Olisin lähitulevaisuudessa kiinnostunut pistämään pystyyn oman yrotyksen kaverini kanssa ja olisi hyvä ehkä käydä jonkinmoinen kurssi/tutkinto. Netistä löytyneiden tietojen mukaan parhain vaihtoehto on markkinointi-instituutin yrittäjän ammattitutkinto? Onko käyneitä/kokemuksia? Tai hyviä tutkintopaikkoja muualla? Kaikki tieto yrittäjäkursseista tai tutkinnosta on tervetulluttta.
Yrittäjän ammattitutkinto
8
4622
Vastaukset
- koopeaöl
Muuta sanottavaa tähän ei ole, kuin että kohta on kaverisi entinen.
- TuttuVirsi
Ed. kommentti on suomalaisen melankolian ja pessimismin helmi. Aloittaja kysyy yrittäjäkurssista niin kommentoija löytää kysymyksestä tosin eri aiheeseen liittyen negatiivisen näkemyksen.
- osaamislaji jonka voi oppia
Yrittäjyydessä ehkä keskeisimpiä asioita on halu menestyä , halu päästä eteenpäin ja halu voittaa vaikeudet. Tämä kaikki vaatii oikeaa yrittäjä kipinää ja oikeaa yrittäjäasennetta.
On kuitenkin niin, että vain harvat saavat nämä taidot syntymälahjana. Kaiken voi oppia lukemalla esim menestyskirjallisuutta ja käymällä erilaisia yritysvalmennus kursseja. Yritystä ei kuitenkaan rakenneta titteleillä eikä tutkinnolla vaan osaamisella. Se myös aloitetaan ns. "umpihankeen" ja "kädet pystyssä". Taito menestyä syntyy kun osaa laskea kädet alas ja ryhtyy töihin.
Se että hakee ja keskittyy siihen infoon, joka tukee omaa yrittäjä uraa ja menestymistä, on kaiken a&o. Maailmalta löytyy paljon negatiivistäkin tietoa. Koulutuksen tarkoitus on kehittää itsestä päätöksentekijä ja vastuunkantaja, joka ei kaadu ensimmäiseen esteeseen vaan pystyy jatkamaan vaikeuksista huolimatta. Oma yritys on pystyssä juuri niin kauan kuin itse uskoo itseensä ja omiin mahdollisuuksiin. Millaista yritystä suunnittelet?Ei kannata ottaa oppia kantapään kautta. Ja yrittäjän valinnoissa on aina enemmän tai vähemmän mukana raha.
Menestyvä yritys on harvoin onnen kantamoinen.
Kun perustyöt tekee kunnolla, tarkoittaa yrittäjäkursseja, syventymistä ja opiskelua, on se satsaus koko yrittäjäuralle.
Itse lykkäsin yrityksen perustamista puolella vuodella, vaikka into oli kova ja kiire tulenpalava.
Kävin yrittäjäkurssin juuri mainitsemassasi markkinointi instit. Lisäksi kolusin uusyrityskeskukset ym. (googleta). Välillä tuntui nuijalta ja luulin jopa tulevani liian viisaaksi.
Mutta enpä ole katunut, kyllä ovat opit monesti olleet tarpeen myöhemmin.
- Kujala2
Nykypäivänä pystyy myös tekemään yrittäjän ammattitutkintoja suoraan verkossa. Esimerkiks Intotalo tarjoaa kyseisiä kursseja: http://www.intotalo.com/yrittajan-ammattitutkinto-hae-mukaan/
Yleensä sitä pääsee helpommin, että joku opastaa sinut näissä asioissa vauhtiin, kun oppisit asiat kantapään kautta. Toki sekin on vaihtoehto. - soronoo8
Yrittäjäkurssi käyty, oli ihan ok.
Opettele myös talous, ilman sitä et pärjää. - Ei-takaa-mitään
Veljen vaimo toimi aktiivisena työaikanansa useissa yrityksissä osastopäällikkönä, markkinointipäällikkönä ja myyntiojohtajana. Noususuuntainen urakehitys kaikkialla.
Aikuisiällä 40 v. jälkeen suoritti sitten työn ohessa vielä merkonomitutkinnon ja yrittäjätutkinnon. Alkoi sitten hyvin tuntemalleen alalle, maahantyontiin liittyvälle alalle yrittäjksi.
Mutta, mutta, eipä se oma yritystoiminta sitten syystä tai toisesta luonnannut yhtään. Ei vaikka minäkin sivusta taloudellisesti ja toimitilaa veoituksetta antamalla auttelin. Yrittäjätutkinnostakaan ei ollut mitään apua, kun oli firma vaan pakko lopettaa vajaan 2 v. yrittämisen jälkeen.
Edes yrittäjätutkinto tai mikään muukaan tutkinto ei auta, jos joku (tuntematon?..) osa yrittäjyydestä vaan siltä vetäjältä puuttuu.- wertyuiopiuytr
Se menee niin päin, jos on tutkinto- ja koulukeskeinen ihminen, niin yrittäjyys ei sellaiselle välttämättä sovi. Yrittäjyyteen kun kuuluu itsenäinen toiminta, myös tiedon hakemisessa ja asioiden selvittämisessä, voi myös olla, että sellainen ihminen ei ole riittävän itsenäinen ja rohkea oman tien kulkija. Parhaimmat lähtökohdat saa, jos on alussa neuvojana joku pitkään yrittäjänä toiminut henkilö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362769Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs182587100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es432278Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201871Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo381582Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa511555- 381483
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä251363- 281204
- 261151