Miks' me täällä

...ollaan vaan hiljaa ja tyhmiä?
Porvarihallitukset ympäri maailmaa pannaan vaihtoon, ovat töpeksineet!!!

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200902219126566_ul.shtml

Niin ne täälläkin töpeksivät ja raskaasti, mutta mekö ollaan vaan tyytyväisiä?
EI HELEVETTI, KANNETAAN NE PIHALLE EDUSKUNNASTA!!
ENNENKIN ON TEHTY NIIN, JOPA TÄÄLLÄ SUOMESSA!!
172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Että ei ihan vielä kehdattu julkistaa ja toteuttaa;

"Sosiaaliturvauudistusta pohtiva Sata-komitea on tehnyt työtään SALASSA julkisuudelta yli vuoden, koska Matti Vanhasen ihanneyhteiskunnassa keskeneräisiä asioita ei sovi kritisoida ennenkuin ne on valmiiksi PÄÄTETTY.

Muutoksista merkittävin koskee ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa. Työtön on oikeutettu ansiosidonnaiseen, kun on ollut töissä vähintään 10 kuukautta ennen työttömäksi jäämistään ja kuulunut yhtä kauan oman alansa työttömyyskassaan.

Komitea esittää ansiosidonnaisen työttömyyspäivärahan kestoa lyhennettäväksi Elinkeinoelämän keskusliiton ehdotuksen mukaisesti. KESKUSTA ja KOKOOMUS kannattavat ehdotusta.

SUUNNITELMA ON ENNENKUULUMATTOMAN RÖYHKEÄ SIKSI, ETTÄ SE KOSKISI VAIN NUORIA.

Työttömistä nuorista suurin osa elää nytkin vain toimeentulotuella tai Kelan maksamalla niukalla peruspäivärahalla. Nuorten työttömyysjaksot ovat lisäksi muita ikäryhmiä lyhyempiä.

Sata-komitea haluaa kuitenkin harventaa sitä vähäistä joukkoa, joka on kovalla työllä päässyt kiinni hieman korkeampaan ansiosidonnaiseen päivärahaan. Komitean keppi kurittaa vain niitä nuoria, jotka ovat ahertaneet oman alansa tutkinnon tai keränneet merkittävästi työkokemusta ennen työttömyyttään.

Vuosi sitten työministeriö yritti ajaa läpi matalapalkkatukea alle 26-vuotiaille työntekijöille. Matalapalkkatuki oli OECD:n päämajassa hautunut epälooginen idea, jossa valtio olisi maksanut yrityksille tukea nuorten työllistämiseen huonosti palkatuille aloille.

Matalapalkkatukea perusteltiin muun muassa siten, että se loisi "uusia palveluammatteja" -kuten ostoskassien pakkaajia, tarjottimien plokkareita ja muita sopivan vähäpätöisiltä kuulostavia hommia, joista nuorille ei tarvitsisi edes maksaa kunnolla.(ja tähänhän sitä maisterintutkintoa tarvitaan)

Hallitusohjelmaan kuulunut hanke haudattiin TOISTAISEKSI siihen kohdistuneen kritiikin vuoksi.

Valmistuttuaan jokainen haluaa töihin, samoin suurimmalla osalla iäkkäitä on halu olla töissä eläkeikään asti - vaikka kokoomuksen ja keskustan taholta on viestitty, että työttömyys ikäänkuin olisi nykytilassakin "itseaiheutettu".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomessa... kirjoitti:

...ollaan vaan hiljaa ja tyhmiä?
Porvarihallitukset ympäri maailmaa pannaan vaihtoon, ovat töpeksineet!!!

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200902219126566_ul.shtml

Niin ne täälläkin töpeksivät ja raskaasti, mutta mekö ollaan vaan tyytyväisiä?
EI HELEVETTI, KANNETAAN NE PIHALLE EDUSKUNNASTA!!
ENNENKIN ON TEHTY NIIN, JOPA TÄÄLLÄ SUOMESSA!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu