500 Eur/kk aika tarkka. Kasvissyöjiä.
Nainen 35v, mies 40v, tyttö 10v, poika 8v, tyttö 6v, poika 4v, kaksoset 2.5v molemmat.
8 henkilöä yhteensä. Joka päivä on maittavat ruuat pöydässä. Valmisruokia emme osta ollenkaan emmekä limuja. Vihannekset, kasvikset, soija, palkokasvit, marjat ja jonkin verran vihanneksia. Kaikki tehdään itse kotona, osittain leivät/sämpylät. Mies töissä, omat eväät työpaikalle.
Koskaan kukaan ei ole jäänyt nälkäiseksi.
Jos vielä olisi kellari ja olisi mahdollista pitää omaa kasvimaata, tuostakin 500 eurosta lähtisi vähintään kolmannes pois.
Nainen 35v, mies 40v, tyttö 10v, poika 8v, tyttö 6v, poika 4v, kaksoset 2.5v molemmat.
8 henkilöä yhteensä. Joka päivä on maittavat ruuat pöydässä. Valmisruokia emme osta ollenkaan emmekä limuja. Vihannekset, kasvikset, soija, palkokasvit, marjat ja jonkin verran vihanneksia. Kaikki tehdään itse kotona, osittain leivät/sämpylät. Mies töissä, omat eväät työpaikalle.
Koskaan kukaan ei ole jäänyt nälkäiseksi.
Jos vielä olisi kellari ja olisi mahdollista pitää omaa kasvimaata, tuostakin 500 eurosta lähtisi vähintään kolmannes pois.
Vastaukset 19
Vanhimmat
hedelmiä..
Maitoa 6 dl / päivässä / henkilö on 4,8 litraa ja litra hinta 80 senttiä x 30 vuorokautta 115,2 €uro/ kuukausi.
Mee kuule hitolla jauhaan.
http://kauppakori.plaza.fi/
Kaurapuuro 8 henkeä, ohjeen mukaan vteen keitettynä 30 päivänä/ kk on
Aikuisten annos: 300 g
Lasten annos 200 g.
http://www.fineli.fi/foodbasket.php?action=clear〈=fi
tuo on 1800 g eli 8,640 kg kauraryyniä kk on 13,99 €/ kk.
tarkastaa ; hinnat, energian, ravinteiden tarpeet ja jauhaa sitten oma hyvyyttään.
http://www.fineli.fi/foodlist.php?lang=fi
hyvä apu siihen
Juurihan sanoivat olevansa kasvissyöjiä, eli eivät ehkä lehmänmaitoa juo? Esim. soijamaitoa saa itse pavuista keittämällä 2 eurolla melkein 10 litraa.
http://wwwb.mmm.fi/ravitsemusneuvottelukunta/Ravitsemussuositussivu.htm
Eiköhän olisi syytä perehtyä asiaan ENSIN.
maailmalla ja jatkossa suomessakin.
http://netti.nic.fi/~vegeta/kasvisinfo.htm
http://www.rakasluuranko.fi/ravinto/ravtiheys.html
Taitaa olla sulle hebreaa.
Monipuolinen ruokavalio perustaksi
Monipuolisen ravinnon koostamisessa käytetään yleisesti tunnettuja ruokaympyrää tai ruokakolmiota. Ne antavat kuvan siitä, missä suhteessa eri ruoka-aineita tulisi päivittäin käyttää.
Tässä alla on lueteltu ruoka-aineita siinä järjestyksessä, että viimeisiä suositellaan käytettävän eniten ja mitä ylemmäksi listassa mennään, sitä vähempi on niiden osuus päivittäisessä ruoka-ainevalinnoissa (vertaa ruokakolmio alla)
Runsasenergiset, mutta vähemmän suojaravintoaineita sisältävät rasvat, makeiset, sokeri, virvoitusjuomat, jne.
proteiinipitoiset maitovalmisteet, eläintuotteet, liha, kala, kana
paljon antioksidenttivitamiineja sisältävät vesi- ja kuitupitoiset vihannekset, hedelmät ja marjat
- peruna, porkkana, nauris, tomaatti, jne.
- banaani, appelsiini, omena ja muut hedelmät
- mustikka, viinimarjat, mansikka, vadelma, karpalo ja muut marjat
runsaasti hiilihydraatteja sisältävät viljavalmisteet
- leipä, puuro, riisi, pasta, myslit, jne.
Energiatasapaino
Energiansaantisuositus tähtää energiatasapainoon eli siihen, että ravinnosta saatava energia ja sen kulutus on tasapainossa.
Energiasaannin ei kuitenkaan pitäisi tukea yli- tai alipainon säilyttämistä. Energiatasapainoon vaikuttaa paino (kehonkoostumus), ikä, sukupuoli ja fyysinen aktiivisuus. Energian saanti olisi helppo toteuttaa syömällä runsasenergistä ruoka-ainetta, mutta samalla ravinnon terveysvaikutukset olisivat heikot ainakin pitkällä aikavälillä.
Energiatasapainoa kannattaakin säädellä ravintoainetiheillä ruoka-aineilla, jolloin turvataan myös monipuolinen ravintoaineiden saanti.
Ravintoainetiheässä ruuassa on paljon suojaravintoaineita suhteessa sen sisältämään energiamäärään.
Ruokajuomat
Ruokajuomaksi suositellaan rasvatonta tai vähärasvaista maitoa tai piimää.
Näitä tulisi nauttia n. puoli litraa päivässä ravintosuositusten mukaan.
Vesi on myös hyvä ruokajuoma, varsinkin niille, jolla on ongelmia maitotuotteiden kanssa. Silloin on kuitenkin kiinnitettävä huomio riittävään kalsiumin ja D-vitamiinin saantiin.
Maitovalmisteet ovat tärkeitä proteiinin, kalsiumin, jodin ja tiettyjen kivennäisaineiden sekä B-vitamiinien lähteitä. Mikäli maitotuotteeseen on lisätty D-vitamiinia, ne ovat tärkeitä tuotteita D-vitamiinin riittävän saannin turvaamisessa.
paljon meillä, 8 hengellä menee kuukaudessa ruokaan (noin 500 eur.) Ja se on fakta se.
Koko perhe on erittäin elinvoimainen.
Lihaa ja kalaa emme käytä ollenkaan.
Kasviksia kaikenlaisia ja kotimaisia marjoja paljon.
Mm. omena- ja marjasoseita teemme itse.
Marjoja pakastetaan paljon. Vaimo osaa tehdä maukkaita kasvisruokia.
Jos olisi oma kasvimaa ja kellari, niin ruokalasku/kk olisi siinä 300 - 400 eur koko porukalta.
Soijaa ja palkokasveja käytetään myös paljon:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Soija
Kukaan koskaan ruoka ostoksia tehnyt ei usko juttuasi. Vaikka olisit kasvissyöjä.
Uudeksi Harmaa Haryksi sinusta ei ole:" Syökää silakkaa,"
Ravitsemussuositukset
http://www.ktl.fi/portal/suomi/tietoa_terveydesta/elintavat/ravitsemus/suositukset_ja_toimenpideohjelmat/ravitsemussuositukset/
Energiaravintoaineiden saantisuositukset Valtion ravitsemusneuvottelukunnan v 2005 julkaisemien ravitsemussuosituksien mukaan.
Maitoa 0,5 l päivässä
Kasvisten ja hedelmien käyttösuositus on yli 400 grammaa päivässä
2005 suositellaan päivittäisestä energiasta saatavan sokerista ja muista hyvin nopeasti imeytyvistä hiilihydraateista korkeintaan 5-10 %.
Ravintokuitu 25-35 g päivässä.
Energiansaantisuositus:
Hiilihydraatit 50-60 %
http://www.avoin.helsinki.fi/materiaalit/ravitsemustiede/01_rss_hiilarit.shtml
Proteiinit 10-20 %
http://www.avoin.helsinki.fi/materiaalit/ravitsemustiede/01_rss_proteiinit.shtml
Rasvan määrä 25-35 %
http://www.avoin.helsinki.fi/materiaalit/ravitsemustiede/01_rss_rasvat.shtml
Ostin kilon jauhettua maksaa 2,99 ja valmistin pihvejä. Yhden pihvin hinnaksi tuli noin viisitoista senttiä. Perunat, porkkanaraaste ja puolukka oli maksapihvin lisäkkeenä ja hyvää oli. Vein naapurillekin kolme kappaletta ja loput pakkaseen. Kyllä ruokaan saa rahaa menemään, mutta syömään pystyy myös edullisesti ja hyvin.
kysyivät, olenko kasvissyöjä, kolesteroolikin oli todella alhaalla. Selkä ja lantio pari vuotta sitten kuvattiin, ei kulumia.
180 cm/82 kg joten rotevassa kunnossa ollaan. Aloittaja, mies 40 v.
Tuo rahamäärä ruokaan noin isossa perheessä vaatii tietysti hyvää pohjatyötä eli suunnittelua.Itsellä ruokamenot kahden hengen taloudessa 200 euroa/kk ja siitäkin voi vielä pihistää.Olemme kaikkiruokaisia,mutta lihan syönnin olemme vähentäneet puoleen kiloon/hklö viikossa,joskus vähemmänkin.Kalaa tulee syötyä pari kertaa viikossa ja yksi puuropäivä sekä keittopäivä viikossa.Mikäli viljelisin perunat ja juurekset itse,niin summa pienenisi tuosta,mutta toistaiseksi ostan sesonkiaikaan vuoden tarpeet.Kalan kalastamme itse,marjat ostamme tai keräämme osittain.
pienessä määrin perunaa viljelle ei potut välttämättä tule halvemmaksi kuin ostaen. satoa saa todennäköisesti yhdestä siemenkilosta viisi tai kuusi kioa syätvää. ; mutta se edellyttää kunnollista lannoitusta. Kilo apulantaa maksaa enemän kuin kolme kiloa pottuja
karjanlantaa saattaa saada ,mutta sen kuljetus maksaa ja luultavasti joudut maksamaan lannasta, kuten apulannastakin. Oma tuotos ei riitä vaikka kuinka olisi kompostoiva huussi. On otettava huomioon myös perunarutto joka vie noin kolmanneksen harrastajviljeljän sadosta, ellei käytä torjuntaineita, jotka maksavat. Myös säilytys maksaa. harvalla on sellaista kellaria ettei sitä talvipakkasilla tarvitse lämmittää. ja sitten kevättalvella perunat itävät eikä taida enää itäneet perunat nykyihimille kelvata vaikka entisajan väki napsi idut pois ja pistelit perunat naamaansa
Itse viljelen omakotitalon pihalla perunaa, sipulia, salaatteja ja porkkanoita. Perunat kylvän ihan tavallisista idätetyistä ruokaperunoista. Kannattaa etsiä mahdollisimman pieniä pottuja, niin riittää kilosta enemmän. Isommat perunat voi vaikka halkaista, kunhan molempiin puolikkaisiin jää itu. Olen huomannut, että siemenperunana myytävä peruna on kilohinnaltaan kalliimpaa, kuin ruokaperunana myytävä. Siksi ostankin näin keväällä halpoja 10 kilon pussillisia, niin ei ole väliä, vaikkei kaikkia ehtisi syödäkään. Lopuista saa hyviä siemenperunoita. Porkkanan ja salaattien siemeniä löytyy halvalla Lidlistä. Sipulit ostan yleensä Honkkarista.
Oman maan perunaa syödään yleensä melkein jouluun saakka. Siihen asti se säilyy ilman kellariakin. Sipulin suhteen ollaan lähes omavaraisia. Sipulit kannattaa kuivattaa huolella, jolloin ne säilyy jääkaapin vihanneslaatikossa. Salaattia saadaan aika myöhäiseen syksyyn. Samoin porkkanat syödään jo syksyn aikana suoraan maalta.
Lannoitetta ostan kesässä yhden n. 20 euron pussillisen. Jotain biolanin kanankakkajuttua. Siitä riittää kasvimaan lisäksi myös marjapensaille.
Kyllä tuo aloittajan ruokabudjetti ihan mahdollinen on. Tosin kannattaa varautua siihen, että viimeistään lasten tullessa murrosikään ruokamenot luultavasti tuplaantuvat. Meillä on yksi 17-vuotias urheileva tytär ja luultavasti hänen osuutensa ruokakuluista on yli puolet. Broileria, rahkaa, kasviksia ja hedelmiä kuluu paljon. Onneksi mihinkään limppareihin ja hamppareihin ei sitten rahaa kulukaan, kun hän on tarkka syömisistään.
Kaikista köyhin elävä on hän jonka elämän tarkoitus ja päämäärä on pitää ruokakulut alle toimeentulotuen taksan.
Edes kansantalouden kannalta ei ole tarkoituksen mukaista jätää ostamatta viljely- ja leipomotuotteet.
Työ elättää palkatuloina, tuo 'säästäminen' on jopa veroparatiisiin siirretyjen rahojen kaltaista maapetosta. Tai jopa Björn Wahlroos vero- ja tuki- hyväksi käyttöjä karskimpia.
Jos ainoa asiasi on muutaman satasen säästö 8 hengen ruoka kuluissa, olisi aika perheen siirolle yhteiskunnan hoidokeksi, sekin on businessta valituille perheille.