Usein näkee väitettävän, että koska ateistin mielestä "kaikki on vain materiaa" ja moraalia ei ole annettu ylhäältäpäin, ateistit ovat nihilistejä. Millään ei ole mitään arvoa, ei ole oikeata ja väärää jne.
No väitehän on ihan ilmiselvästi virheellinen. Minusta se on sitä paitsi itse ihmisarvoa halveksiva ja nihilistinen. Väitetään, että ihmisellä ei voi olla mitään arvoa, jos sitä ei ole joku yliluonnollinen olento luonut. Ihmisyys ei olekaan itseisarvo, vaan sen merkitys riippuu vain jonkin ihmistä ylemmän olennon aivoituksista. Jos moraalintajumme onkin vain evoluution ja kulttuurievoluution tuotos, niin ei kai se sitä tarkoita, että se pitäisi hylätä. Joka tapauksessa meillä tuo moraalintaju on ja se on hyväksi itsellemme ja kanssaihmisillemme.
Jotkut uskovaiset kyselevät jopa miksi emme murhaa, raiskaa ja kiduta muita, jos jumalaa ei kerran ole olemassa. Niinkö he todellakin näkevät itsensä? Että vain usko yliluonnolliseen rankaisijaan estää heitä sellaisesta käytöksestä? Täytyy sanoa, että jumalan kiitos jumalasta siinä tapauksessa, vaikka se jumala asustaisikin vain tuon ihmisen päässä.
Arvotyhjiö?
7
537
Vastaukset
- ***.*.*.*.***
tämä ns.Arvotyhjiö on uskovaisten tapa mustamaalata kaikki ei-uskovaiset! mutta minua aina naurattaa heidän kaksoismoraali ja valikoiva muisti!
Jos muistuttaa heitä kristillisten verisestä historiasta niin he sanovat aina että ne tekijät eivät olleet uskovaisia!!!
joten kristillisten oma historia hyppää aina roomalais aikojen leijona syöttämistä kouluammunnoihin! hypäten yli inkvisiittiot ja kristillisten omat hirmuteot!
ja sitten kehtaavat aina syyttää noita sekopäätyrannien hirmuteot ateistisiksi!!!
koko tilanne on absurdi!Tietysti jos määritellään niin, että Oikea Uskovainen (TM) ei voi mitään väärää tehdä, niin määritelmän mukaisesti uskovaiset ovat syyttömiä hirmutekoihin. No true scotsman-argumentti on tälläkin palstalla ahkerassa käytössä.
Jos ateisti tekee jotain väärää, se on ateismin syytä, mutta jos uskova tekee jotain väärää, se ei ollut oikea uskova. Pitäisiköhän meidänkin ruveta sanomaan, että Stalin ei ollut Oikea Ateisti (TM)?- H3mmo
Aatami9 kirjoitti:
Tietysti jos määritellään niin, että Oikea Uskovainen (TM) ei voi mitään väärää tehdä, niin määritelmän mukaisesti uskovaiset ovat syyttömiä hirmutekoihin. No true scotsman-argumentti on tälläkin palstalla ahkerassa käytössä.
Jos ateisti tekee jotain väärää, se on ateismin syytä, mutta jos uskova tekee jotain väärää, se ei ollut oikea uskova. Pitäisiköhän meidänkin ruveta sanomaan, että Stalin ei ollut Oikea Ateisti (TM)?Parasta on kun uskovainen pelaa ensin Oikea Uskovainen™-kortin ja tämän jälkeen pöytään lätkäistään Enemmistö On Oikeassa™-kortti. Eivät vaan huomaa sitä, että näitä Oikeita Uskovaisia™ on maailmassa korkeintaan kourallinen, vähän tilanteesta riippuen. Tällöin ei oikein voi puhua enemmistöstä.
"joten kristillisten oma historia hyppää aina roomalais aikojen leijona syöttämistä kouluammunnoihin! hypäten yli inkvisiittiot ja kristillisten omat hirmuteot!"
Kristityiden mustamaalaus on varmaan yhtä kornia kuin kouluampujien vertaaminen ateismiin. Tämä olisi hyvä muistaa puolin ja toisin. Inkvisaatioissa kirkon osuus oli marginaalinen verrattuna valtiollisiin tuomio-istuimiin.
"ja sitten kehtaavat aina syyttää noita sekopäätyrannien hirmuteot ateistisiksi!!"
Stalinhan otti elämäntehtäväkseen kitkeä suvaitsevaisuuden nimissä uskonnot valtakunnastaan, 100 miljonaa uhria ei siinä paljon painanut. Tulee mieleen tämä aika jolloin suvaitsevaisuuden alttarille mikään uhri ei ole liian pieni.juhani1965 kirjoitti:
"joten kristillisten oma historia hyppää aina roomalais aikojen leijona syöttämistä kouluammunnoihin! hypäten yli inkvisiittiot ja kristillisten omat hirmuteot!"
Kristityiden mustamaalaus on varmaan yhtä kornia kuin kouluampujien vertaaminen ateismiin. Tämä olisi hyvä muistaa puolin ja toisin. Inkvisaatioissa kirkon osuus oli marginaalinen verrattuna valtiollisiin tuomio-istuimiin.
"ja sitten kehtaavat aina syyttää noita sekopäätyrannien hirmuteot ateistisiksi!!"
Stalinhan otti elämäntehtäväkseen kitkeä suvaitsevaisuuden nimissä uskonnot valtakunnastaan, 100 miljonaa uhria ei siinä paljon painanut. Tulee mieleen tämä aika jolloin suvaitsevaisuuden alttarille mikään uhri ei ole liian pieni.sen voi pistää ateismin syyksi. Yhtä hyvin voisi sanoa, että koska Stalin, Hitler ja Saddam olivat kaikki viiksekkäitä miehiä, miehet tai viikset ovat syyllisiä hirmutekoihin. Stalin oli ateisti, totta. Ei vain oikein avaudu, kuinka jumaluskon puute on vastuussa hänen teoistaan. Kuten itsekin totesit, kristittyjen mustamaalaus ei ole reilua. Ateisminko on?
- .-.-.
Ateistina minua loukkaa väite, että kaikki olisi "vain materiaa". Minä tiedän nimittäin että CERN:llä on hallussaan huomattava määrä ANTI-MATERIAA. Tämä siis ei ole materiaa vaan materian täydellinen vastakohta.
- elämän arvoja:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Buddhalaisuus#Jalo_kahdeksanosainen_polku
Tee niinkuin intialaiset tuhansia vuosia sitten, heitä jumalat romukoppaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.973998Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973357Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1312668Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2532211Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m971981Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä1001903Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.211829- 1161693
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11331- 571265