OECD:kin näpäytti Vanhasta

Mannertenvälinen nahjus Matti Vanhanen sai taas eilen ämpärillisen kylmää vettä niskaansa. Nyt Vanhasta näpäytti talousjärjestö OECD, jonka mukaan Suomen suunnittelemat talouden elvytystoimet ovat täysin mitättömiä ja niillä ei saavuteta toivottua vaikutusta.

KEPUlla yleensä ja Vanhasella erityisesti ei ole mitään käsitystä talouden pidosta.

Kuluvan vuoden aikana Suomen kansantalous supistuu 4 prosenttia ja työttömyysprosentti on nousemassa 13 %:iin.

Kiitos näistä kuuluu KEPUlle.
8315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hoitaisitte valittajat asianne kuntoon etukäteen,silloin ei lyhytaikaiset lamat vaikuta.
Ikävää vain kuunnella jatkuvaa valitusta ja kadehdintaa.
Valittakaa omalle etujärjestöllenne/puolueellenne,heillehän jäsenmaksutkin maksatte.
Ei keskusta ole teidän huoltajanne.

Äänestä

SDP:n politiikot ovat koko ajan vaatineet, että porvarihallitus satsaisi enemmän rahaa elvyttämiseen, mutta tämä on kaikunut kuuroille korville. Jutta Urpilainenkin on sanonut jo aikoja sitten Eduskunnan kyselytunnilla, että nämä hallituksemme elvytysrahat eivät tule missään tapauksessa riittämään ja näin SDP:n politiikot ovat olleet talousjärjestö OECD:n kanssa samoilla linjoilla. Matti Vanhanen on viitannut kintaalla kaikkiin ehdotuksiin, mitä Jutta Urpilainen on esittänyt ja pitänyt niitä tyhminä.

Vähän on tullut sellainen käsitys tästä Matti Vanhasen II-hallituksen toiminnasta, että he viis veisaavat siitä miten Suomella tulee tässä lamassa käymään. Ihan vaan huvin vuoksi vaan näitä entisen velan päälle otettuja elvytysrahoja huiskitaan sinne sun tänne kehittyvien maakuntien suomen kiitollisuusvelan korvaukseksi. Kyllä nyt Suomi-neidolta viedään se viimeinekin, kun nämä nykykykyhelppoheikit ovat päässeet tyhjentämään pajatsoa.

Äänestä
  • Ei hallitus voi ottaa oppositiopuolueen hyviäkään neuvoja onkeensa.
    Silloinhan hallitus myöntäisi sen tosiasian, että se ei hallitse hommaansa.
    Mutta kaikkihan sen näkee, ettei se hallitse, vaikkei se sitä myönnäkään.
    Sen näkee myös OECD.
    Antaa sattumaministerin vaan kertoilla pääministerin hommistaan vuonna 2019 ja vvm:n laukoa typeryyksiä Terijoen hallituksista.
    Noilla horinoilla ei kyllä maan asiat parane, mutta eipä tuo minua koske.

    Äänestä

  • käymään. Jo nyt syömävelkaa tulee noin 30 miljardia vuodessa. Kahdessa vuodessa se tekee yli 20000 euroa per nuppi lisävelkaa maksettavaksi.

    Ja SDP haluaisi vielä lisää?

    Vuoden 2011 vaalien jälkeen alkaa isot talkoot velanmaksussa. Oletko valmis maksamaan oman osuutesi??

    Äänestä

... Suomen hallituksen elvytyspaketin sisältöä tehokkaasti elvytystä tukevaksi, mutta piti sitä riittämättömänä. Ei hallitus ole kieltänytkään antamasta tarvittaessa lisäbudjeteissa lisää rahaa tarkoitukseen. On aivan paikallaan, että ei kovasti lupailla rajattomasti rahaa elvytykseen. On aivan oikein esimerkiksi kannustaa kuntia tehostamasta toimintaansa eikä vain luottamaan siihen, että valtiolta saa rajattomasti rahaa.

Äänestä
  • Siinä ei auta edes kepuhihhulismi.

    Äänestä

  • Onko OECD siis samoilla linjoilla SDP:n kanssa?
    Ja Martti Korhosen?
    Asiakirjoittajaksi mainostamasi Sonnimies(kesk) on täällä tyrmännyt nuo arvostelut ja arvostelijat asiakirjoituksissaan, joihin on ympännyt mukaan verkkosukkahousuja, Korhosen partaa, Gustaffsonin ärlää yms., jotka kai ovat kovinkin oleellisesti itse asiaan liittyviä seikkoja?
    Täytyy olla, onhan Sonnimies sentään keskustalainen.
    Ja asiakirjoittaja (sinun mielestäsi).
    Nyt asiakirjoittaja (sinun mielestäsi) Sonnimies voi keksiä jotain yhtä asiallista myös OECD:n pääjohtajasta, eikö totta?

    Äänestä

Kepu ja hallitus ovat koko ajan olleet myöhässä laman hoitamisessa. Vielä syksyllä kansalle valehdeltiin, että koko kriisi ei edes kosketa Suomea. Sehän oli absurdi jo ajatuksena, sillä Suomi viennistä riippuvaisena on yksi pahimmista kärsijöistä tässä lamassa.

Ei Vanhanen eikä Katainenkaan oikein ymmärrä missä mennään. Eihän kummallakaa ole vähäisintäkään talouskoulutusta. Erityisesti Vanhasen olematon kokemus näkyy koko ajan täydellisenä hapuiluna ja päättämättömyytenä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vehhapulla kirjoitti:

Mannertenvälinen nahjus Matti Vanhanen sai taas eilen ämpärillisen kylmää vettä niskaansa. Nyt Vanhasta näpäytti talousjärjestö OECD, jonka mukaan Suomen suunnittelemat talouden elvytystoimet ovat täysin mitättömiä ja niillä ei saavuteta toivottua vaikutusta.

KEPUlla yleensä ja Vanhasella erityisesti ei ole mitään käsitystä talouden pidosta.

Kuluvan vuoden aikana Suomen kansantalous supistuu 4 prosenttia ja työttömyysprosentti on nousemassa 13 %:iin.

Kiitos näistä kuuluu KEPUlle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu