OECD:kin näpäytti Vanhasta

Mannertenvälinen nahjus Matti Vanhanen sai taas eilen ämpärillisen kylmää vettä niskaansa. Nyt Vanhasta näpäytti talousjärjestö OECD, jonka mukaan Suomen suunnittelemat talouden elvytystoimet ovat täysin mitättömiä ja niillä ei saavuteta toivottua vaikutusta.

KEPUlla yleensä ja Vanhasella erityisesti ei ole mitään käsitystä talouden pidosta.

Kuluvan vuoden aikana Suomen kansantalous supistuu 4 prosenttia ja työttömyysprosentti on nousemassa 13 %:iin.

Kiitos näistä kuuluu KEPUlle.

8

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvin pyyhkii

      Hoitaisitte valittajat asianne kuntoon etukäteen,silloin ei lyhytaikaiset lamat vaikuta.
      Ikävää vain kuunnella jatkuvaa valitusta ja kadehdintaa.
      Valittakaa omalle etujärjestöllenne/puolueellenne,heillehän jäsenmaksutkin maksatte.
      Ei keskusta ole teidän huoltajanne.

    • vakuutavaa

      SDP:n politiikot ovat koko ajan vaatineet, että porvarihallitus satsaisi enemmän rahaa elvyttämiseen, mutta tämä on kaikunut kuuroille korville. Jutta Urpilainenkin on sanonut jo aikoja sitten Eduskunnan kyselytunnilla, että nämä hallituksemme elvytysrahat eivät tule missään tapauksessa riittämään ja näin SDP:n politiikot ovat olleet talousjärjestö OECD:n kanssa samoilla linjoilla. Matti Vanhanen on viitannut kintaalla kaikkiin ehdotuksiin, mitä Jutta Urpilainen on esittänyt ja pitänyt niitä tyhminä.

      Vähän on tullut sellainen käsitys tästä Matti Vanhasen II-hallituksen toiminnasta, että he viis veisaavat siitä miten Suomella tulee tässä lamassa käymään. Ihan vaan huvin vuoksi vaan näitä entisen velan päälle otettuja elvytysrahoja huiskitaan sinne sun tänne kehittyvien maakuntien suomen kiitollisuusvelan korvaukseksi. Kyllä nyt Suomi-neidolta viedään se viimeinekin, kun nämä nykykykyhelppoheikit ovat päässeet tyhjentämään pajatsoa.

      • Vanhanen on itse tyhmä

        Ei hallitus voi ottaa oppositiopuolueen hyviäkään neuvoja onkeensa.
        Silloinhan hallitus myöntäisi sen tosiasian, että se ei hallitse hommaansa.
        Mutta kaikkihan sen näkee, ettei se hallitse, vaikkei se sitä myönnäkään.
        Sen näkee myös OECD.
        Antaa sattumaministerin vaan kertoilla pääministerin hommistaan vuonna 2019 ja vvm:n laukoa typeryyksiä Terijoen hallituksista.
        Noilla horinoilla ei kyllä maan asiat parane, mutta eipä tuo minua koske.


      • tässä tulee

        käymään. Jo nyt syömävelkaa tulee noin 30 miljardia vuodessa. Kahdessa vuodessa se tekee yli 20000 euroa per nuppi lisävelkaa maksettavaksi.

        Ja SDP haluaisi vielä lisää?

        Vuoden 2011 vaalien jälkeen alkaa isot talkoot velanmaksussa. Oletko valmis maksamaan oman osuutesi??


    • oivahärkönen

      ... Suomen hallituksen elvytyspaketin sisältöä tehokkaasti elvytystä tukevaksi, mutta piti sitä riittämättömänä. Ei hallitus ole kieltänytkään antamasta tarvittaessa lisäbudjeteissa lisää rahaa tarkoitukseen. On aivan paikallaan, että ei kovasti lupailla rajattomasti rahaa elvytykseen. On aivan oikein esimerkiksi kannustaa kuntia tehostamasta toimintaansa eikä vain luottamaan siihen, että valtiolta saa rajattomasti rahaa.

      • kaiken lisäksi

        Siinä ei auta edes kepuhihhulismi.


      • Elvytystä tukeva elvytys

        Onko OECD siis samoilla linjoilla SDP:n kanssa?
        Ja Martti Korhosen?
        Asiakirjoittajaksi mainostamasi Sonnimies(kesk) on täällä tyrmännyt nuo arvostelut ja arvostelijat asiakirjoituksissaan, joihin on ympännyt mukaan verkkosukkahousuja, Korhosen partaa, Gustaffsonin ärlää yms., jotka kai ovat kovinkin oleellisesti itse asiaan liittyviä seikkoja?
        Täytyy olla, onhan Sonnimies sentään keskustalainen.
        Ja asiakirjoittaja (sinun mielestäsi).
        Nyt asiakirjoittaja (sinun mielestäsi) Sonnimies voi keksiä jotain yhtä asiallista myös OECD:n pääjohtajasta, eikö totta?


    • Liimatainen.

      Kepu ja hallitus ovat koko ajan olleet myöhässä laman hoitamisessa. Vielä syksyllä kansalle valehdeltiin, että koko kriisi ei edes kosketa Suomea. Sehän oli absurdi jo ajatuksena, sillä Suomi viennistä riippuvaisena on yksi pahimmista kärsijöistä tässä lamassa.

      Ei Vanhanen eikä Katainenkaan oikein ymmärrä missä mennään. Eihän kummallakaa ole vähäisintäkään talouskoulutusta. Erityisesti Vanhasen olematon kokemus näkyy koko ajan täydellisenä hapuiluna ja päättämättömyytenä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      122
      7111
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      122
      4897
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      64
      4195
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3443
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      719
      2231
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      268
      1654
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1445
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1418
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      57
      1366
    10. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      22
      1306
    Aihe