Onko kenelläkään tietoa/kokemuta, että onko 2.vaihetta mahdollita suorittaa osissa? Itselläni on n 1v tyttö, eikä hän ole ollut hoidossa ja on aika äidin perään, joten tiedän,että koko päivän kestävä 2.vaiheen suorittaminen on todella hankalaa. Olisiko jotain nopeampaa keinoa tai voisiko itä esim. jakaa useammalle eri päiville?
2.vaihe: onko mahdollista?
Äityli pulassa
211595
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Sen perusteella joku vois jotain tietää/kertoa.
Ai niin, kysyit onko mahdollista. On se.
Voit myös kerran hakea poliisilta jatkoa 2-vaiheen suorittamiseen.
Ilman erityistä syytä
Siis Akaan Toijalassa asun ja olen kyllä jo hakenut jatkoa jota on vielä vuoden verran jäljellä.
Niin hae taas 2v jatkoaikaa siihen lyhytaikaisen korttiin, maksaa yhteensä 72,5€ (ajokorttilupa 60€ ja uusi kortti 12,5€)
Turhaa ilkeillä raukalle tollalailla. Poliisi ei enää anna lykkäystä, ilman että että hakija joutuu suorittamaan uuden teoria- ja ajokokeeen.
II-vaihe on erilainen joka autokoulussa. Yhtä yleistä on se, että rata ja teoriat ovat samana päivänä, kuin se, että ne ovat peräkkäisinä päivinä. Ja kunhan arvioiva ajo ja rata-ajo on suoritettu, voit käydä teoriatunnit vaikka pari kuukautta myöhemmän kurssin mukana.
Asia selviää käymällä autokoulussa tai soittamalla sinne.
Vaikka etunimeni onkin Kristiina, ei minua silti ole kukaan koskaa Kikiksi sanonut, ainakaan minun kuullen...
Ja virallinen ohje meille sanoo näin:
"Kuljettajantutkinto uuden lyhytaikaisen ajokortin
saamiseksi
Esimerkki 1
Lyhytaikainen ajokortti mennyt vanhaksi alle 6kk
• Ajo-oikeus päättynyt
• Poliisi voi myöntää uuden lyhytaikaisen kortin ilman
kuljettajantutkintoa
• Toisen vaiheen koulutukseen voi osallistua heti"
Eli asemalle vaan mukaan selvitys, miksi ei ole voitu suorittaa kakkosvaihetta, ja asia sillä selvä
Toki jos ollut esim ajokiellossa, tai kortti mennyt vanhaksi yli 6kk sitten, tai ei muuten vaan ole pätevää syytä kakkosvaiheen käymättä jättämiseen, tulee uusi tutkinto
Sanoo että uutta lyhytaikaista korttia eisaa myöntää ilman pätevää syytä.(esim.sairaus,ulkomailla olo.jne,mutta esim.rahattomuus ei ole syy).Se että kaikki virkailijat eivät tottele ohjeistusta onkin sitten eri juttu.
Tuon virallisen ohjeistuksen, siis VIRALLISEN, jossa sanotaan että esim todistettava taloudellinen tilanne ei kelpaa syyksi.
Ja virallinen tiedota ei sitten ole sanomalehden tai keskustelupalstan juttu
huijauksesi paistaa läpi kuin, ...sanonko mikä?
Noita samoja lainauksia olet tänne viljellyt ennekin, mutta kun lapseparka nuo poliisisetien ohjeet vanhenivat 1.1.2009.
Mitä tyydytystä saat tuollaisesta valehtelusta ja totuuden vääristelystä? Kai nyt edes yksi niistä sadoista uusiin tutkintoihin määrätyistä olis saanut tänäkin vuonna jatkoa sille välivauheen kortille, jos se onnistuisi. Mutta ei. Poliisilaitos lähettää heidät jokaisen uuteen teoriakokeeseen ja lainaamaan autokoulun autoa ajokoetta varten.
poliisin tai AKE:n nettisivut, ni käväseppä sielä ennenkun rupeet uhoomaan.
http://www.ake.fi/NR/rdonlyres/2B7A092C-E873-493A-A307-E3538DC25A6B/0/Toimistokoulutus2007.pdf
Siellähän se totuus on, johan sen kerroit.
Tosin ei toi sivu ole tarkoitettu "tavallisten tallaajien" silmille.
Mutta tosiaan, lue sivu 31 oikeen huolella läpi...
Miten hauskaa äiti/poliisi , että laitoit ihan tuon SAMAN linkin kuin kiki noin vuosi sitten!!
Mikä yhteensattuma?!
Huomauttaisin kuitenkin, että laitapa seuraavaksi linkki, joka ei VANHENTUNUT 1.1.2009.
Jos et huomannut linkkisi oli kaksi vuotta vanha.
Linkki viralliseen tiedotteeseen, joka on voimassa, ja jossa kerrotaan että jatkaoikaa ei myönnetä ilman tutkintoja...
virallinen, mutta ainakin tampereella on ollut jo vuoden tämä käytäntö ettei jatkoja ole enään myönnetty.
lisäksi jos tuon luet niin ehkäpä et enään vänkää.
http://www.youngdrivers.fi/autokoulu.php?kaupunki=tampere&id=102
**HUOMIO:POLIISIN UUDEN KÄYTÄNNÖN MUKAAN PIMEÄ 2.VAIHE SUORITETTAVA KAHDEN VUOPDEN KULUESSA KORTIN SAAMISESTA.
MUUTEN UUSI AJOKORTTILUPAMAKSU,TEORIA-JA AJOKOE**
Eli ainut virallinen dokumentti joka löytyi kertoi että uuden kortin voi saada ilman tutkintoja.
Ja kuten aijemmin kerroin jo, niin virallinen tiedote ei ole esim lehtijuttu, tai keskustelupalstan viesti... eikä kyllä omaa etuaan tavoitteleva autokoulukaan se virallinen lähde ole...
Joten koitapas uusiksi
vähän yksinkertainen vai miksi asia ei mene sulle päähän.
ensinnäkin linkittämässäsi aken jutussa lukee että poliisi VOI myöntää, ja mikään pakkohan poliisin ei ole ollut myöntää yhtään mitään, vaan tuo on suositus.
toisekseen kuten sanoin, niin tampereen poliisi on ottanut kannan että jatkoja ei enään myönnetä vaan passitetaan ihminen uusiin tutkintoihin.
tätä on esim.nokialla harrastettu jo useamman vuoden.
jos vielä haluat vängätä niin siittä vaan mutta suosittelisin ensin soittelemaan kierroksen poliisiasemia lävitse ja ottamaan asiasta selvää ennenkuin lisää jaat väärää tietoa täällä
Jyväskylässä :)
Koska virallinen ohje kertoo sen miten asia on...
Ja sitä totuutta ei tosiaan kerro yksi poliisi, ei sinä, eikä lehtijutut...
virallinen ohje..koska et selvästikkään pysty ymmärtämään lukemaasi ja et myöskään suostu ottamaan asioista selvää niin osaltani jätän tämän vänkäyksen tähän koska se ei johda mihinkään.
ole vaan siinä luulossa että tuo sun "virallinen ohje" on totuus
Toinen virallinen ohje, siis VIRALLINEN, jossa kerrotaan, että ei enää myönnetä jatkoaikaa ilman tutkintoa, pystytkö siihen?