Sony Ericsson Datasuite, mistä?

Win2000 -käyttäjä

Mistä saisi sen toiseksi uusimman version Sony Ericsson Datasuitesta, se uusin kun toimii vain Windows XP/Vista.

toiseksi uusinta oli vielä 2008 marraskuussa tarjolla Sony Ericssonin nettisivulla, vaan eipä ole enää.

Muutenkin nuo Sony Ericssonin puhelimen kanssa keskustelevat laiteohjaimet windowsissa ovat turhan herkkiä laiteympäristölle, eivätkä kaikissa tietokoneissa toimi kunnolla.

Nyt ei muuten kannata osaa kännykkää vähään aikaan.

Ilmeisesti eri kännykkävalmistajat ovat lopultakin päässeet sopuun miniUSB:n käytöstä kaikissa kännykkämerkeissä ainakin laturiliittimenä, ehkä (?) myös datasiirtoon.

Itse en ainakaan osta enää yhtään kännykkää, jossa liitintyyppi on muu kuin tuo miniUSB.

Teoriassa kai valmistajilla on aikaa vuoteen 2012 saakka tuohon siirtymiseen, mutta jos ostajat lopettaisivat puhelinten ostamisen ja sanoisivat syyksi etteivät suostu ostamaan kännykkää jossa liitin on muu kuin standardi miniUSB niin valmistajien olisi pakko kuunnella kerrankin kuluttajien toiveita !

4

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Mistä saisi sen toiseksi uusimman version Sony Ericsson Datasuitesta, se uusin kun toimii vain Windows XP/Vista."

      Tulee näistä mieleen, että yleensä valmistajat ei tue kuin uusinta ja toiseksi uusinta käyttöjärjestelmäversiota. Ja Windows 2000 kun on ollut Vistan julkaisun jälkeen eläkeiässä niin vuoden päästä se on jo haudassa kun Microsoft katkaisee tuen.

      Ehkä sieltä valmistajan sivuilta saattaa löytyy joku vanhojen versioiden arkisto kun tarpeeksi pitkään selailee. Voi olla ihan eri paikassa kuin tavallinen lataussivu. Tai sitten tuurilla voisi hakea jostain eDonkey tms. verkosta jos tietää tiedoston nimen.

    • Häiriöitä tiedossa

      Oikeastaan on ihan idiootin valinta valita mini USB lataukseen. Siitä on tarpeeksi harmia muutenkin.
      Kontaktihäiriöt ja rikkoontumiset tulee lisääntymään.
      Paras olisi ollut Nokian käyttämä pyöreä virtapistukka. Niitä saa maitokaupasta, jos hajoaa.

    • micro-USB

      Micro-USB-liitin esiteltiin v. 2006 ja se on hyvää vauhtia yleistymässä, vieden kysyntää mini-USB:ltä. Lähinnä pienemmän kokonsa ja yllättäen myös suuremman virrankestonsa (1A) vuoksi. Joten toivomaasi standardia ei ehkä synnykään, ei ainakaan mini-USB:n pohjalta. Esim. joissakin Nokian malleissa on jo tuo micro-USB-liitin, jota käytetään sekä lataukseen, että tiedonsiirtoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3303
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      57
      2602
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2335
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1691
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1550
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe