tarve on suuri lamaannuttajien jälkeen
JUTTAA odotetaan pääministeriksi
kansan ymmärtjä
9238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1642718
Suomen kansa!
Nyt olet kuule erhtynyt. SDP vaihtaa kesällä puheenjohtajansa.
Jutta on näyttönsä näyttänyt ja kesällä Jutta saa väistyä Tuomiojan tieltä.
No, Tuomioja jatkaa puolueen kannatuksen pienentymistä, mutta vauhti hidastuu selvästi.
(leikkaa talteen niin voit tarkistaa syksyllä, kuka oli oikeassa)
vallan ja alkaa hoitaa kansan asioita
Annahan olla, Jyrkillä sitä vasta kysyntää onkin.
Kansa alkaa jo henkisesti valmistautua vuoden 2011 ek-vaaleihin.
Nykyinen vaalikausi on puolessa välissä ja monenlaisten "tarkistusten" paikka. Nyt sitten pitää kerätä ilmaa siipien alle,jotta tuleva ek-vaalikampanja onnistuu niin puolueelta kuin yksittäisiltä ehdokkailtakin.
Kansa pitää jo tässä vaiheessa itsestään selvänä Jyrki Kataisen pääministeriyttä - ja hyvät valmiudet hänellä siihen tehtävään onkin. Kehittyy koko ajan. Jyrki sitten avustajineen valitsee sopivan hallituskoalition vaalien voittajista ja hallitusohjelmaan taipuneista puolueista.
Matti Vanhasesta ei tietenkään tule pääministeriä enää vuonna 2011. Se on jo nähty - ja Matille hankitaan sopiva varalaskupaikka jostain yhteiskunnallisesta tehtävästä,jos ei pelkkä kansanedustajan tehtävä enää tälle "sattumapääministerille" riittäisi. Kaksi kautta pääministerinä saa kuitenkin luvan riittää.
Vielä vähemmän mitään mahdollisuuksia pääministerintehtävään on donna Urpilaisella. Ei kertakaikkiaan, ei sinne päinkään.
Edes koko puolue ei tule hallitusvastuuseen. Ja paikkojakin lähtee muille puolueille demareilta seuraavissa ek-vaaleissa niin, että heikompaa hirvittää.
Miettikää nyt,jos kannatus on vaikka 17-18 %, niin se edellyttää noin 35 eduskuntapaikkaa - vähän suhdanteista riippuen.
Nythän demareilla on 45 paikkaa eduskunnassa,joten routavuodet taitaa olla tulossa. Hyvä tietysti varautua jo etukäteen näihinkin paikkamäärien vähennyksiin, niin ei tule sitten aivan puun takaa.
Jotta silleen. Kokoomuksen johdolla mennään kevään 2011 ek-vaalien jälkeen ja hyvin mielenkiintoisia aikoja on tiedossa. Uskokaa tai älkää.
KUKA tahansa muu kuin sanojaan syövä takinkääntäjä-Katainen! Mies on niin itseään täynnä ettei kykene näkemään saati tunnustamaan edes omia virheitään. Sitäpaitsi millä kriteereillä Katainen olisi hyvä pääministeri? Oikeesti. Kyseinen valtiotieteen maisteri on täysin ulapalla edes Suomen laeista ja Stubbin kanssa niin USA:n tossun alla että jos tuo mukula pääministeriksi pääsee niin 100.000 irakilaista tuodaan heti, NATOon mennään, suhteet Venäjään huononevat entisestään ja Guantamo-vangit otetaan paijattaviksi Suomeen ihan vaan kun Obama pyytää. Kokoomuksella on joku kauhea tarve saada mahdollisimman paljon tuhoa aikaiseksi. Kansan eriarvoistumista en aio edes ottaa puheeksi..
Rauhoitu nyt, hyvä ystävä! Vaaleihin on vielä kaksi vuotta ja monenlaista ehtii tapahtua ennen sitä. Jyrki harjoittelee nyt valtiovarainministerinä ja samalla varapääministerinä.
Se on kuule kaikki kotiinpäin sitten,kun pitää ottaa vastuu vaalien jälkeen. Sitäpaitsi, ei pääministeri yksin mitään päätöksiä tee, vaan hallitus tekee päätökset ja pääministeri on kaiken "keulakuva".
Rauhoitu nyt, hyvä ystävä! Vaaleihin on vielä kaksi vuotta ja monenlaista ehtii tapahtua ennen sitä. Jyrki harjoittelee nyt valtiovarainministerinä ja samalla varapääministerinä.
Se on kuule kaikki kotiinpäin sitten,kun pitää ottaa vastuu vaalien jälkeen. Sitäpaitsi, ei pääministeri yksin mitään päätöksiä tee, vaan hallitus tekee päätökset ja pääministeri on kaiken "keulakuva".
Molemmat ovat liian nuoria ja kokemattomia vielä vaativiin tehtäviin. Miten muistanevat viime laman ja sen seuraukset omakohtaisesi? Mutta kun saavat kokemusta ja enin uho omassa aatteessaan laantuu niin sitten heidän aikansa on kypsä vaikkapa pääministeriksi tai prsidentiksi.