Ihmetyttää koko keskustelu asian tiimoilta, voiko rasismia koskaan kitkeä, vaikka me valkoihoiset haluaisimme kuinka kitkeä rasismin, niin me itse aiheutamme sillä rasismia itsellemme!
Esimerkkinä toimii "positiivinen rasismi", joka on jo hyvin yleistä.
Jokainen tummaihoinen voi tarpeen vaatiessa vedota rasistisuuteen ja vaikka se kuulostaa hullulta, niin jopa oikeudessa se toimii pelotteena ja mahdollistaa jopa tuomioiden toimeenpanon estämisen.
Rasismi on mielestäni vain "sana" jonka varjolla tehdään vähintään yhtä paljon pahaa kuin uskonnonkin varjolla.
Mitä mieltä olette?
Esimerkkinä toimii "positiivinen rasismi", joka on jo hyvin yleistä.
Jokainen tummaihoinen voi tarpeen vaatiessa vedota rasistisuuteen ja vaikka se kuulostaa hullulta, niin jopa oikeudessa se toimii pelotteena ja mahdollistaa jopa tuomioiden toimeenpanon estämisen.
Rasismi on mielestäni vain "sana" jonka varjolla tehdään vähintään yhtä paljon pahaa kuin uskonnonkin varjolla.
Mitä mieltä olette?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ja kaikkea, millä ei ole mitään tekemistä rodun kanssa nimitetään nykyään rasismiksi.
kYLLÄ SANOIT NAULANKANTAAN. KUMPAISESTAKIN PUHUMINEN SAA IHMISET RAIVOAMAAN, VÄÄRÄLLÄ TAVALLA.
Mielipiteesi, kun sanot, niin se on kiihkoilua, olip sitten Uskosta tai ulkomaalaisista, mistä ei pidetä
ANNETAAN KAIKILLE ASLAKEILLE ONNITTELUMME
Enemmänkin kuin naulan kantaan! Tällä palstalla näkee harvoin asiallista ja kiihkotonta asioiden pohtimista, nyt sekin ihme nähtiin, tätä lisää.
tosiaankin vannoa melkein asialla kuin asialla. Jos halutaan käyttää tuota sanaa, niin itse pidän pahimpana "ikärasismia"; vanhukset jätetään huonolle hoidolle monissa vanhainkodeissa, siksi ettei kouluteta lisää henkilökuntaa siihen tarkoitukseen.
Sanaa käytetään suojakilpenä rikosten teolle ja kiinni jäädessä suojana tuomiota vastaan.
EI KANNATA JATKAA NÄIN HYVÄÄ KESKUSTELUA ENEMPÄÄ
Onko asia jotenkin liian "koskerttava" vai miksi?
Tuntui osuvan nappiin.
On uskomatonta, miten rasismista on niin mahdoton puhua, tällä kertaa kuitenkin yllätti että suuri osa todella on sitä mieltä että rasismi ei ehkä olekkaan sortoa vähemmistöä vastaan, vaan rasismi onkin enää nykyään muotia!
On ehkä hieman vaarallista leimata rasismia kokonaan muoti-ilmiöksi, mutta ainakin tällä palstalla sekä suomalaisessa mediassa, se on pelkkä sana ja taistelu väline eri puolueiden välillä....paitsi, paitsi yhden puolueen väline se ei ole, tietääkö kukaan minkä?:)
Mielestäni rasistikortin käyttö pitäisi sanktioiden uhalla kieltää kokonaan, sillä väärinkäyttö se vasta yleistä on.
Näissä keskusteluissakin sitä käytetään, kun ja jos ei muuta keksitä, mutta mamujen käsissä se vasta arvaamaton on, etenkin kun osa meistä opettaa varta vasten sen käytön heille.
Tänäänkin joku neropatti väitti meillä olevan puolueeton oikeuslaitos, mutta rasistikortti vaikuttaa jo senkin asemaan ja samoin poliisien työskentelyyn, sekä motivaatioon.
RASISTIKORTTI. OLEN SIVISTYMÄTÖN. KERRO
niin sivistyt samalla.
Liian helpot vastaukset eivät pysy päässä yhtä helposti, kun jos niiden eteen joutuu näkemään hieman vaivaa.
Uskon että selviät urakasta ennen ensi talvea mainiosti.