuntematon?..) osa yrittäjyydestä vaan siltä vetäjältä puuttuu.- wertyuiopiuytr
Se menee niin päin, jos on tutkinto- ja koulukeskeinen ihminen, niin yrittäjyys ei sellaiselle välttämättä sovi. Yrittäjyyteen kun kuuluu itsenäinen toiminta, myös tiedon hakemisessa ja asioiden selvittämisessä, voi myös olla, että sellainen ihminen ei ole riittävän itsenäinen ja rohkea oman tien kulkija. Parhaimmat lähtökohdat saa, jos on alussa neuvojana joku pitkään yrittäjänä toiminut henkilö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654180
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463969Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363472Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162883Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342719En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102124IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121216Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006