Suurilla kauppaketjuilla ei näytä olevan pienintäkään halua osallistua lamatalkoisiin. Työttömien ja lomautettavien määrät kasvavat jatkuvasti rajua vauhtia. Ylen uutisoinnin mukaan Euroopassa elintarvikkeiden hinnat ovat selkeästi laskeneet viime vuoden huipusta. Mutta miten Suomessa? Kauppaketjujen elintarvikkeiden hintojen nousukierre senkun jatkuu. Ei tämä rikkaita rokota, mutta köyhiä kylläkin. Armotonta näyttää olevan kauppaketjujen ahneus. Ei viitsi enää edes ajatella jo moneen kertaan "syötyä" arvonliveron alennusta.
Ahneet
Kauppaketjut
2133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ymmärrän hyvin jos n. einekset kallistuu, mutta miks helkkarissa jauhot, maito yms. perus raakaaines? Muutenkin peres sapuska pitäs olla 0% ALV ja sitten joka "virvoke" kalliimmalla %%. Herrat ei osaa johtaa maata ja kauppaketjut on ostaneet päättäjien äänet jo vuosien ajan. Ainoo tapa millä vois tulla muutos. olis TUULETTAA koko ministeriö tuoreeseen väkeen ja muutenkin yli puolet kansankusettajista VAIHTOON. Liian pitkään ovat maistaneet vallan suomaa huumetta = myynneet itsensä firmoille.
Hesasta on tehty muutenkin isojen markettien luvattu maa ja pikku puljut tekee hidasta, mutta varmaa kuolemaa. Tääl on liikaa just isoja kauppoi ja niissä liikaa väkee tarjousten perässä. Se on tietty selvä, et supermegakauppa myy pikkasen edukkaammalla, kun se pikku pulju naapurissa. Uusia mega koon kauppojakin tulee lisään ja lisään. Näille löytyy kyllä tontti HETI, mutta eipäs löydy, jos tarvitaan tarhaa tai vanhainkotia. Stadin päättäjät on jotenkin markkinavoimien hallinnassa ja tämä puoli vaatis tönkimistä miten fyrkka vaihtaa omistajaa???
Ihmeellistä, että kilpailuviranomaisiakaan eikä ketään muutakaan valtaa käyttävää näytä hetkauttavan suuria kauppakeskuksia suosiva kuntien (poliitikkojen) tonttipolitiikka. Päättäjät ovat menettäneet totaalisesti tuntuman tavallisen ihmisen arkeen ja lisääntyvään köyhyyteen. Ruuan tuottajat on ajettu meillä ahdinkoon, mutta kauppaketjut ne Suomessa syvässä taantumassakin nostaa hintojaan. Ikävää, että kauppa-alalta puuttuu moraali.