Päivätasolla -64 %. Helmikuu on kuukausitasolla -58 %.
Alkuvuodesta, kun - ainakin väliaikainen - eroamisen vähentyminen ilmeni, täällä heti joku kirjoitti, että tänä vuonna tulee eroja 70 tuhatta eikä hänen mukaan kyse ole ennusteesta vaan faktasta. Yleensä joku toinen löi pöytään sen jälkeen faktana ainakin 100 tuhannen eroamisen. Eroamisen vähenemisen myötä keskusteluntaso on noussut ellei ota huomioon aivoripulia sairastavia.
Alkuvuodesta, kun - ainakin väliaikainen - eroamisen vähentyminen ilmeni, täällä heti joku kirjoitti, että tänä vuonna tulee eroja 70 tuhatta eikä hänen mukaan kyse ole ennusteesta vaan faktasta. Yleensä joku toinen löi pöytään sen jälkeen faktana ainakin 100 tuhannen eroamisen. Eroamisen vähenemisen myötä keskusteluntaso on noussut ellei ota huomioon aivoripulia sairastavia.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ihmisiä eroaa kirkosta.
liittyy kirkkoon, nyt heitä on muutama päivänä jopa enemmän kuin kirkosta eroajia...
Pörssiyhtiötkään eivät laske tulosta vaan "tuloksen ennen kertaluontoisia eriä". Taitaa olla lakisääteinenkin tämä laskentatapa.
100,000. eroajan piikkiin vertaaminen on kertaluontoisten erien unohtamiseen verrattava asia.
Viikon hiljaisin päivä ja vuosi sitten +200 päivä aiheutti yli 80 % alennuksen.
"100,000. eroajan piikkiin vertaaminen on kertaluontoisten erien unohtamiseen verrattava asia."
Hyvin keksitty. Samalla tavalla poikkeuksellisen suuria päiviä hehkutetaan, jotta eroaminen kiihtyisi. Suurten pudotusten tuominen esille (toivottavasti) vähentää yli-innokasta eri tavalla ajattelevien mollaamista. (täällähän keskustelee moni, joka ei pärjää ateistipalstalla).
Kaikessa toiminnassa on hyviä ja huonoja päiviä. Huonoimpina meinaa puhti loppua. Muuten sisärsivunne etusivulla on vielä "Väestörekisterikeskuksen ennakkotietojen mukaan vuonna 2008 kirkosta erosi 48 268 henkilöä. Kirkkoon liittyi 11 156 henkilöä." :-)
ovat väistämättömiä.
Ilmeisesti kuitenkin uskontoloinen elää niin vahvasti että taikauskoa sinänsä ei uhkaa lyhyellä tähtäimellä mikään, uskontojen kohtalo on muuttua mytologiaksi.
Kannattaa kuitenkin muistaa että tällä vuosituhannella vain muutama kymmenentuhatta ihmistä on liittynyt ev-lut lahkoon omasta tahdostaan.
"taikauskojen kuolemat ovat väistämättömiä."
Taikauskoa on yhtä paljon ateistien keskuudessa kuin uskovaisten keskuudessa. Näin varmaan väität viimeisellä tuomiollakin :-)
"Kannattaa kuitenkin muistaa että tällä vuosituhannella vain muutama kymmenentuhatta ihmistä on liittynyt ev-lut lahkoon omasta tahdostaan."
Jos nyt kuitenkin muutama miljoona. Luterilaisuus leviää Afrikassa nopeasti.
Nykyään ei ole muotia liittyä. Kuinka moni on liittynyt VA-liittoon?
Vuosi sitten eroja oli 149. Tänään on jo 47 eroa kasassa, joten paljon pitäisi erota viimeisen parin tunnin aikana.
"Ilmeisesti kuitenkin uskontoloinen elää niin vahvasti että taikauskoa sinänsä ei uhkaa lyhyellä tähtäimellä mikään, uskontojen kohtalo on muuttua mytologiaksi."
Samaa aikaa kun uskovaiset vähenee tulee ateisteista yhä uskovaisempia ja taikausko rehottaa heidän keskuudessa yhtä voimakkaana kuin uskovaisten.
Yksittäiset taikauskot ovat kadonneet ja uusia tullut tilalle, saman kohtalon kokee myös suhteellisen nuori taikausko, krisselismi.
Esimerkiksi ev-lut lahkon jäsenistä vain n. 6% uskoo kuten lahko opettaa, kertoo heidän propagandakeskuksensa julkaisema tutkimus.
Sinänsä siinä olet oikeassa että afrikassa krisselismi leviää nopeasti, kun se suomessa on jo miltei kuollut, valtaosa uskovaisista on rakentanut itselleen raamatusta poikeeavan jumala/jumaluuden, vaikka tapajäseninä lahkossa roikkuvatkin.
Mitä se krisselismin leviäminen sitten siellä afrikassa on kuin juuri sitä että yksi taikausko korvataan toisella, ensinmainitun muuttuessa pikkuhiljaa mytologiaksi?
Ainoa keino kierteen katkaisemiseksi on lisätä koulutustasoa, etenkin naisten. Se on eräs parhaista keinoista auttaa ihmisiä, samalla heille ymmärrys siitä että väkivaltauskonnoilla heitä vain hyväksikäytetään, kasvaa.
"Taikauskoa on yhtä paljon ateistien keskuudessa kuin uskovaisten keskuudessa."
Tutkimusten mukaan ei, uskovaisuus korreloi myös muiden perusteettomien uskomusten kanssa.
" Näin varmaan väität viimeisellä tuomiollakin :-)"
Siinäkin yksi perusteeton uskomus: "viimeinen tuomio".
"Jos nyt kuitenkin muutama miljoona. Luterilaisuus leviää Afrikassa nopeasti."
Olemmeko Afrikassa? Emme. Sivistys on taikauskojen tuho, ja se leviää Afrikassa huomattavasti hitaammin kuin uskonnot ja muut kulkutaudit.
"Samaa aikaa kun uskovaiset vähenee tulee ateisteista yhä uskovaisempia ja taikausko rehottaa heidän keskuudessa yhtä voimakkaana kuin uskovaisten."
Millainen usko tuo "ateistit ovat taikauskoisia"-usko oikein on? Tutkimusten mukaan korkea uskonnollisuus korreloi myös taikauskoisuuden kanssa.